USD (Alış - Satış) : 4,84 - 4,84 EURO (Alış - Satış) : 5,66 - 5,67

Ayda 9 Kere Kredi Kartı Kullanıyoruz, İşlem Başı Harcama Tutarı İse 129 Tl

MasterIndex'in kredi kartı ve banka kartı kullanım alışkanlıkları araştırmasına göre, kredi kartımızı ayda ortalama 9 kez cebimizden çıkarıyoruz, işlem başı harcama tutarımız ise 129 TL.

Ekonomi / 06 Ocak 2011 Perşembe 11:13
Ayda 9 Kere Kredi Kartı Kullanıyoruz, İşlem Başı Harcama Tutarı İse 129 Tl

MasterCard tarafından Türk Halkı'nın kart kullanımı ve harcama alışkanlıklarını anlamak amacıyla yaptırılan MasterIndex araştırmasının Aralık 2010 sonuçlarına göre, cüzdanlarımızda ortalama 1.6 adet kredi kartı var.
Yüzde 62'miz cebinde bir adet, yüzde 25'imiz cebinde iki adet kredi kartı taşıyor. Kredi kartı en fazla giyim, mobilya, beyaz eşya / elektronik eşya mağazası ve süpermarketlerden yapılan alışverişlerde kullanılıyor.
Ayda ceplerden ortalama 9.4 kere çıkan kredi kartı için işlem başına ortalama harcama tutarı 129 TL. 2001 yılının araştırma verilerine göre, kredi kartının aylık ortalama kullanım sayısı 2.5 idi. Araştırmaya göre kredi kartı kullanıcıları aylık toplam harcamalarının yüzde 41'ini kredi kartlarıyla yapıyor.
Taksitlendirme alışkanlığı ise, yapılan alışverişin tutarına göre değişiyor. Taksitlendirme eğilimi ortalama 250 TL'nin üzerindeki alışverişlerde ortaya çıkıyor.
Konu banka kartlarına gelince 18 yaş üstü nüfusumuzun yüzde 60'ının banka kartına sahip olduğu, ortalama banka kartı adedinin ise 1.4 olduğu ortaya çıkıyor.
MasterCard tarafından her sene, Türk halkının kredi / banka kartı kullanım, tasarruf ve harcama eğilimlerini ölçümlemek amacıyla, Yöntem Araştırma Danışmanlık'a Türkiye'nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan MasterIndex araştırmasına göre, Türk Halkı'nın yüzde 62'sinin bir adet kredi kartı var, cebimizdeki kredi kartı adedi ise ortalama 1.6. Konu banka kartları olduğunda ise sahip olunan ortalama banka kartı adedinin 1.4 olduğu ortaya çıkıyor.
Kredi kartı ve banka kartı sahipliği sosyoekonomik seviyeye göre incelendiğinde, gelir seviyesinin sahiplik oranını etkilemediği, tüm sosyoekonomik seviyelerde kart sahipliğinin birbirine yakın olduğu görülüyor. Yaş gruplarına göre incelendiğinde ise, 30 - 34 yaş grubunun ortalama 2.8 adet kredi kartı ile cebinde en fazla kredi kartı taşıyan yaş grubu, 25 - 29 yaş grubunun ise ortalama 2.5 adet banka kartı ile en fazla banka kartına sahip yaş grubu olduğu görülüyor.

KREDİ KARTINI EN FAZLA GİYİM MAĞAZALARINDA KULLANIYORUZ
MasterIndex araştırmasının Aralık 2010 yanıtları kredi kartı sahiplerinin hangi mağazalardan yaptıkları alışverişlerde kredi kartlarını en çok kullandıklarını da gözler önüne serdi.
Sonuçlara göre kredi kartı sahiplerinin yüzde 59'u giyim, yüzde 55'i mobilya, beyaz eşya ve elektronik eşya mağazası, yüzde 53'ü ise kredi kartlarını süper marketlerde kullanıyor. Kredi kartının en az kullanıldığı iş yeri ise yüzde 24 ile bakkallar.
Kredi kartı kullanımı bölgesel bazda incelendiğinde, Karadeniz Bölgesi halkının internet üzerinden gerçekleştirdikleri alışverişlerde kredi kartlarını diğer bölgelerde yaşayanlara oranla çok daha fazla kullandıkları göze çarpıyor. Marmara Bölgesi halkı ise giyim alışverişlerinde diğer bölgelere fark atıyor. Akdenizlilerin beyaz eşya / elektronik eşya alışverişlerinde önce giderken, Doğu Anadolu Bölgesi halkının otel konaklama, cep telefonu faturaları, seyahat acentası harcamaları ve telefonla sipariş
ödemelerinde diğer bölgeleri solladıkları görülüyor. İç Anadolu Bölgesi halkının ise süpermarket, harcamalarında diğer bölgelerin önüne geçtiği görülüyor.
Araştırmaya göre, son iki yılda halkın yüzde 80'inin kullandığı kredi kartı sayısında, yüzde 69'unun kredi kartı ile yaptığı harcamalarda, yüzde 68'inin ise yaptırdığı taksit sayısında bir değişiklik olmadı. Alınan yanıtlara göre kredi kartı sahiplerinin yüzde 65'i önümüzdeki iki yıl boyunca da bir değişiklik olacağını tahmin etmiyor.
MasterIndex'ten çıkan sonuçlara göre, 2001 yılında ceplerden ayda ortalama 2.5 kere çıkan kredi kartı 2010 yılına gelindiğinde 9.4 kere çıkıyor. Bu oran kadınlarda 8.1'e düşerken, erkeklerde 10.5'e çıkıyor. Orta gelir grubunda ise 11.3 kere kullanılıyor. Kredi kartını en az kullanan grup olan düşük gelir grubunun cüzdanından ayda ortalama 8.2 kere çıkıyor.
Aylık kredi kartı kullanımı yaş gruplarına göre incelendiğinde de 55 yaş üstü ayda ortalama 13 kez kullanımla başı çekiyor. Bu grubu 11.1 ortalama ile 30 - 34 yaş grubu izliyor. 45 - 54 yaş grubu ise ayda ortalama 7 seferlik kullanımla son sırada yer alıyor.
Kredi kartını en fazla kullanan bölgeler arasında ayda ortalama 13 kerelik kullanımla Akdeniz Bölgesi, 11 kerelik kullanımla da Marmara ve İç Anadolu Bölgesi geliyor. Güney Doğu Anadolu Bölgesi ayda ortalama 2 seferlik kullanımla son sırada.
Kart sahiplerinin kredi kartları ile gerçekleştirdikleri harcama tutarı işlem başına 129 TL. Bu
rakam kadınlarda 118 TL'ye düşerken erkeklerde 138 TL'ye çıkıyor. Yüksek gelir grubunda 180 TL'ye çıkan işlem başı ortalama harcama, düşük gelir grubunda 111 TL'de kalıyor.
Geçmiş dönem verileri incelendiğinde 2009 yılında işlem başı ortalama harcama tutarının 84 TL olduğu görülüyor. Sonuçlar yaş gruplarına göre incelendiğinde ise 55 yaş üstü ortalama 146 TL'lik harcama tutarı ile başı çekiyor. 15 - 19 yaş grubu ise işlem başına 81 TL'lik harcama ile son sırada.
Kullanım başı ortalama harcama tutarı bölgesel bazda incelendiğinde, Ege Bölgesi işlem başı ortalama 240 TL ile başı çekiyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayanlar ise 235 TL ile Ege Bölgesi'ni takip ediyor. Karadeniz Bölgesi halkı işlem başı ortalama 88 TL'lik kullanımla son sırada yer alıyor.
Araştırmada, kredi kartı sahiplerinin aylık toplam harcamalarının yüzde 41'ini kredi kartı ile yaptıkları belirlendi. Bu oran düşük gelir grubunda yüzde 46'ya, 55 yaş üstü grupta ise yüzde 57'ye kadar çıkıyor. Konu bölgesel bazda incelendiğinde de iç Anadolu Bölgesi'nde yaşayanların harcamalarının yüzde 54'ünü kredi kartı ile yaptıkları ortaya çıkıyor. Karadeniz Bölgesi halkı ise yüzde 25 ile aylık harcamalarında kredi kartını en az kullanan kesim.

FATURALARI KREDİ KARTI İLE ÖDEMEYE ALIŞTIK
MasterIndex araştırmasında yıllar içerisinde kredi kartı kullanım tercihlerinin ne yönde değiştiğine göz atınca özellikle fatura ödemelerinde kredi kartı kullanımının yaygınlaştığı görülüyor.
2002 yılında gerçekleştirilen MasterIndex araştırmasında cep telefonu faturamı kredi kartı ile ödüyorum diyenlerin oranı yüzde 12 iken, Aralık 2010'da yüzde 30. Faturalarımı kredi kartı ile ödüyorum diyenlerin oranı ise yüzde 9'ken 2010 yılında yüzde 28'e çıkmış durumda. Ayrıca havayolları, otel konaklama, seyahat acentası, mobilya mağazası, hastane / sağlık kuruluşu, otomobil kiralama, beyaz eşya / elektronik eşya mağazası, telefonla sipariş, okul / dershane, bakkal / market ödemelerinde kredi kartı
kullanım oranı gözle görülür şekilde arttı.
Tüketicilerin yeni bir kredi kartı talep ederken etkilendiği faktörler arasında güven duyduğu bir bankanın kartı olması (yüzde 28), çalıştığı bir bankanın kartı olması (yüzde 19), kart faizinin düşük olması (yüzde 15) ve yıllık kart aidatının düşük olması (yüzde 13) en önemli faktörler arasında yer alıyor.
Tüketiciler kredi kartlarının sunduğu özellikler arasında indirim, taksit olanakları ve nakit olarak kullanılabilecek para puan kazanmayı en önemli özellikler olarak işaret ediyor.
Kredi kartı sahiplerinin yüzde 36'sı kredi kartlarında biriken para puanları kasada soruldukça kullanıyor. Yüzde 26'sı uzun süre biriktirip bir ihtiyacını karşılıyor, yüzde 22'si ise biriken para puanlarını hemen harcıyor. Tüketiciler para puanlarını en çok giyim mağazalarında (yüzde 73), süpermarket / bakkal / marketlerde (yüzde 72) ve lokanta / restoranlarda (yüzde 31) kullanıyorlar.

ÇOĞUNLUK KREDİ KARTI BORCUNUN TAMAMINI ÖDÜYOR
Kredi kartı kullanıcılarının yüzde 43'ü ay sonunda kredi kartı borcunun tamamını ödüyor. Yüzde 26'sı borcunu kredilendirmediğini, çünkü borcunun aylara bölünerek ödenebileceğini bilmediğini söylüyor. Yüzde 16'sı genellikle, yüzde 13'ü ara sıra kredilendirdiğini belirtiyor. Yüzde 2'lik kesim ise borcunu eskiden kredilendirdiğini ama artık kredilendirmediğini ifade ediyor.
Kredi kartı kullanıcılarına kredi kartı ile yaptıkları alışverişlerde taksitlendirme yapıp yapmadıkları sorulduğunda kullanıcıların yüzde 48'i bunun alışveriş tutarına göre değiştiğini söylüyor. Yüzde 6'sı ürünün kullanım süresine, yüzde 5'i taksit sayısına göre karar verdiğini belirtirken, yüzde 23'lük kesim hiç taksit yaptırmadığını belirtiyor. Kullanıcıların yüzde 17'si ise mümkün oldukça taksit yaptırıyor. Taksit alışkanlığı gelir seviyesine göre değerlendirildiğinde, düşük gelir grubunun
taksitlendirme eğiliminin arttığı görülüyor.
Tüketicilerde taksitlendirme eğilimi 250 TL'nin üzerindeki alışverişlerde ortaya çıkıyor.
MasterIndex araştırması kapsamında, kredi kartı kullanıcılarına kredi kartları yanlarında olmadığı zaman kendilerini nasıl hissettikleri soruldu. Gelen yanıtların yüzde 33'ü kendilerini kısıtlanmış / güvensiz hissettikleri yönünde oldu. Bu oran gelir seviyesi düştükçe yüzde 44'lere kadar çıkıyor.
Kullanıcılara bir ürünü kredi kartı kabul etmeyen bir mağazada satıldığı için almaktan vazgeçip geçmedikleri sorulduğunda ise yanıtların yüzde 47'si bazen / her zaman vazgeçerim yanıtını verdi. Bu oran gelir seviyesi düştükçe artış göstererek yüzde 52'ye kadar çıkıyor.
MasterIndex araştırmasına göre Türk halkının yüzde 60'ının banka kartı bulunuyor. Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 71'i banka kartlarını ATM'lerden para çekmek, yüzde 46'sı maaşını almak, yüzde 15'i alışveriş yapmak, yüzde 7'si ise faturaları ödemek için kullanıyor.
Tüketicilere alışverişlerinde banka kartlarını neden kullanmadıkları sorulduğunda yüzde 35'i hesabında para olmamasını, yüzde 21'i kredi kartı kullandığı için ihtiyaç duymamasını, yüzde 19'u alışkanlığı olmamasını, yüzde 14'ü hesap hareketlerini kontrol edememesini, yüzde 10'u taksit avantajı olmamasını sebep olarak gösteriyor.
Tüketicilere bir banka hesabına bağlı olmayan, karta yüklenen tutar kadar harcama yapılmasına imkan veren, banka ve kredi kartlarının geçtiği her yerde kullanılabilen "ön ödemeli kart" kullanmayı düşünüp düşünmedikleri sorulan her 10 kişiden 4'ünün yanıtı kullanmak isterim oldu. Tüketiciler, buna neden olarak da mevcut parasından fazlasını harcamaya olanak vermeyen bu kartın bütçe kontrolü sağladığını ve nakit taşımak yerine kart kullanmanın daha güvenli ve pratik olmasını gösteriyor. Ayrıca internette
alışveriş yapmanın ön ödemeli kartlarla daha güvenli olduğu ifade ediliyor. Bir banka hesabı olmadığı halde ön ödemeli kart sahibi olma imkanı da avantajlar arasında gösteriliyor. Ön ödemeli kartların genel kullanıma yönelik çeşidinin yanı sıra, harçlık kartı, hediye kartı, seyahat kartı da ilgiyle karşılanıyor.

Ege BölgesiGüney DoğuMarmara BölgesiKredi KartıDoğu AnadoluYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı