USD (Alış - Satış) : 5,99 - 6,01 EURO (Alış - Satış) : 6,83 - 6,84

Kütahya‘da 250 Bin Adet Atık Pil Toplandı

Kütahya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından kullanım ömrünü tamamlamış veya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucu kullanılmayacak duruma gelmiş 250 bin atık pil toplandı.

/ 06 Temmuz 2011 Çarşamba 11:54
Kütahya‘da 250 Bin Adet Atık Pil Toplandı

Kütahya Valiliği, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü olarak Kütahya genelinde İlköğretim okulları arasında 2010-2011 eğitim yılı başında pil toplama kampanyası başlatılarak en çok atık pil toplayan okullara Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşcu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ramazan Çekiç tarafından dereceye giren okul idarecilerine plaket takdim edildi.

Yapılan törende atık pillerin kesinlikle evsel atıklarla karıştırılmaması gerektiğini ve çöpe atılmaması gerektiğini açıklayan İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşcu, “Atık piller çöpe atıldığı zaman dış kapları zamanla delinir ve bünyelerindeki metaller ve kimyasal maddeler toprağa ve suya karışabilir. Neticede atık piller çevre kirlenmesine yol açtıkları gibi, civa ve kadmiyum gibi ağır metallerin besin maddelerine bulaşmaları sonucunda insan sağlığına zarar verebilirler. Akümülatör ve Pillerin üretiminde kullanılan elementler, teknolojinin gelişim süreci içerisinde daha önce sadece element tablosunda bilinirken, şuan evimizde kullandığımız elektronik aletler ve pillerle temas edilir duruma gelmiştir. Ömrünü tamamlamış atık piller belirli atık toplama sistemi ve disiplini ile toplanmalı ve bu konuda Bakanlığımızdan lisanslı firmalarca bertaraf veya geri kazanıma tabi tutulmalıdır. Çevresel duyarlılık ve geleceğin çevre konusunda korunması konusunda en büyük eğitim ve bilinçlendirilmesi gereken geleceğin teminatı ilköğretim yaşındaki öğrencilerimiz, İl Çevre ve Orman Müdürlüğümüzce organize edilen ferdi ve takım çalışması esaslı bir yarışmaya tabi tutulmuştur” dedi.

Kütahya Valiliği, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü olarak Kütahya genelinde İlköğretim Okulları arasında 2010-2011 eğitim yılı başında Pil Toplama Kampanyası başlatıldığını açıklayan Kuşcu, “Öğrenci başına en çok atık pil toplayan okullara çeşitli ödüller verilmesi planlanmış ve yarışma başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. Atık pil toplama yarışmasına İl genelinde 62 adet İlköğretim okulumuz katılmıştır. Ayrıca yarışma kapsamında olmamakla birlikte 5 adet Ortaöğretim kurumumuzda bu organizasyona katkıda bulunmuştur. İlköğretim okullarımız arasında oransal olarak, öğrenci başına en fazla atık pil toplayan okullarımızdan, Domaniç İlçemizden Durabey İlköğretim Okulu birinci olmuş ve dizüstü bilgisayar ile, Çavdarhisar İlçemizden Kızık köyü İlköğretim Okulu ikinci olmuş ve projeksiyon cihazı ile, Domaniç İlçemiz llıcaksu İlköğretim Okulu üçüncü olmuş ve masa tenisi takımı ile ödüllendirilmiştir. Ayrıca bu üç ilköğretim okulumuza "Çevreye Duyarlı Okul" plaketi verilmiştir. Kampanya kapsamında okullarımızda okuyan öğrencilerimiz kanalı ile yaklaşık 175 bin adet ve Çevre ve Orman Müdürlüğümüzün diğer sanayi kuruluşları ile ticaret merkezleri kanalı ile çeşitli boyutlarda toplamda yaklaşık 250.000 adet atık pil toplanmıştır” diye konuştu.

İl merkezinde bulunan okulların yanı sıra İlçede bulunan okulların dereceye girmesine dikkat çeken Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu bu çalışmayı nasıl başardıkları konusunda okul idarecilerinden bilgi alarak çevre konusunda önderlik yapmalarından dolayı teşekkür etti.

Çevrenin bir bilinç meselesi olduğunu açıklayan Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu ise, “Medeni bir toplumda olması gereken bazı bilinçleri bütün toplumun ortaya çıkartması lazım. Bu aynı zamanda çevre bilinci olarak algılandığı için sadece pil konusunda değil hemen hemen çevrenin kirlenmemesi için bütün hususlara dikkat edilmesi anlamı çıkmaktadır ve bu bir semboldür. Vatandaşlarımıza verilmiş olan bir mesajdır. Bunun iyi algılanıp bundan böyle de özellikle marketlerimizde pil toplama noktalarının tespit edilerek atık pillerini o marketlerdeki veya diğer yerlerdeki noktalara atmalarını öneriyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra en fazla atık pil toplayarak birinci olan Domaniç Durabey İlköğretim Okulunun plaketini ve hediyesini Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, ikinci olan Çavdarhisar Kızık köyü İlköğretim Okulunun plaket ve hediyesini İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ramazan Çekiç, üçüncü olan Domaniç llıcaksu İlköğretim Okulunun plaket ve hediyesini İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşcu verdi.

Kaynak : İHA

Cengiz Horozoğluİlköğretim OkuluKızıkFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı