USD (Alış - Satış) : 5,48 - 5,49 EURO (Alış - Satış) : 6,17 - 6,18

'Kürtlerin sorunları çözülmek zorunda'

Politikada değişimin kaçınılmaz olduğunu ifade eden kapatılan Dtp'nin yasaklı Lideri Ahmet Türk, Kürtlerin sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti.

Güncel / 28 Şubat 2010 Pazar 22:14
'Kürtlerin sorunları çözülmek zorunda'

  Bugü ; n hiç ; bir şeyin değişmediğinin sö ; ylenemeyeceğini ancak bu değişikliklerin Kü ; rtler ' i tatmin edecek boyutta olmadığını kaydeden Tü ; rk , ' ' Cin şişeden ç ; ıkmıştır . Vesayet rejiminin artık bu şekilde gidemeyeceğini ortaya koymuştur . Ben her meselenin iç ; dinamiklerle ç ; ö ; zü ; lebileceğine inanıyorum ' ' diye konuştu .

Tü ; rkiye ' de bugü ; n ö ; nemli bir ihtilafın Kü ; rt ihtilafı olduğunu sö ; yleyen Tü ; rk , Kü ; rtlerin taleplerinin hak ve ö ; zgü ; rlü ; kler dü ; zeyinde olduğunu belirtti .

Kü ; rt sorunu ç ; ö ; zü ; lmeden , Kü ; rtler ö ; zgü ; rleşmeden Tü ; rkiye halkının da ö ; zgü ; rleşmeyeceğine inandığını ifade eden Tü ; rk , şu gö ; rü ; şleri savundu :

' SİLAHLARI HAK ARAMA YÖ ; NTEMİ OLARAK KULLANMAYI DOĞRU BULMUYORUM '

' ' Bunun iç ; in her şeyden ö ; nce demokrasi , demokratik bir cumhuriyet , hak ve ö ; zgü ; rlü ; klerin gü ; vence alındığı bir sü ; reci yakalamamız lazım . Ancak taraflarla mü ; zakere edilmeden bu sorun ç ; ö ; zü ; lmez . Bir sü ; re ö ; nce askerlerin de aç ; ıklamaları oldu . Gü ; ç ; kullanarak bu sorunun ç ; ö ; zü ; lmeyeceğini aç ; ık bir şekilde ifade ettiler . Kü ; rt cephesine baktığımızda , bugü ; n elinde silah tutan PKK , sorun mutlaka diyalogla ç ; ö ; zü ; lmeli diyor . On yıl daha savaşsak da mutlaka diyaloğa ihtiyaç ; var . Bu acıların bitmesi iç ; in gerç ; ekten devletin de ç ; ö ; zü ; m niyetini ortaya koyacak bir duruşu sergilemesi gerekiyor . Devletin ç ; ö ; zü ; m niyeti olmadan silahların bırakılmayacağını ç ; ok iyi biliyoruz . Keşke silahlar olmasa , silahları hak arama yö ; ntemi olarak kullanmayı da doğru bulmuyorum . Bunu da aç ; ık sö ; yleyeyim . Kü ; rtler de ö ; yle bakmıyor . Ama ç ; ö ; zü ; m iradesi o niyet ortaya ç ; ıkmadığı zaman sadece silahları bıraksınlar demekle silahlar bırakılmıyor . Bu gerç ; eği gö ; rmemiz lazım .

Şimdi bugü ; ne kadar bir ç ; ok ihtilaflı konularda devreye giren BM , niye bu konuda bir ç ; abanın iç ; inde olmuyor , AB neden ç ; aba iç ; inde olmuyor . Bunu anlamakta da zorluk ç ; ekiyoruz . Yanlış anlaşılmasın , ö ; nemli olan iç ; dinamiklerin harekete geç ; irilmesi ama sonuç ; olarak bu tü ; m Orta Doğu ' yu ilgilendiren bir sorunla karşı karşıyayız . Bunun iyi gö ; rü ; lmesi lazım . ' '

Bahç ; eşehir Ü ; niversitesi Ö ; ğretim Ü ; yesi Dr . Cengiz Aktar da ' ' Kü ; rt aç ; ılımı olacaksa devlet yapar ' ' gibi bir anlayışın hakim olduğunu belirterek , Tü ; rkiye ' de barış dilinin bilinmediğini ifade etti .

Konferansa , BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş , Genel Başkan Yardımcısı Gü ; ltan Kışanak , bazı BDP ' li milletvekilleri , eski MİT Mü ; steşar Yardımcısı Cevat Ö ; neş , Ankara Ü ; niversitesi ö ; ğretim ü ; yesi Prof . Dr . Doğu Ergil ve yurt dışından ç ; ok sayıda siyasetç ; i ile akademisyen de katıldı .

Selahattin DemirtaşCumhuriyetBdpPkkYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı