USD (Alış - Satış) : 4,55 - 4,56 EURO (Alış - Satış) : 5,35 - 5,36

Tarihi İpekçilik Enstitüsü Ayağa Kaldırılıyor

Bursa'da virane haldeyken Yıldırım Belediyesi tarafından sahip çıkılan 116 yıllık tarihi İpekçilik Enstitüsü restore ediliyor.

Yaşam / 28 Şubat 2010 Pazar 10:43
Tarihi İpekçilik Enstitüsü Ayağa Kaldırılıyor

  Bursa ' da virane haldeyken Yıldırım Belediyesi tarafından sahip ç ; ıkılan 116 yıllık tarihi İpekç ; ilik Enstitü ; sü ; restore ediliyor . Kentin anıtlarını , mü ; hü ; rlerini ihya ettiklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı Ö ; zgen Keskin , ' Binlerce kişinin yetiştiği tohum mektebini aslına uygun restore edip yaz aylarında hizmete aç ; acağız . Bina ö ; nü ; mü ; zdeki eğitim ö ; ğretim dö ; neminde Milli Eğitim Bakanlığı ' na devredilecek ' dedi . Bulunduğu semte adını veren tarihi İpekbö ; ceği Enstitü ; sü ; ' nde Tü ; rkiye ' nin 3 .
Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Devlet Bakanı Faruk Ç ; elik ' in de aralarında bulunduğu onbinlerce kişi ö ; ğrenim gö ; rdü ; . Tarihi bina 25 yıldır harabe vaziyetteydi .

Yıldırım Belediye Başkanı Ö ; zgen Keskin , 700 bin nü ; fuslu ilç ; enin Emirsultan , Yıldırım ve Yeşil Kü ; lliyeleri ile bir tarih beldesi olduğunu hatırlatarak , ' Bu bü ; yü ; k ilç ; ede yü ; zlerce tarihi eser var . Tarihi eserlere hiç ; bir dö ; nemde olmadığı kadar bu dö ; nemde değer verdik . Geç ; en dö ; nem ve bu dö ; nem tarihi eserleri bir bir ayağa kaldırıyoruz . Kentimizin bu anıtları , bu mü ; hü ; rlerini ihya etmek , perişan kalmaktan kurtarmak en ö ; nemli gö ; revimiz . Geç ; en dö ; nem Osmanlı ' nın ilk ü ; niversitesi Molla Yegan Medresesi , Osmanlı ' nın
ilk fetih kalesi Balabanbey kalesini , Cumalıkızık evlerini ayağa kaldırdık . Anıt yapılardan bir tanesi de İpekç ; ilik Enstitü ; sü ; binası . İpekç ; ilik uzun yıllar Bursa ' nın en ö ; nemli ekonomik kaynaklarından biriydi . Yıllarca ekonomiye bü ; yü ; k katkı sağlayan , onbinlerce aileye geç ; im sağlayan ipekç ; iliği canlandırmak iç ; in kurulan bu bina viran ve yıkılmak ü ; zereydi . Bir bö ; lü ; mü ; yıkıktı . Belediye olarak buna el attık . Binanın restorasyonu bitmek ü ; zere . Ç ; alışma yaz aylarında bittikten sonra sonbaharda eğitim yuvası olarak
hizmet verecek . Aslına uygun olarak ehil ustalarca restore ettiriyoruz ' dedi .

Anadolu İmam Hatip Lisesi ' nin bahç ; esinde bulunan tarihi binada Tü ; rk İslam Sanatları ile ilgili bö ; lü ; mler bulunacak . Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından kullanılacak tarihi binada hat , tezhip , musiki odaları olacak . Ayrıca kü ; tü ; phane , rehberlik salonu , bilgi teknolojileri salonu ve ipekç ; iliğin tarihi ile ilgili sergi odası da bulunacak .

Bursa ' nın gü ; nü ; mü ; ze kadar ayakta durabilen ancak viran haldeyken Yıldırım Belediyesi ' nin sahip ç ; ıktığı tohumculuk mektebinden , 1930 yılına kadar olan dö ; nemde birç ; ok yerli ve yabancı ö ; ğrenci mezun oldu . Tü ; rkiye ' nin 3 . Cumhurbaşkanı Celal Bayar da bu okulda ö ; ğrenim gö ; rdü ; . Okul 1983-85 yılları arasında Yü ; ksek İslam Enstitü ; sü ; olarak hizmet verdi . Bu dö ; nemde şu anki Devlet Bakanı Faruk Ç ; elik de bu okulda ö ; ğrenim gö ; rdü ; . Bina 1985 yılından bu tarafa boş duruyor ve defalarca kundaklamalara maruz kaldı .

İslamCumhurbaşkanıHarabeCelal BayarMilli Eğitim BakanlığıFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı