USD (Alış - Satış) : 5,99 - 6,01 EURO (Alış - Satış) : 6,83 - 6,84

Trabzon Tso Başkanı Hacısalihoğlu Açıklaması

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon İnovasyon Merkezi Projesi'nin, KOBİ'lerin teknolojik altyapı eksikliklerini gidereceğini, inovatif yaklaşımların benimsenmesini sağlayacağını ve kümelenme bilincinin yerleştirilmesinde önemli rol oynayacağını söyledi.

3. Sayfa / 30 Ocak 2013 Çarşamba 17:57
Trabzon Tso Başkanı Hacısalihoğlu Açıklaması

Hacısalihoğlu, yaptığı açıklamada, AB uyum sürecinde ülke ekonomisindeki yeri yadsınamaz olan KOBİ'lerin kabiliyeti yüksek teknolojik altyapıya sahip üretim ve hizmetlerinde yenilikçi yaklaşımları kullanmalarının sağlanması gerektiğini belirtti.

Bölge sanayisinin ileri teknoloji kapasitesi, çalışanlarının beceri düzeyinin yetersizliği, bölgesel pazarların küçüklüğü, sanayi tabanının zayıf olmasının önemli sorunlar teşkil ettiğini ifade eden Hacısalihoğlu, ''Büyük ve orta ölçekli sanayileri gelişmemiş olan orta ölçekli bölgelerde sayısı ve önemi azımsanamayacak olan küçük ölçekli işletmelerin de yeterince geliştiğini söylemek mümkün değildir. Trabzon İnovasyon Merkezi Projesi bu anlamda bölge ve ülke ekonomisinin önemli paydaşlarından olan KOBİ'lerin teknolojik altyapı eksikliklerini giderecek inovatif yaklaşımların benimsenmesini sağlayacak ve kümelenme bilincinin yerleştirilmesinde önemli rol oynayacaktır'' dedi.

Trabzon Teknokent alanında yapılacak Trabzon İnovasyon Merkezi'nin bölgede bin 327 sanayi tesisine hizmet verirken bir yandan da girişimcilerin yeni işletmeleri hayata geçirmesinde önemli rol oynayacağını kaydeden Hacısalihoğlu, ''Trabzon İnovasyon Merkezi Projesi'nin KOBİ'lerin teknolojik altyapısına sağlayacağı katkıyla bölge ve ülke ekonomisine katma değer sağlaması en büyük dileğimizdir. Projenin ekonomik ömrü, küresel teknolojik yeniliklerin gerisinde kalmamakla doğrudan orantılıdır. İlk yatırımla birlikte önümüzdeki 10 yıl boyunca proje ihtiyaç hissedilen gereksinimleri ve ulaşılmak istenen hedefleri karşılayacaktır'' diye konuştu.

Projenin işlerlik kazanması için 15 milyon 898 bin 983 avro yatırım gereksinimi bulunduğunu dile getiren Hacısalihoğlu, ''Yaklaşık 60 personelin istihdam edileceği projede, üretim tarihinden itibaren ihtiyaç halinde çalışan sayısı artırılabilecektir. Proje ortakları TR 90 Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları, Trabzon İl Özel İdaresi, özel sektör ve diğer paydaşları ile eşgüdüm içinde çalışacak, bölgede inovatif üretime model ve destek olmak amacıyla proje gerçekleştirilecektir'' dedi.

Hacısalihoğlu, proje kapsamında kurulacak işletmede proje süresi boyunca mimari tasarımlar, coğrafi bilgi sistemleri, medikal protezler, eğitim kurumlarına hizmet, ambalaj sektörü, kuyumculuk sektörü, moleküler biyoloji, dental sektör, sanayi tesisleri, tersaneler ve belediyeler gibi kurum ve kuruluşlar adına ARGE ve üretim yapılacağını bildirdi.

Muhabir: Asena Akçay

Yayıncı: Tuğba Yardımcı Mısır Kaynak : AA

AvroMedikalBiyolojiTeknolojiMısırFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı