USD (Alış - Satış) : 5,48 - 5,49 EURO (Alış - Satış) : 6,17 - 6,18

Son yolculuğunda Türkiye'yi buluşturacak

YÖK, Bilkent ve Hacettepe üniversitelerinin kurucusu İhsan Doğramacı'yı Türkiye'nin yakın tarihine ve bugününe damgasını vurmuş olan siyaset, sanat ve bilim insanları, ve öğrenciler ve halk uğurlayacak.

Güncel / 28 Şubat 2010 Pazar 00:02
Son yolculuğunda Türkiye'yi buluşturacak

  ERDOĞAN VE BAYKAL KATILACAK

Doğramacı ' nın Kocatepe Camii ' nde yapılacak olan cenaze tö ; reninin , eski ve yeni siyasetç ; ileri buluşturması bekleniyor . Doğramacı ' nın cenaze tö ; renine Cumhurbaşkanı Abdullah Gü ; l , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , CHP Genel Başkanı Deniz Baykal , 7 . Cumhurbaşkanı Kenan Evren , 9 . Cumhurbaşkanı Sü ; leyman Demirel ' in yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev de katılacak .
Doğramacı iç ; in saat 10 . 00 ' da Yü ; ksekö ; ğretim Kurulu ' nda dü ; zenlenecek tö ; renin ardından Kocatepe Camii ' ndeKİ ö ; ğle namazını mü ; teakip cenaze namazı kılınacak . Prof . Dr . Doğramacı ' nın cenazesi daha sonra babası adına yaptırdığı Bilkent ' teki Doğramacızade Ali Paşa Camisi ' nin avlusunda hazırlanan bö ; lü ; mde , devlet tö ; reni ile toprağa verilecek .

RESMİ CENAZE TÖ ; RENİ NASIL DÜ ; ZENLENİR?

Gö ; revdeyken veya gö ; revden ayrıldıktan sonra vefat eden Tü ; rkiye Bü ; yü ; k Millet Meclisi Başkanı ve Başbakan ile vefatları ü ; zerine Bakanlar Kurulunca cenaze tö ; reni dü ; zenlenmesi kararlaştırılan kişiler iç ; in Resmi Cenaze Tö ; reni dü ; zenleniyor . Vefatları ü ; zerine Bakanlar Kurulunca cenaze tö ; reni yapılması kararlaştırılan kişiler iç ; in tö ; rene iki takımlı bir bö ; lü ; k ve askeri bando katılıyor . Cenazenin top arabası ü ; zerinde taşındığı resmi cenaze tö ; renleri Ankara ' da yapılıyor . Resmi Cenaze Tö ; reninin programı , Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Mü ; dü ; rü ; başkanlığında , Genelkurmay Başkanlığı , İç ; işleri Bakanlığı , Ankara Valiliği , Ankara Garnizon Komutanlığı ve Bü ; yü ; kşehir Belediye Başkanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyet tarafından kararlaştırılıyor .

CAMİDE Ü ; Ç ; DİNİN MENSUBU AYNI MEKANDA

Prof . Dr . Doğramacı ' nın toprağa verileceği cami ö ; zel bir ö ; nem taşıyor . Prof . Dr . Doğramacı ' nın , babası adına Bilkent ' te yaptırdığı Doğramacızade Ali Paşa Camii , yanında bulunan sinagog ve kilise ile ü ; ç ; semavi dinin mensuplarına bir mekanda ibadet imkanı sağlıyor . Mü ; slü ; man , Hıristiyan ve Musevilerin aynı avludan geç ; erek tek ç ; atı altında ibadet edebildiği Doğramacızade Ali Paşa Cami , dinlerarası diyalogun yaşanacağı bir yer olma ö ; zelliği taşıyor . Cami , Osmanlı ve Selç ; uklu mimarisinden esinlenilerek inşa edildi . Bin 200 kişinin aynı anda ibadet edebildiği camide , &ldquo ; akıllı bina&rdquo ; sistemi uygulanarak , aydınlatma , ısıtma ve soğutma sistemleri bilgisayar kontrolü ; ile ç ; alışıyor . Isıtma , soğutma ve havalandırma sistemleri namaz vakitlerine gö ; re ç ; alışan camide , ısıtma ya da soğutma sistemi ile havalandırmayla ilgili sistemler namaz vaktinden 30-45 dakika ö ; nce devreye giriyor . Bilkent girişinde yer alan cami değişik mimari tarzıyla da dikkat ç ; ekiyor . Klasik cami gö ; rü ; ntü ; sü ; nden uzak olan ve iç ; inde ü ; ç ; dinin ibadethanesini barındıran tesisin ilginç ; bir de minare tasarımı bulunuyor .

BaşbakanGarnizon KomutanlığıDışişleri BakanlığıCumhurbaşkanıKocatepe CamiiYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı