USD (Alış - Satış) : 5,36 - 5,37 EURO (Alış - Satış) : 6,10 - 6,11

Başbakan: 28 Şubat'ta Bürokraside Cadı Avı Başlatıldı, Fişlemeler Yapıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat postmodern darbesinden Türk demokrasisi ve ekonomisinin ağır bir yara aldığını söyledi.

Siyaset / 28 Şubat 2012 Salı 13:44
Başbakan: 28 Şubat'ta Bürokraside Cadı Avı Başlatıldı, Fişlemeler Yapıldı

28 Şubat döneminde yüzlerce insanın görüşlerinden, görünüşlerinden dolayı mağdur edildiğini ifade eden Erdoğan, “Bürokraside cadı avı başlatılmış, uzaklaştırılmalar yapılmış. Fişlemeler gerçekleştirilmiş, inançlı kesimlerin hissiyatı ağır bir saldırıya maruz kalmıştır.” dedi.

AK Parti Grup Toplantısı 'nda konuşan Başbakan Erdoğan, 28 Şubat 'ın üzerinden 15 yıl geçtiğini ifade ederek, söz konusu askeri müdahalenin 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül gibi karanlık bir tarih, bir demokrasi faciası olduğunun altını çizdi. 15 yıl önce yaşananların, demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazıldığının altını çizen Erdoğan, 28 Şubat müdahalesinin 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül 'ün devamı niteliğinde, aynı zihniyetin, aynı ideolojinin eseri ve müdahalesi olduğunu belirtti.

Erdoğan, 28 Şubat 'ta farklı yöntemler kullanıldığına dikkat çekerek, “Farklı bir tarz izlenmiştir. Ama nihayetinde millet iradesi milletin kendisi hedef alınmıştır. Seçimle gelmiş anayasa ve yasalar çerçevesinde görev alan hükümet kışkırtmalar, medya ve sivil toplum örgütlerinin içinde yer aldığı tertipler marifetiyle görevden uzaklaştırılmış siyaset dizayn edilmiş. 28 Şubat'ın, arkasında çok büyük bir enkaz bıraktığını özellikle hatırlatmak istiyorum. Demokrasi ve Türkiye ekonomisi bu müdahaleden ağır bir yara almıştır. Türkiye fakirleşmiş, dışlanmış yolsuzluğa, umutsuzluğa mahkum olmuştur. 100 'lerce insan görüşlerinden, görünüşlerinden dolayı mağdur edilmiştir. Bürokraside cadı avı başlatılmış uzaklaştırılmalar yapılmış. Fişlemeler gerçekleştirilmiş, inançlı kesimlerin hissiyatı ağır bir saldırıya mahsur kalmıştır. Belediyelerin hizmet üretmesinin önüne geçilmiştir.” diye konuştu.

'28 ŞUBAT'TA TOPLUMU DİZAYN ETMEK İSTEDİLER '

28 Şubat 'ta toplumu dizayn etmek için, ilkokullar, Kur 'an kursları, camilerle ilgili milletin hissiyatıyla uyuşmayan uygulamalar yapıldığına işaret eden Erdoğan, “Nice kız öğrenci, inançları, kılık kıyafetinden dolayı eğitimden soğutulmuş, eğitim hakkından mahrum bırakılmıştır.” dedi. Başbakan Erdoğan, ardından yaşadığı şu hatırayı anlattı:

“Hastayım, ben de bugünkü Bezm-i Alem'de yatıyordum. İki kız yanıma geldi. Hayırdır, nedir rahatsızlığınız, diye sordum. Belediye başkanıydım. Ne olacak başkanım, kafayı üşüttük dediler. Niye dedim. Eğitim, öğretim hakkımız elimizden alındı dediler. Bezm-i Alem'e o dönemde, psikolojik tedavi yapılmak üzere gelmişler, yatıyorlar. O sadece iki taneydi, bu sayılar yüzlerce, binlerce kızımız için geçerliydi. Bunların ağı vahı yerde kalır mı? Bunlar yaşadıklarımız, gördüklerimiz, bir de göremediklerimiz var. İş yoluna girdi, rayına oturuyor. 27 Mayıs, 12 Eylül, bu millete çok ağır bedeller ödetti. Çok ağır faturalar yükledi. 28 Şubat'ta bu ülkeye ağır faturalar yüklemiş, Türkiye 'nin kalkınma ivmesini yavaşlatmış, Türkiye 'nin ilerleme hamlesine ağır darbe vurmuştur.” Erdoğan 'ın bu sözleri salondan büyük alkış aldı.

'TARİH, 28 ŞUBAT'IN MİMARLARI VE TAŞERONLARINI BİN YIL AFFETMEYECEK '

“Bizler, 28 Şubat'ın mağduru olarak gururla ayaktayız, buradayız. Mağdur edilen nice kardeşlerimiz haklarına kavuşuyor. İkna odalarında eğitim hakları ellerinden alınan genç kardeşlerimiz haklarını alıyor.” diyen Erdoğan, 28 Şubat mimarlarının toplum önüne çıkmaktan çekindiğini, tarih ve toplum karşısında telafi edilemez mahkumiyet yaşadıklarını kaydetti.

Kendi şahsi hırsları ve çıkarları için darbeye girişenleri, ne toplum ne de tarihin asla affetmeyeceğini aktaran Erdoğan, “Tarih, 28 Şubat 'ın mimarlarını olduğu kadar, taşeronlarını, taşeron medya kuruluşlarını, yazarlarını da üzerinden bin yıl geçse bile affetmeyecek, alınlarındaki kara lekeyi silemeyecekler. 28 Şubat 'ın mimarları da tarihten silinmiş ellerinin tersiyle kenara itti.” ifadelerini kullandı.

'28 ŞUBAT'IN HESABI SORULMAYA DEVAM EDECEK '

Türkiye 'nin, 12 Eylül ile yüzleştiğini kaydeden Erdoğan, “Hiç kimsenin endişesi olmasın, bu millet 28 Şubat ile de yüzleşiyor, yüzleşmeye devam edecek. 28 Şubat'ın bu ülkeye, bu millete ödettiği bedelin hesabı soruluyor, sorulmaya devam ediyor.” dedi.


Kaynak : Cihan

Başbakan28 ŞubatGrup ToplantısıRecep Tayyip Erdoğan12 EylülYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı