USD (Alış - Satış) : 3,96 - 3,97 EURO (Alış - Satış) : 4,65 - 4,66

Siirt'te Beyin Sapı Ameliyatı Başarı İle Gerçekleştirildi

Siirt Devlet Hastanesi Beyin Cerrahisi Nöroşirurji Polikliniği bünyesinde oluşturulan ekip ile en zor beyin ameliyatları başarı ile gerçekleştiriliyor.

Yaşam / 28 Şubat 2010 Pazar 14:06
Siirt'te Beyin Sapı Ameliyatı Başarı İle Gerçekleştirildi

  Hastanede son olarak Tü ; rkiye genelinde birç ; ok bö ; lgede yapılamayan beyin sapı ameliyatı başarı ile gerç ; ekleştirildi .
Siirt Devlet Hastanesi ' nde boyun ağrısı şikayeti ile Devlet Hastanesi ' ne bulunan 13 yaşındaki Cengiz Aykaç ; isimli hastada yapılan tedavi ve tetkikler sonucu yaklaşık 6 santimetre ç ; apında tü ; mö ; r iç ; in Beyin Cerrahisi Nö ; roşirurji bü ; nyesinde oluşturulan uzman bir ekip ile başarılı bir şekilde ç ; ıkarıldı . Anestezi uzmanı , beyin ve sinir cerrahisi uzmanı ve hemşirelerden oluşan ekibi oluşturan doktorlardan Beyin ve Sinir Cerrahı Op . Dr . Mehmet Bü ; lent Ö ; nal artık Siirt ' te beyin ameliyatları iç ; in hastaların başka
illere sevk edilmesine gerek kalmadığını belirterek , ' Bize 13 yaşındaki hastamız boyun ağrısı şikayetiyle başvurdu . Geldiğinde yaptığımız ayrıntılı Nö ; roşirurji muayenesinde hastanın bir gö ; zü ; nü ; n orta hattan laterale kaydığını , aynı zamanda ataksi dediğimiz dengesizliğinin olduğunu ve bacağında kuvvetsizlik olduğunu gö ; rdü ; k . Acil şartlarda emar ( MR ) değerlendirmesini istedik . Hastanemiz radyoloji bü ; nyesinde bulunan doktorlar hızlıca emar gö ; rü ; ntü ; lemesini yaparak bizi bilgilendirdiler . Beraber yaptığımız değerlendirmede hastamızın pinael bö ; lge dediğimiz beyin sapına yapışık bö ; lgede yaklaşık 6 santim ç ; aplı dev bir tü ; mö ; r olduğunu gö ; rdü ; k . Tü ; mö ; rü ; n ilk izlenimde kö ; tü ; huylu olduğunu dü ; şü ; ndü ; k ve acil şartlarda hastayı servisimize yatırdık . Ameliyat planlaması 2 aşamalı olarak gerç ; ekleşti . Hastanın ö ; lü ; m riskinin ortadan kalkması iç ; in ilk seans ameliyatı acil şartlarda yapılırken , iyi bir plan ve hasta filmleri ü ; zerinde yeterli ç ; alışma sonrası 1 hafta sonra 2 . seans başarı ile gerç ; ekleştirildi . Ameliyat yaklaşık 6 saat sü ; rdü ; . Bu tü ; r ameliyatlar genelde en ü ; st yani ' top ' denilen riskli ameliyatlardır . Birkaç ; beyin ameliyatı var ki bunlar , beyin sapı tü ; mö ; rleri ve kanamış anevrizma ameliyatlarıdır ve bu ameliyatlar dü ; nyada beyin cerrahilerin yapabileceği en ciddi ameliyatlardır . Batıda bile birç ; ok ilimizde beyin sapı ameliyatları yapılmadığını hepimiz biliyoruz . Siirt ' te bunu mü ; mkü ; n kıldığımızı dü ; şü ; nü ; yoruz . Olan malzemelerimiz ve olmayan malzemelerimizi el birliği ile tamamlanması ki bu ameliyat oturur vaziyete yapılan bir ameliyattır . Siirt ' teki bir ustanın bize kullandığımız aletin bir prototipini hazırlayıp ameliyathane masasına yerleştirmesi sayesinde bu ameliyatın gereksimlerini tamamladık . İl Sağlık Mü ; dü ; rü ; mü ; z Sayın Erol Ö ; mü ; r , başhekimimiz , anestezi ekibimiz ve hemşire ve yoğum bakım hemşiresi grubumuz ile hep beraber el birliği ile her dö ; nemde beraber ç ; alışarak bu tü ; r hastalarımız iç ; in hem preop hem postop dö ; nemde iyi takip ederek , ameliyatını başarılı gerç ; ekleştirip bunun haklı keyfini ve gururunu yaşıyoruz . Ç ; ok ciddi bir ameliyat sonrasında bü ; yü ; k bir tü ; mö ; r tamamen ç ; ıkarıldı . Beynin rahatlaması iç ; in ilk gü ; n hastamızı uyuttuk , bir sonraki gü ; n hastamızı uyandırdık . Bugü ; n konuşmaya başladığını kolunu ve bacaklarını hareket ettiğini gö ; rdü ; k artık birkaç ; gü ; n iç ; erisinde yoğun bakımdan ç ; ıkarılıp evine gö ; nderebileceğiz ' ' dedi .

Ö ; nal , ' Bir ekip olarak ç ; alıştığımızdan bu yana ayda ortalama 5 kraniyal yani beyin cerrahi vakası ameliyatı yapıyoruz . Bel kemiğine ( omurgaya ) vida koyma ( stabilizasyon ) gibi diğer konularda aylık ortak toplam 25 ile 30 arası vakamız oluyor . Buda ciddi bir merkez haline geldiğimizi gö ; steriyor . Preop dö ; nemde nö ; roşirurji , postop dö ; nemde ise fizik tedavisi ile dayanışma halinde ç ; alışılıyor ; hastamızı gü ; zel bir tedavi sonrasında evine yolluyoruz . Siirt Devlet Hastanesi bu tü ; r ameliyatlarda oldukç ; a yü ; kselmiş
durumda her tü ; rlü ; beyin cerrahi vakasını hiç ; bir şekilde sevk zinciri işlemi işlenmeden olduğu yerde hastaya bakılarak hastanın tedavisi planlanarak gerç ; ekleştirip sonrada taburcu etme şansına sahibiz . Sağlık il Mü ; dü ; rlü ; ğü ; ' nü ; n desteği ile bize tanınan imkanlar ile ekip ç ; alışması sonucu bu başarıları elde ediyoruz ' diye devam etti .

Ameliyatı gerç ; ekleştiren doktorlardan Beyin ve Sinir Uzmanı Cerrahisi Uzmanı Op . Dr . Ahmet Gü ; nay Gü ; rç ; ay , ' Gerç ; ekleştirdiğimiz ilk seansta beyin omurik sıvısını boşaltıp beyin rahatlatmak iç ; in ufak bir pompa ( şant ) yerleştirdik . Birkaç ; gü ; n sonra da hastayı oturur pozisyonda ç ; ivili başlıkla sabitledikten sonra kafanın arka tarafından beyincik tarafından girerek beyin sapı yani mezensefalon dediğimiz beynin en hasas bö ; lgesinin hemen ö ; nü ; ndeki kitleyi total olarak boşalttık . Ameliyat ö ; ncesi ç ; ektiğimiz filmler de ilaç ; lanmış tü ; mö ; r bö ; lgesi bü ; yü ; k bir beyaz şeklinde gö ; rü ; nü ; rken ile ameliyattan hemen sonra erken dö ; nemde ç ; ekilmiş filmde de aynı bö ; lgede bir boşluk gö ; rü ; nü ; yor bu da tü ; mö ; rü ; n tamamen ç ; ıkmış olduğunu gö ; steriyor .

Bu ameliyatta ekip olarak ç ; alışmak gerekiyor . Ç ; ü ; nkü ; gerç ; ekten ç ; ok zor bir ameliyat eğer bu ameliyata sadece bir doktor girmiş olsa bu ameliyatı gerç ; ekleştirmek mü ; mkü ; n olmazdı . Ama ekip olarak yaptığımız iç ; in ç ; ok rahat ç ; ok keyifli ve ç ; ok başarılı bir ameliyat oldu ' şeklinde konuştu .

Doktorlar yoğun bakımda tutulan hastanın ailesine birkaç ; gü ; n iç ; erisinde taburcu edileceğini aç ; ıkladı .

Doktorlar DizisiAmeliyatFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı