USD (Alış - Satış) : 5,28 - 5,29 EURO (Alış - Satış) : 6,03 - 6,04

Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Rusya Seçim Değerlendirmesi

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) eski Başkanı ve AKP milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, 4 Mart’ta Rusya’da yapılacak devlet başkanlığı seçimlerini değerlendirdi.

Güncel / 29 Şubat 2012 Çarşamba 15:53
Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Rusya Seçim Değerlendirmesi

Vedomosti gazetesine konuşan Çavuşoğlu, Aralık ayında yapılan Duma seçimlerini hatırlatarak, 'Aralık 'ta yapılan seçimlerden sonra yapılan gösteriler, barışçıl ve olgun karakterli olduğu için memnunuz. Bu olumlu bir belirti. Umarım AKPM 'in tavsiyeleri dikkate alınır, çünkü devlet başkanlığı seçimlerine az bir zaman kaldı. Devlet başkanlığı seçimlerinin, parlamento seçimlerinden daha iyi geçmesini ümit ediyorum 'dedi.

Rusya'da seçimlerle ilgili mevzuatın iyileştiğini ve seçime katılmalarına izin verilen 7 siyasi parti arasında pratik bir yarışma olduğunu aktaran Mevlüt Çavuşoğlu, 'Televizyondaki tartışmalar da iyi bir gösterge. Ancak iktidardaki partinin bunda avantajlı olduğu ortada. Seçim sürecinin tüm aşamalarında, tüm siyasi partilerin eşit şartlara sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Biz bazı iyi değişiklikleri gördük ve aynı zamanda ciddi sorunların kaldığını vurguladık. Bu, en iyi seçimdi, ya da bu en kötü seçim diyemeyiz. 'şeklinde konuştu.

“Rusya 'daki parlamento seçimleri sırasında neden AKPM 'in gözlemcilerinin çalışması sınırlandırıldı” şeklindeki soruya Çavuşoğlu, 'Gerçekten de seçimler öncesinde heyetimizin çalışması sırasında bazı sınırlamalar oldu. Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı, heyetin üyeleriyle görüşmedi, dolayısıyla heyetin üyeleri yalnızca Rusya 'daki siyasi partilerle ve gazetecilerle buluşmak zorunda kaldı. Oysa seçim öncesinde heyetimiz Rusya 'da daha önceki seçimler sırasında nasıl çalıştıysa şimdi de aynı şekilde çalıştı. Aslında bu bir gelenektir. Biz siyasi partilerin liderleriyle, parlamento üyeleriyle ve Merkezi Seçim Komisyonu Başkanıyla, yani kim isterse onunla buluşuyoruz. Böyle buluşmalara yetkimiz var ve biz bu yetkimizi bütün ülkelerde kullanıyoruz. Heyetin çalışmasının sonunda basına açıklama yapmak da bir gelenektir. Su yüzüne çıkardığımız her şeyi açıkça söylemek zorundayız. İlgilendiğimiz şeyler, şeffaf bir çalışmadır. Ayrıca biz, Avrupa Konseyine üye olan devletlerin seçim prosedürlerini iyileştirmekte de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Şu veya bu ülkenin makamlarının gerçek önlemler alabilmesi için biz bu işi seçimin yapıldığı güne kadar yapıyoruz. Heyetimizin çalışması böyledir.

Hiçbir zaman seçim sürecine karışmayız, çünkü bu süreç Avrupa Konseyine üye olan ülkelerin iç işidir. Ve bunda bir anlaşmazlık oldu. Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı heyetin çalışmasının hukuksal prosedürü hakkında birkaç olumsuz açıklama yaptıktan sonra heyetimizle buluşmadı. Bu kabul edilemez bir şey. Ben daha sonra Çurov ile St.Petersburg 'da buluştum ve prosedürlerimizin tümünün anlamını ve heyetimizin çalışmasının hedeflerini anlattım. Ondan sonra Çurov, o zaman heyetimizin Moskova 'da bulunan bazı üyeleriyle buluştu. '

UMARIM GELECEKTE BU TEKRARLANMAYACAK.

Rusya'daki seçimle ilgili tutumunu açıkça ifade ettiğine işaret eden Çavuşoğlu, 'O dönem Moldova dahil başka ülkelerde de seçimleri izledik. Rusya 'da seçimlerin en iyi organizasyonunu gördüğümüzü söyleyemem 'dedi.

Muhabirin 'Belki hatırlıyorsunuzdur, Duması 'nın eski Başkanı Boris Grizlov 2003 yılında 'Parlamento, tartışma yapılan bir yer değil 'demişti 'sorusuna şaşıran Çavuşoğlu, 'Sahi mi? Yalnızca Duma 'yı mı, yoksa bütün Parlamentoyu mu kast etmişti?... Ben Grizlov 'un 2003 yılındaki söylediği sözleri takip etmedim. Çünkü o zaman politikada acemiydim, meclise gireli henüz bir yıl olmuştu. Fakat şunu söyleyebilirim parlamento, yeri nerede olursa olsun, görüş alış verişi için en iyi bir platformdur. İşte bu nedenle biz parlamentoda çok partililik ilkesine bağlı kalınmasında ısrar ediyoruz ve bu ilke Avrupa Parlamentosuna üye 47 devletin tümünde geçerlidir. Sıradan insanlar, çıkarlarının bu yolla savunulmasını istiyor. Ve bu yaklaşım, milli parlamentolar, uluslar arası ve hükümet dışı örgütler ve üniversiteler olsun bütün platformlar için geçerli. Yani serbest tartışma yoksa, o platformun önemi düşüyor. Bu sorunun Rusya'da nasıl çözülebileceğini bilmiyorum”. fadesini kullandı.

YASALARI DEĞİŞTİRMEK KOLAY, ZİHİNLERİ DEĞİŞTİRMEK ZOR
Muahbirin, 'TBMM 'de özgürlük ne durumda ?” sorusuna AKPM eski Başkanı, '1923 yılından, yani Türkiye Cumhuriyeti 'nin Atatürk tarafından kurulmasından bu yana, ülkemiz Batı topluluğuyla bütünleşme ve Batılı değerlere bağlılık politikasını seçti. Örneğin İkinci Dünya Savaşı 'ndan sonra Türkiye Avrupa Konseyi gibi Avrupalı kurumlara katılmaya başladı. Türkiye Avrupa Konseyi'nin kurucularından biridir. Ülkemiz 1960 'lı yılların başında AB ile anlaşma imzaladı ve 1968 'de AB 'ye katılma dilekçesini verdi. Türkiye AGİT, NATO ve başka Batılı örgütlere üyedir. Böylece ben Türkiye 'nin Avrupa standartlarına geçmekle ciddi başarılar kazanıp kazanmadığı sorusuna “evet” cevabı verebilirim. Ancak Türk politikacısı olarak “evet” diyemem. Bununla birlikte Türkiye 'nin çok şeyler yapması gerekiyor. Umarım ki, yeni anayasa ve hukuk reformuyla ilgili yeni yasalar paketi Türkiye 'yi en iyi standartlara ulaştıracaktır. Fakat yasaların ve daha başka siyasi kararların kabul edilmesi yetersiz. Gelenekleri değiştirmek gerek. Zihniyeti, polis, asker, yargıç ve savcıların zihniyetini değiştirmek gerek. Ben şunu kastediyorum: Yolsuzluklar ve işkencelerle mücadele konulu bir takım yasalar kısa zamanda kabul edilebilir, ancak buna ilişkisi olan kişilerin zihniyetini aynı şekilde kısa zamanda değiştirmek mümkün değil. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılan başvurulara bakılırsa, Rusya 'nın birinci sırada olduğu görülür. Daha bir süre önce Türkiye ikinci sıradaydı fakat geçenlerde üçüncü sıraya geçti, Polonya ikinci sırada. Ama bizim için bu kabul edilemez bir şeydir.

Rusya 'nın Avrupalı kurumlar ile bütünleşmek istediğini biliyorum. Tabii ki çifte standartlarla bizim karnımız tok. Ama maalesef bu çifte standartlar SSCB zamanında olduğu gibi Rusya 'da genellikle uygulanıyor. Fakat Rusya artık Sovyetler Birliği değil, yeni bir ülkedir. Ben Avrupa 'da Rus politikasını destekleyen siyasi partilerin ve devletlerin bulunduğunu biliyorum. Ülkeniz için bunun olumlu yanı var ve Rusya açısından dış siyasi iklimin iyileştiği belli. Rusya Avrupa İnsan Hakları Anlaşması'nın 14. Protokolünü onayladı, bu, Avrupa Konseyi ile çok iyi işbirliği demektir. Fakat Rusya 'nın geleneklerini ve zihniyetini değiştirmesi kolay olmuyor. Rusya doğru yoldadır, ama siyasi rejim olarak daha çok şey yapması gerekiyor 'dedi.
Kaynak : Cihan

AvrupaBoris GrizlovPetersburgAvrupalıPolonyaYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı