USD (Alış - Satış) : 3,78 - 3,78 EURO (Alış - Satış) : 4,64 - 4,65

İMKB şirketlere 48,5 milyar dolar; yatırımcıya 43,3 milyar dolar kazandırdı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), kuruluşundan bu yana geçen 25. yılda; şirketlere halka arzlar yoluyla 48,5 milyar dolarlık kaynak sağlarken,

Diğer / 04 Ocak 2011 Salı 08:01
İMKB şirketlere 48,5 milyar dolar; yatırımcıya 43,3 milyar dolar kazandırdı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), kuruluşundan bu yana geçen 25. yılda; şirketlere halka arzlar yoluyla 48,5 milyar dolarlık kaynak sağlarken, şirketlerden yatırımcılara temettü yoluyla da 43,3 milyar dolar aktarılmasını sağladı. Günde ortalama 1,7 milyar dolar işlem hacminin gerçekleştiği, tahvil ve bono piyasası, kesin alım satım ve repo pazarlarında yaklaşık 2,5 trilyon doların üzerinde işlemin yapıldığı borsadaki şirketlerin toplam piyasa değeri 330 milyar dolar seviyesine ulaştı. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, "İMKB, bugün mevzuat yapısı, teknolojisi ve sahip olduğu insan kaynağıyla dünyada önde gelen borsalar arasında yer alıyor. Bizim kıymetlerimiz artık Avrupa'da borsa ve borsa dışı teşkilatlanmış piyasalarda işlem görmeye başlamış ve ciddi bir likiditeyi çekmiş bulunmaktadır." dedi.

İMKB'nin 25. Kuruluş Yılı Swiss Otel'de düzenlenen bir program ile kutlandı. Programın açılış konuşmasını yapan İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, borsanın 25 yıl önce 40 halka açık şirketle alım satıma başladığını söyledi. Arada geçen sürede alınan mesafeyi anlatırken, ileriye dönük projelerinden de bahsetti. Erkan, "İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında, İMKB olarak planladığımız ve diğer sermaye piyasası kurumlarını da ortak ederek bir operasyon şirketi ile ortak emir dağılım platformu oluşturmak, merkezi takas ve saklama, tek bir noktadan tüm piyasalara erişebilen bir yapıya geçmek istiyoruz. Bu yapıyı da dünyanın önde gelen borsalarına bağlamayı, çevremizdeki ülke borsalarını da dünya borsalarıyla Türkiye üzerinden iletişim içine almayı planlıyoruz. Karşılıklı likidite akımlarını gerçekleştirerek, Türkiye'yi bir çekim merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. İstanbul Finans Merkezi projesinin omurgasını oluşturacak bu projeyle Türkiye, önce bölgenin sonra da dünyanın finans merkezi olacaktır."

Dünya borsalarının son 15 yıldır çok hızlı bir şekilde kabuk değiştirdiğini aktaran Hüseyin Erkan, artan rekabet şartları, türev araçların gelişmesi, teknolojinin gereksinim haline gelip, daha hızlı, daha düşük maliyetli işlemlere imkan tanıması ve rekabeti kızıştırmasının, borsaların üyelik yapısından, kar amacı güden anonim şirketlere dönüşmesine yol açtığını kaydetti. Dolayısıyla Stockholm borsasıyla başlayan şirketleşme ve özelleştirmenin şu anda dünya borsalarının yüzde 85'ine sirayet ettiğini belirtti. Meydana gelen yeni yapının, finansal imkanların artarak, daha esnek yapıda yeni teknolojik yatırımların önünü açtığını ve hatta borsaların sadece ülke içinde değil, kıtalararası birleşmelerine yardımcı olduğuna işaret etti.

İşlem maliyetlerinin düştüğünü ve hatta mevzuatla borsalar ve diğer işlem platformlarının birbirlerine emir iletme zorunluluğu ile karşı karşıya kaldığını ifade eden İMKB Başkanı Erkan, henüz Türkiye'nin bu zorlamayla karşı karşıya olmadığını söyledi. "Ancak artık kapımız çalınıyor." diyen Erkan, 'ayrık yapılarla, benzer işler yapabilen farklı borsalarla, her sermaye piyasası aracı grubu için ayrı borsa lüksü'nün artık kalmadığının altını çizdi. Rekabetle gelişmeyi sağlamak için doğru yapılanmaya ihtiyaç olduğunu kaydederken, şöyle konuştu:

"Avrupa ile rekabet artık başlamıştır. Bizim kıymetlerimiz artık Avrupa'da borsa ve borsa dışı teşkilatlanmış piyasalarda işlem görmeye başlamış ve ciddi bir likiditeyi çekmiş bulunmaktadır. Çok geç kalmadan, doğru bir yapılanmayla Türkiye'nin sermaye piyasasını organize ve planlı bir şekilde büyütmemiz gerekiyor. Yeni ürünlerle yatırımcılara yeni yatırım imkanları sunmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde ciddi bir sinerji yaratıp, hızlı bir büyüme ivmesi yakalayabiliriz."

ESKİ BAŞKANLARA VE EMEĞİ GEÇENLERE PLAKET

Ses sanatçısı Candan Erçetin'in sahne aldığı programda, İMKB'ye emeği geçmiş, sermaye piyasasının gelişimine katkıda bulunmuş isimlere de plaket verildi. İMKB Kurucu Başkanı Muharrem Karslı, eski başkanlardan Yaman Törüner, Osman Birsen ve hayatını kaybeden Tuncay Artun adına eşi Süreyya Artun'a ve başkan Hüseyin Erkan'a emekleri dolayısıyla plaket takdim edildi. SPK Başkanı Vedat Akgiray, İstanbul Altın Borsası Başkanı Osman Saraç ve Vadeli İşlemler Opsiyon Borsası Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez'e de katkılarından ötürü plaket verildi.

Ayrıca; Ereğli Demir Çelik'e 'İMKB'de en çok işlem gören hisse senedi' olduğu için, İş Bankası'na 'İMKB'de en çok yatırımcıya sahip şirket' olduğu için, Koç Holding'e 'Borsaya en çok şirket getiren holding' olduğu için, Turkcell'e 'En çok halka arz hasılatı elde eden şirket' olduğu için, İş Yatırım'a ve Global Menkul Değerler'e 'Hisse senetlerinde en çok işlem hacmine sahip' oldukları için, İş Bankası'na ve Eczacıbaşı'na 'Tahvilde en çok işlem hacmine sahip' oldukları için birer plaket takdim edildi. Basın dalında da Habertürk Köşe Yazarı Abdurrahman Yıldırım, CNBCE Haber Müdürü Servet Yıldırım, Bloomberg Ekonomi Müdürü Kerem Alkin, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ve TRT'den Erhan Anzerlioğlu'na plaket verildi.

Avrupaİş BankasıAli DönmezSpkStockholmFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı