USD (Alış - Satış) : 5,38 - 5,39 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

Rum Gazetesi Politis: 'downer'dan Mülkiyet Çözüm Formülü'

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın mülkiyet meselesine çözüm formülü ortaya koyacağı, formülünün reddedilmesi halinde mart sonunda yapacağı değerlendirmede bunu not edeceği öne sürüldü.

Dünya / 28 Şubat 2012 Salı 16:46
Rum Gazetesi Politis: 'downer'dan Mülkiyet Çözüm Formülü'

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan Politis gazetesi, haberi 'BM'nin Son Kozu Mülkiyete İlişkin Genel Taslak. Mülkiyet İçin Downer Formülü. Hristofyas'tan BM Genel Sekreteri'ne Mektup ' başlığıyla manşete çekti. Kıbrıs doğrudan müzakerelerinin ortam ve içeriğinin artık çözüm hedefinden çıktığını belirten gazete, Downer'ın müzakere prosedürünü çok taraflı konferansa itelemek için son bir çaba olarak mülkiyet çözüm taslağını 2-3 haftaya kadar tarafların önüne koyacağını yazdı. Gazete, tarafların sunacağıtaslağı reddetmesi halinde Downer'ın mart sonunda yapacağı değerlendirmede bunu kaydedeceğine işaret ederek, BM'nin 'vatandaşlık başlığını ' halihazırda kapanmış addettiğini, mülkiyete ilişkin formülün kabul edilmesi durumunda dönüşümlü başkanlık ve çapraz oy konularında ortaya çıkan anlaşmazlığın aşılabileceği inancında olduğunu yazdı.

Gazete, haberde şu detayları verdi: 'Alexander Downer, çok taraflı konferansa çağrılmasına ilişkin ön şartları zorla yaratmak için son bir gayretle Cenevre'de elde ettiği ve son aylarda nispeten muhafazakar şekilde uyguladığı BM'nin yükseltilmiş rolünü mart ayında meydana çıkarmak istiyor. BM'nin iyi bilgi sahibi kaynaklarının gazetemize söylediğine göre Avustralyalı diplomat, yaklaşık 2-3 hafta içerisinde genel mülkiyet çözüm taslağı sunmak ve bununla iki tarafın birbirine zıt yaklaşımlarının üzerine köprü kurmaya çalışmak niyetindedir.Bu çerçevede Alexander Downer, bugün iki tarafı bu dikenli başlığı karşılıklı olarak teati edilen yeni veriler prizması altında yeniden incelemeye çağıracak (Bugün yeni veriler verilebilir veya istenebilir). Daha sonra Downer ve grubu; iki tarafın BM'nin uluslararası konferans çağrılıp çağrılmaması konusundaki mihenk taşı olarak nitelediği mülkiyet başlığının çözümüne bakış açısını yansıtan kriterleri 'evlendirmeye' çalışacak. Önce BM'ye verilen, daha sonra da karşılıklı teati edilen iki tarafın mülkiyetinçözüm ilkelerine ilişkin genel tezleri BM'nin elindedir. Bu tezler Alexander Downer'ın iki tarafın önüne koymaya niyetlendiği köprü kurucu paket açısından referans noktasını oluşturdu. Downer'ın grubu, Kıbrıslı Rumların mal sahiplerinin geri dönmesi yaklaşımı ile Kıbrıslı Türklerin tazminatlar yaklaşımı arasında dengelerle 'oynamaya' çalışacak. Önerinin yazımı konusundaki ana vasıta, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kıbrıs Rum mallarının bugünkü kullanıcılarının haklarının büyük ölçüde tesisedildiği (Dimopulos davasındaki kararı) son içtihadı olacak. Downer, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin Kıbrıs aidiyeti konusundaki hassasiyetinin bilinciyle mülkiyet çözüm formülünü BM'nin danışmanlık hizmeti olarak ortaya koymak niyetindedir. Ancak koşullar ve zaman sınırı, Downer formülünün muhtemel reddinin mart sonunda yapacağı prosedüre ilişkin değerlendirmede özellikle de çok taraflı konferans çağrılmamasına ilişkin sorumluluklar kısmında hesaba katacak. Kısacası bu fikirler, BM'nin 'take it or leaveit' nitelikli önerisi olacak.

' BM VATANDAŞLIK MESELESİNİ KAPANMIŞ ADDEDİYOR '

BM'nin hedefi mülkiyet başlığında fazla teferruat olmadan, anlaşma yörüngesine girilmesidir ' ifadelerinin yer aldığı haberde, 'Vatandaşlık konusunu kapanmış addeden BM, Kıbrıs Türk tarafının verdiği 210 bin 'vatandaş' sayısını (analiz edildiğinde bunlardan 50 bini saf Türk vatandaşıdır) Kıbrıs Rum tarafınca reddedilemeyeceğine inanıyor. Bu çerçevede BM yönetimdeki anlaşmazlığın (dönüşümlü başkanlık-çapraz oy) aşılabileceğini ve aşılması gerektiğini, uluslararası konferansın çağrılması konusunda atılacakson rötuş olacağı inancındadır. BM'nin bunun için de köprü kurucu öneri sunması da, uluslararası ilişkiler ve AB konularında askıda kalan yönleri halletmeye çalışması da ihtimal dışı görülmüyor. BM'nin projeleri gerçekleşirse, uluslararası toplantının çağrılmasıyla toprağın haritalarla müzakeresi yolu da açılacak. BM son günlerde, her iki tarafa da baskı yapılmak istendiğini gösteren bilgiler sızdırıyor ve bu yönde hareketlerde bulunuyor. Aslında çok taraflı konferansın çağrılıp çağrılmamasınındeğerlendirilmesine kadar kalan 5 haftalık süre içerisinde Downer mekik diplomasisini yoğunlaştırarak bütün kozlarını oynayacak. Hafta sonunda Ban Ki-moon'un BM Güvenlik Konseyi'ne sunacağı raporun tamamen teknik olacağı değerlendiriliyor. Bu rapor ışığında Başkan Hristofyas, BM Genel Sekreteri'ne mektup göndererek olası çok taraflı konferansın ön şartlarını 'hatırlattı' ve Kıbrıs Türk tarafını şimdiden B planı ileri götürdüğü için 'karaladı.' Hristofyas, Barroso'ya ve BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimiüyesine, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın yeni tehditkar açıklaması konusunda da mektup gönderdi. ' Aynı gazete, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Güvenlik Konseyi'ne raporunu sunmasından önceki son liderler görüşmesinin bu sabah gerçekleşeceğini, ancak görüşmede ilerleme kaydedilmesi beklentilerinin yine oldukça düşük olduğunu yazdı.

Haberi 'Müzakereler. Bugün de Mülkiyet ' başlığıyla yansıtan gazete, edindiği bilgilere dayanarak Rum tarafının bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun önceki görüşmede yazılı olarak sunduğu mülkiyet, mülkiyetin çözümünü düzenlemesi gereken kriterler ve mülkiyet anlaşmazlıklarının çözümüne ilişkin tezlerine yanıt vereceğini belirtti. Aynı bilgilere dayanarak, Kıbrıs Türk tarafından da bugün mülkiyet konusunda ilave veriler sunması isteneceğini yazan gazete, Türk tarafının bugüne kadar sunduğu verilerin 'mülkiyet başlığının halliyle ilgili niyetleri açısından gösterge olduğunu, çünkü mülklerin iadesiyle değil maddi tazminatlar aracılığıyla çözmeyi güçlendiren veriler sunduğunu ' kaydetti.

'BM MERKEZİNDE HAYAL KIRIKLIĞI. BAN'A MÜZAKERELERİN KASIMA KADAR DEVAMI TAVSİYELERİ '

Haravgi ise, 'İlerleme Olmaması Konusunda BM'de de Hayal Kırıklığı. BM'den Kaynaklara Göre Uluslararası Konferans Görmüyorlar ' başlıklı haberinde, BM'den kaynaklara dayanarak Ban'ın Güvenlik Konseyi'ne hafta sonuna kadar sunması beklenen raporunun 'tanımlayıcı' ve 'teknokratik' olacağını aktardı. Gazete, Rum Haber Ajansı'nın (KİPE) New York'taki muhabirine dayandırdığı haberinde, Ban'ın raporunda geçen temmuz ayından bugüne kadar gelişenler, yani iki liderin Greentree görüşmesi, konulan hedefler ve bumüzakerelerde hangi noktada bulunulduğu bilgilerinin yer alacağını yazdı. Haberde özetle şunlar aktarıldı: 'BM merkezinde Kıbrıs sorunuyla ilgilenen yetkililer hayal kırıklığı içerisindedir. Downer'ın değerlendirmesine göre en azından yönetim başlığının kapanabileceğini düşünüyorlar. Buna paralel olarak liderlerin Lefkoşa'ya dönmelerinin ve gerçekleştirdikleri ilk görüşmenin ardından; özlü ilerleme kaydedilebileceğini gösteren veriler de yoktur. Aynı kaynak, müzakerelerde büyük bir iyimserliğe imkan tanımayan bir siyasi çatışma var olduğunu belirtti ve Genel Sekreter'in istediği bütün verilerin henüz teatiedilmediğini teyit etti. Kıbrıslı Türk lider Derviş Erğolu da verdiği her şeyin 'Kıbrıs Rum basınına sızdığını' savundu. BM merkezinden kaynağın söylediği üzere 'durum çıkmazdadır'. Downer'ın uluslararası konferans toplanmasını öngörüp öngörmediğine dair raporunu Genel Sekreter'e sunacağı, mart sonuna bir aydan biraz fazla bir süre kalmışken Güvenlik Konseyi üyesi bir ülkeden bir diplomat KİPE muhabirine bugünkü olgularla Avustralyalı diplomatın önerisinin olumsuz olmasını beklediğini söyledi. GüvenlikKonseyi'ndeki ortak payda, 3,5 yıllık müzakerelerde başarılan her şeyin yitirilmemesi gerektiğidir. 5 daimi üyenin Genel Sekreter'e yönelik gayrı resmi tavsiyeleri de prosedürün kasım ayına kadar devam etmesi, görüşmelerin özellikle lider temsilcileri düzeyinde yapılması, Eroğlu ve Hristofyas'ın seyrek görüşmesi yönündedir. Aynı diplomat Türk tarafının 1 Temmuz'da müzakerelerin sona ereceğine ilişkin açıklamalarını yorumlaması istendiğinde 'Genel Sekreter'in talep etmeyeceği ve Güvenlik Konseyi'ninkatılmayacağı bir şey söylemenin bedeli büyüktür' ifadesini kullandı.

' STEFANU: 'AB DÖNEM BAŞKANLIĞI İLE MÜZAKERELER ARASINDA HİÇBİR İLİŞKİ YOKTUR '

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu ise RİK'e yaptığı açıklamada, Lefkoşa'nın suni takvimlerin kabul edilmemesiyle müzakerelerin devam etmesi konusundaki tavrının net olduğunu belirtti. Sözcü, özellikle Türk tarafının 1 Temmuz'u takvim olarak koymaya çalıştığına işaret ederek şunları söyledi: 'Başkan'ın tutumu nettir. Bu tutumunu BM Genel Sekreter'in huzurunda söyledi ve uluslararası camianın bütün oyuncularına da iletti. Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devralmasından sonra da Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerine devam etmeye hazırdır. Kıbrıs'ın dönem başkanlığı ile Kıbrıs sorununun çözüm müzakereleri arasında şu veya bu şekilde hiçbir ilişki yoktur. ' Uluslararası konferans konusuna da değinen Stefanu, bu konferansın Kıbrıs sorununun iç yönlerinde anlaşmaya varıldığında çağrılacağını ve sadece Kıbrıs sorununun uluslararası yönlerinin ele alınacağını tekrarladı. O zaman da BM'nin himayesi altında yapılması gereken konferansa Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi, AB, garantör güçler, 'Kıbrıs Cumhuriyeti ' ve iki toplumun katılması gerektiğini ekledi. Sözcü Stefanu, Kıbrıs Rum tarafının iyi niyetine işaret etti ve Kıbrıs Türk liderliğinin ve özellikleTürkiye'nin de aynı iyi niyeti göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi. Kaynak : İHA

*Anadolu Ajansı, İHA tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde beyazgazete.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen İHA ajansıdır.

VatandaşlıkAvrupaAvrupa BirliğiDışişleri BakanlığıCumhurbaşkanıFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı