USD (Alış - Satış) : 3,81 - 3,82 EURO (Alış - Satış) : 4,66 - 4,67

İhracatta Hedefe Ramak Kaldı

Isparta, yıl sonu ihracatında130 milyon dolar hedefine çok yaklaştı. 2010 yılında ihracat 126 milyon 246 bin dolar rakamında kaldı. İhracat rakamları geçen seneye göre artış gösterdi.

/ 05 Ocak 2011 Çarşamba 16:13
İhracatta Hedefe Ramak Kaldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi yıl sonu ihracat rakamlarını açıkladı. Verilere göre 2010 yılında 130 milyon dolar ihracat hedefi koyan Isparta, hedefine ulaşamadı. Yıl sonunda Isparta'nın toplam ihracatı 126 milyon 246 bin dolar olarak gerçekleşti. Isparta'da yılın en fazla ihracatı Temmuz ayında oldu. Temmuz 2010'da Isparta 14 milyon 256 bin dolarlık ihracat yaptı. En düşük ihracatın yapıldığı ay ise Mart 2010 oldu. Bu ayda yapılan ihracat rakamı sadece 5 milyon 755 bin dolar olarak gerçekleşti. 2010 sonunda ihracat geçen yıla göre 8 milyon 559 bin dolarlık artış yaşanmasına rağmen Isparta iller sıralamasında geriledi. Geçen yıl toplam ihracatta 35. sırada yer alan Isparta, bu yıl sonunda 38. sırada yer aldı. Sektör bazında değerlendirildiğinde Isparta'nın ihracatında sanayi temel direk oldu. İhracatın yüzde 75'ini bu başlık altında üretilen ürünler oluşturdu. İhracatta çimento ve toprak ürünlerinin ilk sırada gelirken, elektrik, elektronik ve makine ihracatı ikinci sırada yer aldı. Tarıma dayalı sanayi olma yolunda ilerleyen Isparta'da toplam ihracatın yüzde 27.5'ini tarım oluşturdu. Madencilik ise ihracatın yüzde 23.3'lük kısmını kapsadı. 2010 yılı ihracat rakamlarına göre 80'nin üzerinde ülkeye ihraç ürün gönderen Isparta'nın en büyük Pazar payı ise Mısır oldu. Bu ülkeye 27.2 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Isparta'nın ihracatında ikinci sırada 11.2 milyon dolarla ABD, üçüncü sırada ise 10.7 ile Almanya yer aldı. Isparta, Fransa'ya 9, Avusturya'ya 7.1, Kongo'ya 5.3, Irak'a 3.8, Portekiz'e 3.7, İngiltere'ye 3.5, İtalya'ya 3.1, Çin'e 3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
ITSO HAREKETE GEÇTİ
İhracatta Isparta'nın 300 milyon dolar hedefine ulaşması için Isparta Ticaret Sanayi Odası yeni bir sayfa açtı. 2014 yılında ihracatı 300 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden ITSO Genel Sekreteri Doç. Dr. Adem Korkmaz, "Isparta'da ihracat deneyimi olan ancak bir şekilde başarıyı yakalamayan firmalar ile üretim yapan ancak hiç ihracatı denemeyen firmaları tespit edeceğiz Firmalara önce ihracat eğitim verilecek. İhracata hazırlanmaları sağlanacak. Seçilmiş hedef pazarlara iş gezileri düzenlemelerine aracılık edilecek. Firmalar için web sitesi, katalog gibi dokümanlar hazırlanacak ve hedef pazarlara yönlendirilip buralarla ihracat yapar hale gelmeleri sağlanacak" dedi.
İHRACAT EĞİTİMİ
Öte yandan ihracatın artırılması yönünde önemli bir adımda BAKA'dan geldi. BAKA ile İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) işbirliğinde düzenlenecek eğitim çalışmasının başlığı Körfez Ülkeleri Ülke Masaları ve Pazara Giriş adını taşıyor. Eğitim programında Körfez ülkeleri arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Umman'ın pazar potansiyeli incelenecek. Bu ülkelerdeki dış ticaret fırsatları konusunda firmaların bilgilendirileceğini kaydeden Korkmaz, "Uluslararası ticaretteki yeni eğilimlerin yanı sıra hedef pazarlar hakkında ihracatçıları bilgilendirmeyi amaçlayan eğitimde potansiyel arz eden ürün ve ürün gruplarının da bilgisi verilecek. Körfez Ülkelerinde Ticaret Müşaviri olarak görev yapan Dış Ticaret Müsteşarlığı görevlileri ve İGEME uzmanları tarafından gerçekleştirilecek seminerde bahsi geçen ülke tanıtımlarının yanı sıra ihracat stratejisi kapsamında pazara giriş faaliyetleri, ihracata yönelik pazar araştırması destekleri gibi konulara yer verilecek" diye konuştu.

Birleşik Arap EmirlikleriDış Ticaret MüsteşarlığıKatarAlmanyaTarımFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı