USD (Alış - Satış) : 3,78 - 3,78 EURO (Alış - Satış) : 4,64 - 4,65

Antalya'nın 2010 yılı hasta hakkı karnesi kırık dolu

Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği (HAYAD) Antalya Başkanı Nuri Özkul, turizm şehrinin 2010 karnesinin kırık olduğunu bildirdi. Özkul, Antalya'nın

Diğer / 05 Ocak 2011 Çarşamba 14:19
Antalya'nın 2010 yılı hasta hakkı karnesi kırık dolu

Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği (HAYAD) Antalya Başkanı Nuri Özkul, turizm şehrinin 2010 karnesinin kırık olduğunu bildirdi. Özkul, Antalya'nın 2010 yılı hak ihlalleri karnesinin, 10'luk değerlendirmede 3,5 üzerinden 4 olduğunu söyledi.

Nuri Özkul, Antalya'nın 2010 Yılı Hak İhlalleri Karnesi'ni, düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Özkul, Antalya Barosu CMUK Konferans Salonu'nda düzenlediği toplantıda, Antalya'da derneklerine yapılan şikayetlerin 2009'a göre yüzde 15 artış gösterdiğini kaydetti. 2009'da 345 olan şikayet başvuru sayısının 2010'da 395'e yükseldiğini belirten Özkul, "Özel hastanelerden gelen şikayet sayısı 2009'da 45 iken, 2010 yılında 61 oldu. Geçen yıla göre özel hastanelerden gelen şikayetlerde yüzde 35 artış var." dedi.

"MESAİ BİTİMİNDEN SONRA ÖZEL HASTANELERDE FİYATLANDIRMA DEĞİŞİYOR"

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Devlet Hastanesi ve Antalya Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu'na yapılan şikayetlerden derlenen verilere göre, kamu hastanelerinden gelen şikayetlerde birinci sırayı saygınlık ve güler yüz görememe aldı. Özel hastanelerle ilgili yapılan şikayetlerde ise öncelik parasal konular oldu. Özkul, "Özellikle devlet hastanelerindeki mesai bitiminden sonra özel hastanelerdeki fiyatlandırmalar değişmekte, hastalara adeta 'gece tarifesi' uygulanmakta." diye konuştu.

Hastanelerin acil servislerine giriş yapan, özellikle trafik kazası geçiren kazazedelerden, başbakanlık genelgesine aykırı olmasına rağmen ücret talep edildiğini aktaran Özkul, "Hayatını kaybetme korkusuyla acile gelen hasta ve hasta yakınları genelgeye aykırı uygulamaya maruz bırakılmakta, bazı kamu ve özel hastaneler hastadan belge ve para istemeye devam etmekte. Hasta haklarının en önemli ve birinci maddesi olan hizmete ulaşma hakkı, özellikle geceleri ciddi oranda ihlal ediliyor. Hastaların bir kısmı uzman yok ya da yatak yok diye geri çevriliyor." şeklinde konuştu.

Parasal konuların, şikayetlerin yüzde 25'ini oluşturduğuna, şikayetlerin yüzde 51'inin çözüme kavuşturulduğuna değinen Özkul, Antalya'nın 2010 karnesi hakkında şu ifadeyi kullandı: "Hasta haklarının gerçekleşmesi bakımından 10'luk değerlendirmede 3,5 üzerinden 4 veririm."

"MUAYENE ÜCRETİ VERMEK İSTEMEYEN ACİLE KOŞUYOR"

Şikayete konu olan sorunların tamamını sağlık çalışanlarına yüklemenin doğru olmayacağını ifade eden HAYAD Başkanı, son dönemdeki şikayetlerin başında kamu hastanelerinde saat 16.00'da sona eren mesainin ardından, hastaların acil servise akın etmesi olduğunu söyledi.

Bazı hastaların 8 TL'lik muayene ücretini ödememek için mesai saatleri bittikten sonra acil servise başvurduğuna dikkat çeken Özkul, şunları söyledi: "Sağlık kurumları kapalı olduğu dönemde acillerde yığılma oldu. Acillerde hizmetler verilemedi. Birçok hasta ıskalandı. Doğru teşhisler konulamadı. Yoğunluktan neredeyse ağzını aç kapa diyerek hasta gönderildi. Bundan dolayı çok şikayet geldi."

Günde 100 poliklinik yapan bir hekimin her hastaya güler yüz göstermesinin 'çok zor' olduğunu ifade eden Özkul, şu değerlendirmede bulundu: "Çalışanlarda eksiklik var. Eğitime muhtaçlar, eğitim seviyeleri düşük. Son zamanda taşeron şirket elemanlarından gelen şikayetler var. Bir insan göreve getirilirken liyakat önemsenmeli. Taşeron şirketlerin eleman alım kararlarına siyasi parti referansları ya da onlardan gelen listeler yansıyor. Liyakate göre alınmayan personel hizmet etme etiğini, hasta haklarını bilmiyor."

Özkul, Antalya'da aile hekimliğine geçilmesiyle birlikte acil servislerde hekim boşluğu oluşmaya başladığını sözlerine ekledi.

Basın KuruluşuAtatürk2010 YılıTrafik Kazasıİnsan HaklarıFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı