USD (Alış - Satış) : 5,42 - 5,43 EURO (Alış - Satış) : 6,13 - 6,14

Polonyalı Genç Kadından Demokrasi Dersi

Kahramanmaraş'ın Karacasu beldesinde 7 martta yapılacak olan ara seçimin iptal edilmesi AK Partililer'in ardından, Saadet Partilileri de sokaklara döktü.

Yaşam / 28 Şubat 2010 Pazar 16:09
Polonyalı Genç Kadından Demokrasi Dersi

  Kararı protesto eden vatandaşlar adına konuşan ve 3 yıldır bu beldede yaşayan Polonya asıllı Alexandra Duymaz ' ın sö ; zleri beldedeki siyasi rekabetin ç ; ok uç ; noktalara ulaştığını gö ; zler ö ; nü ; ne serdi . İnsanların korku iç ; erisinde olduğunu sö ; yleyen Duymaz , ' Burada insanlar para iç ; in oylarını satıyor ' dedi .

29 Mart 2009 seç ; imleri ö ; ncesinde Kahramanmaraş Belediye Meclisinin aldığı kararla Kavlaklı ve Karacasu beldeleri merkeze bağlanmıştı . Yapılan itirazlar ve Danıştay ' a aç ; ılan dava ü ; zerine Danıştay 8 . Dairesi her iki yerleşim yerini de tekrar belde olarak ilan etmiş ve 7 martta ara seç ; im yapılması kararlaştırılmıştı . Ancak dü ; n tekrar Danıştay tarafından beldelik statü ; lerinin iptal edilmesi ve Yü ; ksek Seç ; im Kurulu ' nun ( YSK ) seç ; imleri iptal etmesi , beldedeki hem AK Partilileri , hem Karacasuluları ç ; ileden
ç ; ıkardı . Dü ; n AK Parti adayı Faruk Aksu ' nun destekç ; ilerinin yaptığı eylemin ardından bugü ; n de Saadet Partisi adayı Sü ; leyman Topç ; uoğlu ' nun taraftarları yollara dö ; kü ; ldü ; .
Karara itiraz eden ve ' Vur vur inlesin AK Parti dinlesin ' , ' Topç ; uoğlu nerede biz oradayız ' , ' Başbakan Numan ' şeklinde sloganlar atan kalabalık , Kahramanmaraş-Gaziantep kara yoluna yü ; rü ; mek istedi . Ç ; ok sayıda ç ; ocuğunda katıldığı eylemde vatandaşları gü ; ç ; lü ; kle durduran ç ; evik kuvvet polisi Topç ; uoğlu ' nun da vatandaşları uyarmasıyla sinirli kalabalığı dağıttı .

Kahramanmaraşlı bir genç ; le evlenerek 3 yıl ö ; nce Karacasu Beldesi ' ne yerleşen Alexandra Duymaz ise , beldedeki siyasi atmosferin gerginliğini anlattı . Seç ; ime bir hafta kala iptal kararı verilmesine de itiraz eden bir ç ; ocuk annesi genç ; kadın , seç ; imler nedeniyle de herkesin korku iç ; erisinde olduğunu ö ; ne sü ; rdü ; . Duymaz şunları sö ; yledi : ' Buraya 3 sene ö ; nce geldim , evlendim ve ç ; ocuk doğurdum . Burada seç ; ime bir hafta kala ne oldu , neden iptal edildi , bilmiyorum . Neden kadınlar korkuyor , dışarı ç ; ıkmıyor , konuşamıyor , neden millet sessiz? Herkeste korku var , kavga var . '

Seç ; imlerin sanki savaş iç ; in yapıldığını iddia eden genç ; kadın , Fransa ' da , Almanya ' da , Belç ; ika ' da ve Polonya ' da yaşadığını ancak bö ; yle bir tablo gö ; rmediğini sö ; yledi . Bazı insanların ise para karşılığı oy kullanmasına tepki gö ; steren Duymaz , ' Ben , Fransa ' yı gö ; rdü ; m , Belç ; ika ' yı gö ; rdü ; m , Almanya ' yı gö ; rdü ; m , Polonya ' yı gö ; rdü ; m . Herkes barış iç ; in seç ; im istiyor orda . Herkes hanımıyla ç ; ocuğuyla gidiyor oy kullanıyor evine dö ; nü ; yor , korkmuyor . Burada herkeste korku var , burada misafirliğe gitmeye korkuyorum . Seç ; imi parayla alacaksın bu kadar olmaz . İnsan , insan seç ; iyor , insan parayla kendini satıyor . Ben bakkala gideceğim , 500 bin lira vereceğim , ekmek alacağım . Benim bakkalla işim bitiyor . Ama seç ; imde para vereceksin , oy alacaksın , hangi aday para verebiliyor , oy alıyor oda orda bitiyor . Yani halk iç ; in , insan iç ; in bö ; yle olmaz ' diye konuştu .

SP ' li Belediye Başkan adayı Sü ; leyman Topç ; uoğlu ise YSK ' nın verdiği kararın kendilerini şoka uğrattığını ifade etti . Seç ; im takviminin ve sonucunun belli olduğunu iddia eden Topç ; uoğlu , ' Alelacele bö ; yle bir kararın ç ; ıkması Karacasu kasabasının hakkını elinden alan bir olay . Onun iç ; in yetkililerin , duyarlı insanların artık yargıda yapılacak şu an biz gerekç ; eli raporu gö ; rmedik , orada bir boşluk varsa en sonuna kadar hakkımızı arayacağız . Ancak orada bir sonuç ; yoksa da İç ; işleri Bakanlığı ' nın tekrar bu işi
gö ; zden geç ; irip , halk istemiyorsa halkın sesine kulak verip , ü ; ç ; lü ; kararnameyle tekrar bu belediyeleri ayrıştırması gerekiyor . Zorla evlilik olmaz , zorla insanları bir yere iltihak etme sö ; z konusu olmaz . Yani demokratik ü ; lkelerde , demokrasiyle yö ; netilen ü ; lkelerde halkın gö ; rü ; şü ; esastır ' şeklinde konuştu .

Seç ; im bü ; rosunda partilileriyle meraklı bekleyişini sü ; rdü ; ren AK Parti adayı Faruk Aksu da karara tepkisini gö ; sterdi . Kararın bö ; lgede infial oluşturduğunu sö ; yleyen Aksu , ' Yani nedenine gelince ü ; ç ; -dö ; rt aylık bir seç ; im sü ; reci var ve tü ; m Karacasu kendi ç ; alışmalarını yapıyor . Kararları alırsınız , ama bu karardan etkilenen insanları da anlamak gerekiyor . Seç ; im takvimi ilan ediliyor , seç ; men listeleri askıya ç ; ıkıyor arkasından seç ; men kağıtları seç ; menlerimizin eline geç ; iyor , sandıklar hazır , seç ; im ç ; alışmalarının sonuna gelinmiş , insanlar gecelerini gü ; ndü ; zü ; ne katarak kendi gö ; nü ; llerince kendi alın teri ve emeğiyle Karacasu iç ; in bir seç ; im ç ; alışması başlatmış , seç ; ime bir hafta kala geliyorsunuz ' bu olmadı , bu seç ; im kararını biz durduruyoruz , Seç ; imin yapılmamasına karar veriyoruz ' diyorsunuz . Şimdi tabi ki buradaki insanlarını bunu anlaması zor ' ifadelerini kullandı .


BaşbakanProtestoYskAlmanyaAk PartiYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı