USD (Alış - Satış) : 5,54 - 5,55 EURO (Alış - Satış) : 6,14 - 6,15

Fare Nüfusundaki Artış Türkiye Ekonomisini Baltalıyor

Kışları sıcak geçmesi nedeniyle fare nüfusunun son üç yıldır katlanarak arttığına dikkat çeken Pestgo Ltd

Yaşam / 12 Nisan 2010 Pazartesi 17:52
Fare Nüfusundaki Artış Türkiye Ekonomisini Baltalıyor

Kışları sıcak geçmesi nedeniyle fare nüfusunun son üç yıldır katlanarak arttığına dikkat çeken Pestgo Ltd.Şirketi Yetkilisi Niyazi Davran, "Elektrik kablolarını kemirerek trafolarda, fabrikalarda, depolarda yangın çıkmasına yol açan, çuval ve ambalajları delerek gıdalara, gezdiği yerlere mikrop bulaştıran fareleri yok etmek için kullanılan ilaçlar, sorunu çözmek yerine maddi kaybı ve hastalıkları arttırıyor" uyarısında bulundu.
İstanbul Dolmabahçe Sarayı ve Başbakanlık Çalışma Ofisi dahil Türkiye'de 25 milyon metrekareden fazla alanı ürettikleri ultrasonik cihazlarla, kemirgen ve haşerelerden koruyan Pestgo Ltd Şirketi yetkilisi Niyazi Davran, "Havaların son üç kış mevsiminde sıcak geçmesi fare nüfusunda aşırı artışa yol açtı. Sayıları tahminlerin çok üzerinde artan fareler, sadece ürün kayıplarıyla değil kabloları kemirerek trafoların, binaların yanmasına yol açarak Türkiye ekonomisini baltalıyorlar" dedi.

BİNLERCE TON KANSEROJEN KİMYASAL KULLANILIYOR
Davran; Mevlana'nın "Yukarıdan ambara istediğin kadar çuval boşalt; eğer fareler ambarı alttan delmişse işin bitiktir" sözünü hatırlatarak şu açıklamayı yaptı:
"Farenin tükettiği gıdaların bedeli, sağlığımıza zararlarının yanında bahse konu bile olmaz. Sadece gıdayla ilgili yerlerde değil trafolarda, arşivlerde, fabrikalarda, depolarda, marketlerde, suni yem üreten tesislerde, fırınlarda en büyük düşman fare. İnanılmaz zararlara yol açıyor. Fare zehirleri 7- 8 gün içinde etkili oluyor. Bu sırada fare içerde geziniyor, doğum yapabiliyor veya tesise dışarıdan yeni fare geliyor. Dolayısıyla o tesiste fareyi tamamen yok etmek kimyasallarla mümkün olamıyor. Pestgo
ise biz duymasak ta ani ve sürekli etkili ses dalgası yayarak onu rahatsız ediyor. Fareyi daha içeri girmeden kapıdan kovuyor. Fare kovulduğu yere ses dalgası devam ettiği sürece dönmüyor."
Son günlerde sokaklarda "Haşere ve kemirgenlere karşı ilaçlama faaliyetlerimiz başlamıştır" afişlerini sıkça görmeye başladığını ve vatandaşı doğru bilgilendirmek adına açıklama yapma gereği hissettiğini belirten Pestgo Ltd. Şirketi yetkilisi Niyazi Davran, "Türkiye'nin en saygın firmalarına özel projeler geliştirip uyguluyoruz. Elektronik haşere önleme sistemlerimiz büyük rağbet görüyor ve yaptığımız işte iddialıyız. Bu nedenle de diyoruz ki; ilaçlama yolu ile ne fare gibi kemirgenlerin ne de diğer
haşerelerin önünü alabilirsiniz. Haşere ve kemirgenlerle baş etmenin yolu Pestgo gibi etkisi sahada ispatlanmış cihazlarla mümkün" dedi.
Haşereden korunmak için her yıl binlerce ton kimyasal kullanıldığını kaydeden Davran, bunun hem ekolojik dengeyi bozduğunu hem de maddi kayıpları artırdığını söyledi. İlaçlamanın haşerenin üremesini de engelleyemediğini belirten Davran, vatandaşı bilinçli olmaya çağırdı.

TÜP BEBEK KLİNİKLERİNDE VAR
Bilim adamlarının dünyada yasaklanmış haşereyle mücadelede kullanılan 127 tür kanserojen ilacın Türkiye'de kullanıldığı yönünde açıklamalar yaptıklarını da hatırlatan Niyazi Davran şunları söyledi:
"Kullanılan kimyasal maddelerin, temas, solunum yolu ve yiyeceklerle insan vücuduna geçtiğini ve bu ilaçlardan parçalanma süresi uzun olanların daha fazla ve uzun sürelerle insan sağlığına zarar verdiğini Dicle Üniversitesi'nden bir hocamız açıkladı. Buna rağmen her yıl haşere ile mücadele için milyonlarca dolar harcama yapılıyor, haşerenin kökünü kurutmadığı bilindiği halde bu paranın yüzde 99'u da kimyasallara veriliyor. Öncelikle Pestgo gibi ultrasonik yani haşere ve kemirgenlerin duyabileceği,
insanların ise hiç duymadığı frekansta ses dalgası yayan elektronik cihazların sağlık açısından hiçbir yaş grubuna rahatsızlık verecek yan etkisi yok. Tüp bebek kliniklerinde bile bizim cihazlarımızla haşere girişi sıfırda tutuluyor. Biz cihazımızla ilgili Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden, Sağlık Bakanlığı'ndan rapor aldık. 10 yıl etki garantisi verdiğimiz cihazımızın sadece kesintisiz elektriğe bağlı olması, kemirgenlerin ve diğer haşerelerin o bölgeye girmemesi için tek şartımız."

SADECE BİR KEZ İLAÇLAMA YAPMAK
Bit, pire, tahtakurusu gibi haşeratın larvalarının yumurtadayken ilaçtan etkilenmediğini de belirten Pestgo Ltd. Şirketi yetkilisi Niyazi Davran, "Ultrasonik cihazlar 15 gün içinde tüm yavruları yumurtalardan çıkartır. İlk 17 gün sonunda yapılacak sıkı bir ilaçlamayla da tamamen bitirilmesini sağlar. Daha sonrasında cihaz devrede olduğu için bitmez denilen bit bile bitmiş olur" dedi.

DARPHANEYİ FAREDEN PESTGO KORUYOR
Bugüne kadar Dolmabahçe Sarayı Başbakanlık Çalışma Ofisi, İTO, THY Atatürk Hava Limanı, Neutec İlaç San. Tic. A.Ş. Paşabahçe (Mersin Fabrikası) Tetrapak, Kayseri Şeker Fabrikası, Boğazlıyan Şeker Fabrikası, T.C. DARPHANE Binası, T.C. DAMGA MATBAASI, Koç Holding Entek Elektrik Üretim A.Ş. (Bursa ve İzmit Fabrikaları), ŞEKER PİLİÇ (Yem Fabrikası), İHLAS Gazetecilik A.Ş., BAĞCI GIDA ve Yem A.Ş. (Aydın), Gaziosmanpaşa Belediye Başkanlığı Merkez Binası (İstanbul), Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Kütahya Seramik
A.Ş., Gürallar (Harlek-KÜTAHYA), Microsoft Binası (İstanbul), Koç Üniversitesi, Eti Çikolata (Eskişehir), Berceste Restaurant (Bolu Dağı), İSKİ (Açma-kapama merkezleri), Çoban Tur, BİM gibi yüzlerce firmaya kalıcı elektronik çözüm üreten Pestgo teknolojisinin 2004 yılında Türk Patent Enstitüsü'nde patentlendiğini de belirten Davran; "Türkiye'de 25 milyon metrekareden fazla alanı fare ve haşerelerin zararından korumanın gururunu yaşıyoruz. İsteyenin tarlasını da faresiz tarla olarak geleceğe taşıyacak
teknolojiye sahibiz. Açık alanda buğdayı faresiz depolama teknolojisi de bizde" dedi.

Sağlık BakanlığıTıp FakültesiBercestePatentMersinYAZARLARTAMAMI

ABD-AVRUPA KAVGASI

Mehmet Orhan

MİLLETİN SON ADAMI

Latif Şimşek
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı