USD (Alış - Satış) : 5,34 - 5,35 EURO (Alış - Satış) : 6,06 - 6,07

Sıcak Haber : Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor CANLI!..

Kocası İçin Başlattığı Baz İstasyonu Mücadelesini Kazanınca Darbuka İle Kutlama Yaptı

Adana'da Bedia Değişmez adlı kadın, evinin yanındaki binaya kurulan baz istasyonunun, kocasının kalp rahatsızlığına sebep olduğunu ileri sürerek, kaldırılması için verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Yaşam / 28 Şubat 2010 Pazar 10:08
Kocası İçin Başlattığı Baz İstasyonu Mücadelesini Kazanınca Darbuka İle Kutlama Yaptı

  Değişmez , Yargıtay ' ın baz istasyonunun sağlığa zararlı olduğu gerekç ; esiyle kaldırılmasına karar vermesiyle birlikte komşularıyla darbuka eşliğinde zılgıt ç ; ekerek kararı kutladı .
Cep telefonlarının gü ; nlü ; k hayatta yaygın olarak kullanılmasının ardından GSM operatö ; rleri baz istasyonlarını , evlerin damına , bahç ; esine ve hatta minarelere kadar kurmaya başladı . Sağlık kuruluşları tarafından kanser hastalığına sebep olduğu , kalp hastalıklarına yol aç ; tığı ifade edilse de baz istasyonları gelişigü ; zel olarak yerleşme alanı iç ; erisine kurulmaya devam ediliyor .

Adana ' da da 3 yıl ö ; nce evlerinin yanındaki binaya kurulan bir baz istasyonu sebebiyle kocası Mecit Değişmez ' de ( 70 ) kalp rahatsızlığı başlaması ü ; zerine harekete geç ; en Bedia Değişmez ( 55 ) , baz istasyonunun kaldırılması iç ; in hukuk mü ; cadelesi başlattı . Bunun iç ; in avukat tutan Değişmez , ö ; nce Adana Bö ; lge Mahkemesi ' ne başvurdu . Mahkeme bir yıl sonunda yapılan keşif ve ö ; lç ; ü ; mlerde baz istasyonunun davacıya ait yerlere 20-25 metre arasında mesafede bulunduğunun ve alan şiddetinin cihaz iç ; in ö ; ngö ; rü ; len limit değerlerin altında olduğunun tespit edildiğine dikkat ç ; ekerek davayı reddetti . Bu karar ile yıkılmayan ve mü ; cadeleden vazgeç ; meyen Değişmez , 2008 yılında kararı temyiz etmek iç ; in Yargıtay ' a başvurdu . Yargıtay yaklaşık 1 , 5 yıl sonra yerel mahkemenin kararını bozarak ' Yö ; netmeliğe uygun olsa da baz istasyonları uzun sü ; rede insan sağlığına zarar vermekte . İnsanlar ü ; zerinde kanser ve kalp hastalığına sebep olmaktadır . Baz istasyonunun yaydığı radyasyonun referans değerlerinin altında olsa bile meskun alanlarda yol aç ; tığı radyasyondan dolayı , bu alanlarda uzun sü ; reli radyasyona maruz kalacak insanların sağlığının olumsuz yö ; nde etkileneceğine ' karar verdi .

Dava konusu baz istasyonunun ' Uzun zaman diliminde zarar doğurabileceği ' ifade edilen kararda , ' Baz istasyonu , ç ; evredekiler iç ; in gelecek ve uzun zaman diliminde bü ; yü ; k endişe , psikolojik tedirginlik ve ü ; mitsizlik yaparak kişilerin ç ; alışmasını ve sağlık değerlerini olumsuz etkileyecek ve zararlı sonuç ; doğuracaktır . Bir istasyon , yö ; netmeliğe uygun ç ; alıştırılsa dahi zarar veriyorsa , yö ; netmeliğe uygun olduğundan sö ; z edilerek zarar verenin sorumluluktan kurtulması mü ; mkü ; n değildir ' denildi . Daire , yargıcın
yö ; netmeliğe değil , yasaya , genel hukuk kurallarına ve bu bağlamda sorumluluk hukukunun ilkelerine gö ; re karar vermek zorunda olduğuna işaret ederek , baz istasyonunun yerleşim yerlerinden daha uzak ve uygun bir yere taşınmasının gerekli olduğuna hü ; kmetti .

Yargıtay , yerel mahkemenin kararını bozdu ve davacının zarar gö ; rdü ; ğü ; nü ; n kabul edilerek baz istasyonun kaldırılmasına karar verilmesi gerektiğini belirtti . Yerel mahkeme de bu karara uygun yeni bir karar vererek baz istasyonunun kaldırılmasına karar verdi . Ancak hem yerel mahkeme hem de Yargıtay baz istasyonunun kaldırılmasına karar vermesine rağmen bir evin damında bulunan baz istasyonu bir tü ; rlü ; kaldırılmadı . Bunun ü ; zerine Bedia Değişmez , avukatına başvurarak 2 mahkemeden de karar ç ; ıkmasına rağmen kararın bir tü ; rlü ; GSM operatö ; rleri tarafından uygulanmadığını bildirdi . Bunun ü ; zerine gerekli yerlere başvurular yapıldıktan sonra baz istasyonu haciz yolu ile sö ; kü ; ldü ; .
Değişmez , baz istasyonunun sö ; kü ; ldü ; ğü ; gü ; nü ; komşularıyla birlikte dü ; ğü ; n gibi karşıladı . Kararı duyan Değişmez ' in komşuları evine ' Gö ; z aydın ' a geldi . Değişmez , baz istasyonunun kaldırılmasını komşularıyla birlikte darbuka ç ; alıp zılgıt ç ; ekerek kutlama yaptı .

Baz istasyonunun hemen yanı başlarına kurulmasından dolayı sapa sağlam olan kocasında kalp rahatsızlığı başladığını , bu sebeple mü ; cadeleye başladığını anlatan Değişmez , ' Eşimde baz istasyonu kurulduktan hemen sonra kalp rahatsızlığı başladı . Anjiyo oldu . Ardından kalbine stent takıldı . Ama yine de kalbinde sorun var . Eşimi kaybetmemek iç ; in bu mü ; cadeleye başladım ve Allah ' a şü ; kü ; r kazandım . Kocam doktora gittiğinde baz istasyonundan kaynaklandığını doktor sö ; yledi . Bunu ben uydurmuyorum ' dedi .

Mahallede eşinin yanı sıra 4 kişinin 3 yıl iç ; inde kanserden ve kalp rahatsızlığından ö ; ldü ; ğü ; ne dikkat ç ; ekerek , ' Bunu getirdiler , burnumuzun dibine diktiler . 4 kişi hayatını kaybetti . Şu an 4 kişi de kanserden dolayı yatalak yaşıyor . Bunlar şehir dışına kurulmalı . Biz mahallemizden kurtardık başkaları da mahkemeye başvursun ve baz istasyonundan kurtulsun ' dedi .
Daha sonra haciz memurları gelerek baz istasyonu kaldırma ç ; alışmalarını başlattı .

ReferansYargıtayTemyizYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı