USD (Alış - Satış) : 5,33 - 5,34 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

Tarihi İpekçilik Enstitüsü Ayağa Kaldırılıyor

Bursa'da virane haldeyken Yıldırım Belediyesi tarafından sahip çıkılan 116 yıllık tarihi İpekçilik Enstitüsü restore ediliyor.

Yaşam / 28 Şubat 2010 Pazar 10:43
Tarihi İpekçilik Enstitüsü Ayağa Kaldırılıyor

  Bursa ' da virane haldeyken Yıldırım Belediyesi tarafından sahip ç ; ıkılan 116 yıllık tarihi İpekç ; ilik Enstitü ; sü ; restore ediliyor . Kentin anıtlarını , mü ; hü ; rlerini ihya ettiklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı Ö ; zgen Keskin , ' Binlerce kişinin yetiştiği tohum mektebini aslına uygun restore edip yaz aylarında hizmete aç ; acağız . Bina ö ; nü ; mü ; zdeki eğitim ö ; ğretim dö ; neminde Milli Eğitim Bakanlığı ' na devredilecek ' dedi . Bulunduğu semte adını veren tarihi İpekbö ; ceği Enstitü ; sü ; ' nde Tü ; rkiye ' nin 3 .
Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Devlet Bakanı Faruk Ç ; elik ' in de aralarında bulunduğu onbinlerce kişi ö ; ğrenim gö ; rdü ; . Tarihi bina 25 yıldır harabe vaziyetteydi .

Yıldırım Belediye Başkanı Ö ; zgen Keskin , 700 bin nü ; fuslu ilç ; enin Emirsultan , Yıldırım ve Yeşil Kü ; lliyeleri ile bir tarih beldesi olduğunu hatırlatarak , ' Bu bü ; yü ; k ilç ; ede yü ; zlerce tarihi eser var . Tarihi eserlere hiç ; bir dö ; nemde olmadığı kadar bu dö ; nemde değer verdik . Geç ; en dö ; nem ve bu dö ; nem tarihi eserleri bir bir ayağa kaldırıyoruz . Kentimizin bu anıtları , bu mü ; hü ; rlerini ihya etmek , perişan kalmaktan kurtarmak en ö ; nemli gö ; revimiz . Geç ; en dö ; nem Osmanlı ' nın ilk ü ; niversitesi Molla Yegan Medresesi , Osmanlı ' nın
ilk fetih kalesi Balabanbey kalesini , Cumalıkızık evlerini ayağa kaldırdık . Anıt yapılardan bir tanesi de İpekç ; ilik Enstitü ; sü ; binası . İpekç ; ilik uzun yıllar Bursa ' nın en ö ; nemli ekonomik kaynaklarından biriydi . Yıllarca ekonomiye bü ; yü ; k katkı sağlayan , onbinlerce aileye geç ; im sağlayan ipekç ; iliği canlandırmak iç ; in kurulan bu bina viran ve yıkılmak ü ; zereydi . Bir bö ; lü ; mü ; yıkıktı . Belediye olarak buna el attık . Binanın restorasyonu bitmek ü ; zere . Ç ; alışma yaz aylarında bittikten sonra sonbaharda eğitim yuvası olarak
hizmet verecek . Aslına uygun olarak ehil ustalarca restore ettiriyoruz ' dedi .

Anadolu İmam Hatip Lisesi ' nin bahç ; esinde bulunan tarihi binada Tü ; rk İslam Sanatları ile ilgili bö ; lü ; mler bulunacak . Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından kullanılacak tarihi binada hat , tezhip , musiki odaları olacak . Ayrıca kü ; tü ; phane , rehberlik salonu , bilgi teknolojileri salonu ve ipekç ; iliğin tarihi ile ilgili sergi odası da bulunacak .

Bursa ' nın gü ; nü ; mü ; ze kadar ayakta durabilen ancak viran haldeyken Yıldırım Belediyesi ' nin sahip ç ; ıktığı tohumculuk mektebinden , 1930 yılına kadar olan dö ; nemde birç ; ok yerli ve yabancı ö ; ğrenci mezun oldu . Tü ; rkiye ' nin 3 . Cumhurbaşkanı Celal Bayar da bu okulda ö ; ğrenim gö ; rdü ; . Okul 1983-85 yılları arasında Yü ; ksek İslam Enstitü ; sü ; olarak hizmet verdi . Bu dö ; nemde şu anki Devlet Bakanı Faruk Ç ; elik de bu okulda ö ; ğrenim gö ; rdü ; . Bina 1985 yılından bu tarafa boş duruyor ve defalarca kundaklamalara maruz kaldı .

İslamCumhurbaşkanıHarabeCelal BayarMilli Eğitim BakanlığıYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı