USD (Alış - Satış) : 5,34 - 5,35 EURO (Alış - Satış) : 6,07 - 6,08

Sıcak Haber : Fazıl Say sessizliğini bozdu!..

İşveren Nitelikli Eleman Bulamamaktan Şikâyetçi

Kahramanmaraş genelinde yapılan İşgücü Piyasası Talep Araştırması’na göre il genelinde açık iş oranı yüzde 7,4 olurken işverenlerin yüzde 50’sinden fazlası ise meslekte nitelikli eleman bulamamaktan şikâyetçi olduğu ortaya çıktı.

Ekonomi / 30 Ocak 2013 Çarşamba 18:08
İşveren Nitelikli Eleman Bulamamaktan Şikâyetçi

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Türkiye genelinde yaptığı '2012 Yılı İşgücü Piyasası Talep Araştırması'nın sonuçları yayınlandı. Araştırmaya göre Kahramanmaraş genelinde, Eylül-Ekim 2012 döneminde, bin 327 işyerinde işveren ve işveren temsilcileri ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi.

Araştırma ile işgücünün yapısını, çalışanların mesleki dağılımını, işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan eğitim ve beceri durumlarını, 2013 yılında işgücü piyasasında beklenen değişimleri tespit etti.
Türkiye’de birçok açıdan ilkleri temsil eden araştırma sonuçlarına göre; Kahramanmaraş genelinde işverenlerce eleman temininde güçlük çekilmesinin nedenleri, yüzde 51,5 oranında meslekte eleman bulunamaması, yüzde 46,8 oranında ‘yeterli beceri ve niteliğe sahip eleman bulunamaması’, yüzde 43’ü yeterli iş tecrübesine sahip eleman bulunamaması, yüzde 37,2 oranında ‘’önerilen ücretin beğenilmemesi’, ve yüzde 25 oranında ‘çalışma ortam ve koşullarının beğenilmemesi’ olarak sıralandı.

KAHRAMANMARAŞ’TA AÇIK İŞ ORANI YÜZDE 7,4

Saha çalışmasından elde edilen veriler doğrultusunda Kahramanmaraş ili genelinde açık iş oranı yüzde 7,4 olarak hesaplandı. Sektörler itibariyle bakıldığında en yüksek açık iş oranının yüzde 15,7 ile Ulaştırma ve Depolama sektörü oldu. Ulaştırma ve depolama sektörünü yüzde 8,9’luk açık iş oranı ile İmalat sektörü ve yüzde 8,7’lİk açık iş oranı ile toptan ve perakende ticaret sektörü izledi. Meslek grupları itibariyle en yüksek açık iş oranı; yüzde 11,7 ile tesis ve makine operatörleri ve montajcıları meslek grubunda olurken açık iş oranının yüksek olduğu diğer ana meslek grupları ise yüzde 8,4 ile sanatkârlar ve ilgili işlerde çalışanlar ve yüzde 7 ile büro hizmetlerinde çalışan elemanlar olarak sıralandı. İl genelinde açık işlerin en fazla olduğu ilk beş meslek ise; iplikçi, Dokuma makinesi operatörü, beden işçisi (genel), kumaş boyacısı ve örgü makinesi operatörü olarak sıralandı.

Kahramanmaraş İli İşgücü Piyasası Talep Araştırması sonuçlarına göre; 2012 yılının Aralık ayı sonu itibarıyla net istihdam artışı beklentisi yüzde 3,4 iken bu beklenti 2013 yılı Haziran ayı sonunda 0,1 puan azalış göstererek yüzde 3,3’e düştü. En yüksek istihdam artışı beklenen üç sektör; yüzde 6,7 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, yüzde 5,4 ile toptan ve perakende ticaret, yüzde 5,0 ile imalat sektörü şeklinde oldu.

EN ÇOK İSTİHDAM ARTIŞI GAYRI MENKULDE BEKLENİYOR

2012 yılı Aralık ayı sonu itibariyle en fazla net istihdam artış beklentisi olan ilk beş meslek; iplikçi kumaş boyacısı, denim kumaş operatörü, pazarlamacı (satış temsilcisi) ve dokuma makineleri operatörü. Aynı dönem itibariyle net istihdam azalışı beklenen meslekler ise beden işçisi (temizlik), beden işçisi (genel), temizlik görevlisi, sıvacı, inşaat kalıpçısı (elle), şeklinde sıralandı. 2013 yılı ilk yarısı itibariyle sektör içerisinde en yüksek istihdam artışı gayrimenkul faaliyetleri, ulaştırma ve depolama sektörleri ile toptan ve perakende ticaret sektöründe bekleniyor. Beden işçisi (genel), konfeksiyon işçisi, beden işçisi (inşaat), iplikçi ve dokuma makinesi operatörü meslekleri 2013 yılı Haziran ayı sonu itibariyle en fazla net istihdam artış beklentisinin olduğu ilk beş meslek. Buna karşılık; çiftlik işçisi (şeker pancarı), beden işçisi (temizlik), duvarcı meslekleri 2013 yılı Haziran ayı sonu itibariyle en fazla net istihdam azalış beklentisinin olduğu meslekler olarak sıralandı.

TEKSTİLCİLER ELEMAN BULAMIYOR

Araştırma kapsamında işyeri ziyaretleri sırasında görüşülen işverenlere hangi mesleklerde eleman temininde güçlük çektikleri ve hangi nedenlerden dolayı eleman temininde güçlük çektikleri soruldu. Eleman temininde en fazla güçlük çekilen ilk beş meslek; iplikçi, dokuma makinesi operatörü, beden işçisi (genel), kumaş boyacısı ve örgü makinesi operatörüdür.

MESLEKTE NİTELİKLİ ELEMAN YOK

Diğer taraftan, bu kapsamda yapılan anket sonucunda tüm mesleklerde eleman temininde güçlük çekilme nedenleri olarak yüzde 51,5’i meslekte eleman bulunamaması, yüzde 46,8’i yeterli beceriye/niteliğe sahip eleman olmamasından, yüzde 43’ü yeterli iş tecrübesine sahip eleman olmamasından, yüzde 25’i de çalışma ortam ve koşullarının beğenilmemesi ve yüzde 37,2’si önerilen ücretin az bulunmaması nedenini gösterdi.
Kaynak : Cihan

Temizlik GörevlisiYüz YüzeGayrimenkulFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı