USD (Alış - Satış) : 5,77 - 5,78 EURO (Alış - Satış) : 6,45 - 6,46

Otomotivcilerin maliyecileri şaşırtan uyanıklığı

Maliye Bakanlığı otomotiv sektörünü mercek altına aldı.Tüketicilerin şikâyetleri sonrasında yapılan tespitlerde Türk girişimcilerinin yeni vergi kaçırma modellerini keşfetti.Yöntemler Maliyecileri de şaşkına çevirdi...

Otomobil / 25 Mayıs 2010 Salı 13:18
Otomotivcilerin maliyecileri şaşırtan uyanıklığı

 
Mehmet Nayır ' ın haberi

Bazı bayilerin , dü ; şü ; k Ö ; TV uygulaması sü ; recinde depodaki araç ; ları satmış gibi gö ; stererek vergi kaç ; ırdığı ortaya ç ; ıktı Kurnazlığın diğer yö ; ntemi ise satılan aracın belirli bir miktarının Ö ; TV yerine daha dü ; şü ; k KDV oranıyla faturalandırılması oldu

Bazı otomotiv bayilerinin vergi kaç ; ırma yö ; ntemi Maliyecileri bile şaşkına ç ; evirdi .

Denetim sonucunda Ö ; TV indirimini fırsata ç ; eviren satıcıların 2 yeni buluşla Ö ; TV kurnazlığı yaparak vergi kaç ; ırdığı ortaya ç ; ıktı . Maliye ' nin tü ; m Tü ; rkiye ' yi kapsayan denetimleri sonucu tespitlerinde ortaya ç ; ıkan en ilginç ; yö ; ntem geç ; en yıl krize karşı tü ; ketimi artırmak iç ; in ç ; ıkarılan Ö ; TV indirimlerinin fırsata ç ; evrilmesi .

KRİZ FIRSATA Ç ; EVRİLDİ!

Yapılan incelemelerde birç ; ok bayinin o dö ; nem satmadıkları araç ; iç ; in belge dü ; zenlediği ortaya ç ; ıkarıldı . Otomotiv bayilerin sü ; resi dolmadan kendisi ve yakınlarına araç ; ları dü ; şü ; k Ö ; TV ü ; zerinden sattıkları tespit edilirken bu araç ; ların geç ; en yıl satış yapıldı gö ; sterilmesine rağmen emniyetten tescilinin halen olmadığı belgelendi .

19 PUANLIK AVANTAJ


Geç ; en yıl silindir hacmi 1600 cc ' nin altındaki binek araç ; lar iç ; in yü ; zde 37 olan Ö ; TV miktarı yü ; zde 18 ' e indirilmişti . Haziran 2009 ' da ise Ö ; zel Tü ; ketim Vergisi 30 Eylü ; l 2009 tarihine kadar yü ; zde 27 olarak uygulanmıştı .

Bayilerin depolarında bekletilen bu araç ; ların sıfır olarak satıldığını aktaran Maliye ' den ü ; st dü ; zey bir yetkili , ' Şu ana kadar 1000 ' e yakın araç ; Maliye kayıtlarında satılmış gö ; rü ; nü ; yor ancak emniyette tescili ya yapılmamış ya da satıldığı gö ; zü ; ken tarihten aylar sonra yapılmış .

Bunlar bizim beyanname sistemimizde satılmış gibi gö ; rü ; nü ; yor . İnsanlar da aldıkları araç ; larda bu durumun farkında değil . Firmalar da dü ; şü ; k Ö ; TV ile aldıkları bu araç ; lardan daha fazla para kazanıyor ' diye konuştu .

YENİ TAKTİK Ö ; TV DEĞİL KDV Ö ; DE


Maliye ' nin tespit ettiği ikinci yö ; ntem ise satılan aracın belirli bir miktarının Ö ; TV ' den muaf tutulması . Ö ; rneğin 30 bin TL ' lik araç ; iç ; in iki farklı fatura dü ; zenleniyor .

25 bin lira olarak dü ; zenlenen fatura iç ; in yü ; zde 37 ' lik Ö ; TV matrahı hesaplanırken , kalan 5 bin TL ' lik kısım ise aksesuvar gibi gö ; sterilerek KDV belgesi dü ; zenleniyor .

sabah

Kdv

loading...


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı