USD (Alış - Satış) : 5,99 - 6,01 EURO (Alış - Satış) : 6,83 - 6,84

Yeni Kabine Bursa İş Dünyasını Sevindirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Bakanlar Kurulu listesinde yer alan iki Bursalı bakan, iş dünyası tarafından olumlu karşılandı.

Ekonomi / 06 Temmuz 2011 Çarşamba 17:57
Yeni Kabine Bursa İş Dünyasını Sevindirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Bakanlar Kurulu listesinde yer alan iki Bursalı bakan, iş dünyası tarafından olumlu karşılandı.

    İşadamları, Başbakan Yardımcısı olan Bülent Arınç ve yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na getirilen Faruk Çelik’in, başta Bursalılar olmak üzere ekonomiye de büyük katkılar sağlayacağını belirtti.

    Özellikle Faruk Çelik’in yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yapılmasını manidar bulduğunu söyleyen Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yedikardeş, Faruk Çelik’in eski bakanlığı döneminde yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı bir kez daha bu bakanlığa seçilmesinin önemli olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı olan Bülent Arınç’ın ise deneyim konusunda herhangi bir sorunu olmadığını vurgulayan Yedikardeş, Bursa’nın bu iki önemli isimle birlikte önümüzdeki günlerde büyük bir atılım yakalayacağına inandığının altını çizdi.

    Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı listede Başbakan Yardımcısı olarak yer alan Bülent Arınç ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na getirilen Faruk Çelik’in Bursa kökenli olmalarının Bursalı olarak kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Nilüfer Sanayici ve İşadamları Derneği (NİLSİAD) Başkanı Yalçın Aras ise TBMM’nin bundan sonra bir rotaya oturtulması gerektiğini vurguladı. Yüzde 35’lik bir milletvekili kesiminin henüz yemin etmediğini hatırlatan Yalçın Aras, bu karışıklığın bir an evvel giderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

    "BURSA KAZANACAKTIR"

Bursa Genç İşadamları Derneği (BURSAGİAD) Başkanı ve TÜGİK Yönetim Kurulu Üyesi Nilüfer Çevikel ise her Bursalının bu tablo karşısında gururlanması gerektiğinin altını çizdi.

    Başbakan Yardımcılığı’na getirilen Bülent Arınç’ın Bursa’yı artık çok iyi tanıdığına işaret eden Çevikel, "Kentimizi ve sorunlarımızı çok iyi bilen iki bakanımız var. Hükümetin en önemli görevleri kendilerine verildi. Bursalı olarak bu anlamda çok mutluyuz. Ayrıca Bursa’yı çok iyi bilen Faruk Çelik’in kenti için geçmişte yaptığı başarılı çalışmaları da unutmuş değiliz. Şimdi Sayın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da bu başarılı çalışmalara yenilerini birlikte ekleyeceklerini biliyoruz. Kentin ekonomik sorunlarına da diğer sorunlarına da daha hassas yaklaşacaklarına inanıyorum. Bursa’nın ve Bursalının daha iyi hizmet alabilmesi adına çalışacaklarından şüphemiz yoktur. Herkes için hayırlı olsun diyorum." diye konuştu.

    Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni de seçim öncesi söyledikleri sözlerin doğru çıkmasından dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi.

    Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı 4 Başbakan Yardımcısı’ndan birisinin Bursa milletvekili olmasının çok önemli bir gelişme olduğunu aktaran Şube Başkanı Çepni, ekonominin nabzının attığı kent olan Bursa’dan bir Başbakan Yardımcısı bir de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Başkanı’nın çıkmasının kendilerini de gururlandırdığını ifade etti.

    Her iki bakanın da Bursa’ya katkı sağlayacağını söyleyen Çepni, "Sanayici olarak moralimiz yükseldi. Yıllarca Bursa’ya hizmet etmiş Sayın Faruk Çelik, her ne kadar Şanlıurfa’dan milletvekili olsa da Bursa’nın da bakanıdır. Kendisi bundan sonraki süreçte de Bursa’ya hizmet etmeye devam edecektir. Sayın Bülent Arınç’ın da artık Bursa’daki gelişmeleri yakından takip edeceğini ve sık sık Bursa’ya geleceğini biliyoruz. Kent adına çok olumlu bir gelişme oldu. Bursa’mız için düşünülen projelerin bundan sonra çok daha hızla hayata geçirileceğini düşünüyoruz. MÜSİAD’ın son açıkladığı ekonomi raporunda belirttiğimiz ‘istikrar ortamında inovasyona dayalı istihdam odaklı imalat sanayinin harekete geçirilmesi’ konusu işlenmişti. Sayın Faruk Çelik’in de istihdam odaklı bir bakanlığın başına geçmiş olması da bizim için ayrı bir önem taşıyor. Ayrıca Bursa’nın sorunlarının üst makamlara ulaştırılması ve çözüm yollarının aranması adına bundan sonra Bursalıların elinde iki bakanlı bir koz bulunmaktadır." şeklinde konuştu.

    Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği (BUMİAD) Başkanı İlker Özaslan ise Faruk Çelik’in yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na seçilmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Çelik’in yeniden aynı bakanlığa getirilmesini ‘Çok yerinde bir karar’ olarak yorumlayan Özaslan, "Sayın Faruk Çelik, eski dönemde aynı bakanlığı yürütürken gerçekten önemli çalışmalara imza atmıştır. Özelikle Sosyal Güvenlik Kurumu ile büyük bir çalışmaya öncülük etmiştir. İşverenler için yetirdiği istihdamı arttırıcı çalışmaları da göz ardı etmemek gerekiyor. Yani iyi bildiği bakanlığa yeniden getirilmesini memnuniyet ile karşıladık." dedi.

    Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Bursa Şubesi Başkanı Ali Tombaş ise yeni kabine ile ilgili memnuniyetini dile getirerek, hükümetten beklentilerin fazla olduğunu dile getirdi.

    Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Şenol Şankaya da yeni kabinenin hayırlı olmasını dileyerek, "Daha önceki dönemlerde görevini başarıyla sürdüren bakanlarımızın görevlerine devam ettiklerini görüyoruz. Kabineye yeni giren bakanlarımızın da hükümetin yakaladığı bu sinerjiye büyük katkısı olacağına inanıyoruz. Ayrıca ihracatçılar olarak, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın görevine Ekonomi Bakanı olarak devam edecek olmasından da mutluyuz. Hep birlikte hedeflerimize doğru yürüyeceğiz." ifadelerini kullandı.Kaynak : Cihan

BaşbakanSelahattin DemirtaşFaruk ÇelikUludağUludağ İhracatçı BirlikleriFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı