USD (Alış - Satış) : 5,35 - 5,36 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

Rezistans Arızası Nasıl Onarılır?

Kış aylarında sürücüler, arka camda oluşan buğu yüzünden sık sık görüş problemiyle karşılaşırlar.

Otomobil / 28 Şubat 2010 Pazar 14:43
Rezistans Arızası Nasıl Onarılır?

  Buğuyu yok etmenin tek yolu rezistansı ç ; alıştırmaktır . Ancak ç ; eşitli nedenlerden dolayı kopan ince rezistans telleri , sü ; rü ; cü ; lerin başını ağrıtır . Oysa bu tellerin tamiri , piyasada satılan gü ; mü ; ş sırlı boyalarla birkaç ; dakika iç ; inde yapılabiliyor .

Buğu yapar

Her ne kadar yaz aylarında varlığını unutacak bile olsanız , arka cam rezistansı arızalandığında tamiratını siz yapabilirsiniz . Ç ; ok ince ve hassas bir yapıya sahip olan rezistans telleri , ya otomobilin camı silinirken ya da otomobil stationwagon ise yü ; kleme sırasında kopar . Isınarak arka camdaki buğuyu yok eden birbirine paralel bağlı bu ince ve hassas yapılı rezistans telleri koptuklarında kendilerini buğu yaparak belli eder . Sağlam olanlar ise gö ; revlerini sü ; rdü ; rmeye devam eder .

Tamiri 5 dakika

Ç ; oğu kullanıcı , kopan rezistans telini tamir ettirmeye ü ; şenir . Basit bir tel iç ; in servise gitmek zahmetli bir iş gibi gö ; rü ; nü ; r . Ancak teller kopmaya devam edince arka cam tamamıyla buğu yapar ve asıl sorunlar da o zaman başlar . Servise gitmek iç ; in bü ; tü ; n tellerin kopmasını beklemek yanlış olur . Gü ; mü ; ş sırlı iletken boyalar sayesinde , otomobilinizin rezistansını 5 dakikada tamir edebilirsiniz . Ü ; stelik tek başınıza .

Rezistans nasıl onarılır?
&bull ; Tamir iç ; in ilk olarak , tellerden hangisinin kopuk olduğunu tespit etmek gerekir . Bunu anlamak iç ; in , rezistans ç ; alıştırılır . Ç ; alışan tellerin ü ; zerindeki buğu ç ; ö ; zü ; lü ; rken , kopuk tellerin olduğu bö ; lgede buğu kalacaktır . Buğunun kaldığı bö ; lgede telin ü ; zerindeki kopuk kolaylıkla bulunabilir .
&bull ; Gü ; mü ; ş sırlı iletken boyayı kopuk telin ü ; zerine sü ; rmeden ö ; nce yü ; zeyi temizlemek gerekir . Bunun iç ; in yü ; zeyi nemli bir bezle ve diğer tellere zarar vermemek iç ; in fazla bastırmadan silmelisiniz .
&bull ; Temizlenen zemin kuruduktan sonra , gü ; mü ; ş sırlı iletken boyanın dışarı taşmaması iç ; in kutunun iç ; inde bulunan ve ortasında rezistans telinin kalınlığı kadar boşluk olan ö ; zel karton , zemin ü ; zerine konulur . Daha sonra , gü ; mü ; ş sırlı iletken boya o boşluğa sü ; rü ; lerek , kopuk iki telin ucu birleştirilir . Eğer kutunun iç ; erisinden , ö ; zel delikli karton ç ; ıkmamışsa , kopuk kısmın her iki tarafı da bantlanarak boyanın dışarı taşması ö ; nlenebilir .
&bull ; Burada dikkat edilmesi gereken en ö ; nemli nokta , gü ; mü ; ş sırlı boyaların kullanılmadan ö ; nce iyice ç ; alkalanması gerektiği . Boya uygulandıktan sonra , kuruması iç ; in 5-6 saat beklemek yeterli . Bu sü ; re zarfında rezistansın ç ; alıştırılmaması gerekir . Ancak bu kadar beklemek istemiyorsanız , bir saç ; kurutma makinesini boyanın ü ; zerine tutarak daha ç ; abuk kurumasını sağlayabilirsiniz .

Gü ; mü ; ş sırlı boya , sadece arka cam rezistansındaki kopuklukları giderebiliyor . Rezistansın ana bağlantı yerlerindeki hasarlarda ve ö ; n camla yan dikiz aynalarındaki ısıtıcılı camlarda bulunan rezistans arızalarında kullanılmaz .YAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı