USD (Alış - Satış) : 5,37 - 5,38 EURO (Alış - Satış) : 6,08 - 6,09

Hak-iş Başkanı Arslan: Yeni ve Cesur Öneriler Önyargılara Heba Edilmemeli

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, mesleki eğitim ve hayat boyu eğitim konusunun, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğuna dikkat çekerek, “TBMM gündeminde bulunan 4+4+4 önerisini de mesleki eğitim ve hayat boyu eğitim konusunda ilerleme bakımından değerlendiriyor ve destekliyoruz.

Güncel / 29 Şubat 2012 Çarşamba 13:41
Hak-iş Başkanı Arslan: Yeni ve Cesur Öneriler Önyargılara Heba Edilmemeli

Yeni ve cesur öneriler, önyargılara heba edilmemeli. Dünya örnekleri de dikkate alınarak, telaşsız ve önyargısız bir ortamda tartışılmalı, eğitim ve çalışma şartlarına ilişkin uluslararası standartlar referans alınmalı, bunlardan geriye gidiş olmayacak şekilde düzenlemeler hayata geçirilmeli.” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, dünyada değişim ve dönüşümün tartışıldığı yeni bir süreç, yeni bir dönem yaşandığına işaret ederek, teknolojiyi anlayan, uygulayabilen, verimli, kaliteli mal ve hizmet üretebilen iş gücüne talebin arttığını vurguladı. Arslan, şöyle dedi:

'Bu dönemde söz sahibi olmak isteyen ülkeler de eğitim sitemlerini, bilgi çağının bu ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde ve 'hayat boyu öğrenme' yaklaşımıyla yeniden yapılandırılmaktadır. Çünkü eğitim; insanların yaşam kalitesini yükselten, refah, istikrar ve rekabet gücüne katkıda bulunan temel bir faaliyet olarak görülmektedir. Bu trend doğrultusunda ülkemizin de hızlı teknolojik değişim, uluslararası bütünleşme, artan rekabet ve bilgi ekonomisinin gelecek ihtiyaçlarını dikkate alan bir eğitim sistemini organize etmesi gerekmektedir. Açık, şeffaf, adil, esnek, kaliteli, öğrenmeyi özendirici ve teşvik edici, gelişmelere uyum sağlayan, öğrenci merkezli ve taleplere duyarlı bir eğitim sistemi oluşturulması öncelikli hedefimizdir. '

HAK-İŞ olarak, mesleki eğitim ve hayat boyu eğitim konusunu, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olarak gördüklerini ifade eden Arslan, 'Bu konuda gerekli reformların hayata geçirilmesini istiyoruz. TBMM gündeminde bulunan 4+4+4 şeklindeki bu yeni öneriyi, getirdiği artılar ve eksiler bakımından tartışılarak olumlu sonuçlanmasını destekliyoruz. Ülke gerçekleri göstermektedir ki kesintili eğitim sistemi mesleki eğitimin önünü açacak niteliktedir. Bu nedenle bu öneriyi önemsiyoruz ve dünya örnekleri de dikkate alınarak, telaşsız ve önyargısız bir ortamda yürütülecek çalışmaların ardından hayata geçirilmesini bekliyoruz. 'Mesleki Eğitim Memleket Meselesi ' diye yerinde ve güzel kampanyalar yürütülürken, buna uygun olarak sistemin reforme edilmesine ilişkin yapılacak düzenlemelerin çeşitli vehim ve kaygılarla kesintiye uğratılmasını doğru bulmuyoruz. Mesleki eğitim konusuna ideolojik vehim ve kaygılarla yaklaşmak, meseleyi sadece “bir çeşit liseye” indirgemek, konuyu bilimsel gerçeklere ve rasyonaliteye karşı bir inat savaşı haline getirmek, Türkiye için stratejik bir kayıptır. Türkiye 'nin, böyle bir kayba tahammülü olamaz. ' dedi.

Eğitim sisteminde reformun şart olduğunu vurgulayan Arslan, açıklamasına şöyle devam etti: 'HAK-İŞ olarak 4+4+4 teklifini, yeni ve tartışılması gereken bir öneri olarak değerlendiriyoruz. Söz konusu öneri, telaşsız ve önyargısız bir ortamda tartışılmalıdır. Toplumun bütün kesimleri, bütün sivil toplum örgütleri, görüş ve önerilerini açıklamalı, ancak ideolojik kaygılarla hareket ederek, bir kampanyaya dönüştürülmemelidir. Yeni ve cesur öneriler, önyargılara heba edilmemelidir. Bütün dünya örnekleri ortaya koyulmalı, sistem masaya yatırılmalı, her yönüyle, bütün kesimlerle tartışmaya açılmalı, eğitim ve çalışma şartlarına ilişkin uluslararası standartlar referans alınmalı, bunlardan geriye gidiş olmayacak şekilde düzenlemeler hayata geçirilmelidir.”

Kaynak : Cihan

Mesleki Eğitim4+4+4Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı