USD (Alış - Satış) : 5,46 - 5,47 EURO (Alış - Satış) : 6,16 - 6,17

Karatepe'den 28 Şubat Değerlendirmesi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Şükrü Karatepe 28 Şubat'ın yıl dönümünde değerlendirmede bulundu.

Yaşam / 28 Şubat 2010 Pazar 15:08
Karatepe'den 28 Şubat Değerlendirmesi

  Karatepe , 28 Şubat sü ; recinde yaşanan olaylarda yargının gö ; revini yapmadığını belirterek , ' Askerler alıştıkları şeyi yaptılar . Kü ; ltü ; rlerinde bu var ' dedi ve yaşananların bir rö ; vanş değil , olağan sü ; reç ; olduğunu vurguladı .

Karatepe , Kayseri ' de ö ; zel bir televizyon kanalında yaptığı konuşmasında 28 Şubat sü ; recinde yaşananları değerlendirdi . Entelektü ; el kesimlerin bile 28 Şubat sü ; recinin yanlış olduğunu sö ; ylediğini hatırlatan Karatepe , ' Madem ki bu hukuksuz bir sü ; reç ; ti , bunun bedelini ö ; demek zorunda değiller miydi? Operasyonlarda ilk yakalananlar ç ; ok rahat bir şekilde ifade vermişler . Veli Paşa ' ya gü ; veniyorlardı . Veli Paşa ' yı yakalayıp ç ; ağırınca iş değişti . 28 Şubat ' ın ö ; nemli aktö ; rlerinden biriydi Veli Paşa . Parlamento ' ya
bile rest ç ; ekmişti . Osman Ö ; zbek , demokratik yollarla iş başına gelen Başbakan ' a hakaret etmiş , gö ; stermelik ceza verilmiş ve YAŞ kararıyla terfi ettirilmişti ' dedi .
28 Şubat ' a bugü ; n baktığında , askerlerin alıştıkları ve kü ; ltü ; rlerinden gelen bir şeyi yaptıklarını ifade eden Karatepe , ' Yargılamada ceza almam beni ü ; zdü ; . Yargılanmamda gö ; rev alanların hukuku ihlal etmesi beni ü ; zdü ; . Bugü ; n de yaşadığımız temel problemler bundan kaynaklanıyor .

Yargı 28 Şubat ' ta gö ; revini yapmadı . Yargı gö ; revini yapmış olsaydı , ' Durun Tü ; rkiye ' de hakimler var ' deseydi iş bu noktaya kadar gelmezdi .
28 Şubat ' ta 10 Kasım ' da konuştum . Cumhuriyet Savcısı delilleri topladı , beni ç ; ağırdı ve ifademi aldı . Takipsizlik kararı verdi . Bir de Kayseri ' de DGM vardı . DGM Savcısı da delilleri topladı ve beni ç ; ağırarak ifademi aldı . O da takipsizlik kararı verdi .
Ama şimdi aynı şeyler bunların başına gelince yaygara koparıyorlar . Yahu benim yargılandığım mahkemeyi kapattılar . Benimle ilgili takipsizlik kararı veren mahkemeyi kapattılar . O zaman DGM Savcısı bana gelerek , ' Mahkemeyi kapattılar ' dedi . Biz de onlara belediye olarak araç ; tahsis ettik ve Ankara ' ya taşındılar . Dava Nuh Mete Yü ; ksel ' in eline geç ; ti . 6 ay sonra bana dava aç ; tı . Bu bildiğimiz yargı sistemi 50 yıldır devam ediyor ' yorumlarında bulundu .
Karatepe , bugü ; n yaşananların rö ; vanş olmadığını belirterek , ' Bu olağan bir sü ; reç ; tir ' gö ; rü ; şü ; nü ; dile getirdi .

28 Şubat ' ta bir mağlubiyet yaşandığını ancak bü ; tü ; n mağlubiyetlerin aslında bir galibiyet olduğunu ifade eden Karatepe , ' Yaşananlar değerlidir . Bu yaşananlar bize bir şeyler ö ; ğretti . Metot yanlışları oldu ama samimi bir kitle olduğunu ispat etti . O zamanki iktidarın bir ortağı vardı , DYP vardı . Ama şimdi yok oldu . Demokratik metotlarla hizmet ederken , askeri yargı ve medya tekellerinin baskıları sonucu o hü ; kü ; met hezimete uğradı . Sonra geriye ç ; ekilerek mağlubiyetin hesabı yapıldı . Biz kendimizin yanlış
tutum ve davranışlarını gö ; zden geç ; irdik . Şimdi de siyaset yapmayı ö ; ğrendik . Tü ; rkiye demokratikleştikç ; e , toplum yö ; netmeyi ö ; ğreniyor ' diye konuştu .
Şü ; krü ; Karatepe 1996 yılında Kayseri Bü ; yü ; kşehir Belediye Başkanlığı gö ; revinde bulunduğu zaman , yaptığı bir konuşmadan dolayı Ankara 1 No ' lu Devlet Gü ; venlik Mahkemesi ( DGM ) tarafından bir yıllık hapis ve 5 yıl siyasetten uzak kalma cezası almıştı . Karatepe 24 Nisan 1998 yılında cezaevine girmişti .

Başbakan28 ŞubatParlamentoCumhuriyetDypYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı