USD (Alış - Satış) : 4,70 - 4,71 EURO (Alış - Satış) : 5,51 - 5,52

Karatepe'den 28 Şubat Değerlendirmesi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Şükrü Karatepe 28 Şubat'ın yıl dönümünde değerlendirmede bulundu.

Yaşam / 28 Şubat 2010 Pazar 15:08
Karatepe'den 28 Şubat Değerlendirmesi

  Karatepe , 28 Şubat sü ; recinde yaşanan olaylarda yargının gö ; revini yapmadığını belirterek , ' Askerler alıştıkları şeyi yaptılar . Kü ; ltü ; rlerinde bu var ' dedi ve yaşananların bir rö ; vanş değil , olağan sü ; reç ; olduğunu vurguladı .

Karatepe , Kayseri ' de ö ; zel bir televizyon kanalında yaptığı konuşmasında 28 Şubat sü ; recinde yaşananları değerlendirdi . Entelektü ; el kesimlerin bile 28 Şubat sü ; recinin yanlış olduğunu sö ; ylediğini hatırlatan Karatepe , ' Madem ki bu hukuksuz bir sü ; reç ; ti , bunun bedelini ö ; demek zorunda değiller miydi? Operasyonlarda ilk yakalananlar ç ; ok rahat bir şekilde ifade vermişler . Veli Paşa ' ya gü ; veniyorlardı . Veli Paşa ' yı yakalayıp ç ; ağırınca iş değişti . 28 Şubat ' ın ö ; nemli aktö ; rlerinden biriydi Veli Paşa . Parlamento ' ya
bile rest ç ; ekmişti . Osman Ö ; zbek , demokratik yollarla iş başına gelen Başbakan ' a hakaret etmiş , gö ; stermelik ceza verilmiş ve YAŞ kararıyla terfi ettirilmişti ' dedi .
28 Şubat ' a bugü ; n baktığında , askerlerin alıştıkları ve kü ; ltü ; rlerinden gelen bir şeyi yaptıklarını ifade eden Karatepe , ' Yargılamada ceza almam beni ü ; zdü ; . Yargılanmamda gö ; rev alanların hukuku ihlal etmesi beni ü ; zdü ; . Bugü ; n de yaşadığımız temel problemler bundan kaynaklanıyor .

Yargı 28 Şubat ' ta gö ; revini yapmadı . Yargı gö ; revini yapmış olsaydı , ' Durun Tü ; rkiye ' de hakimler var ' deseydi iş bu noktaya kadar gelmezdi .
28 Şubat ' ta 10 Kasım ' da konuştum . Cumhuriyet Savcısı delilleri topladı , beni ç ; ağırdı ve ifademi aldı . Takipsizlik kararı verdi . Bir de Kayseri ' de DGM vardı . DGM Savcısı da delilleri topladı ve beni ç ; ağırarak ifademi aldı . O da takipsizlik kararı verdi .
Ama şimdi aynı şeyler bunların başına gelince yaygara koparıyorlar . Yahu benim yargılandığım mahkemeyi kapattılar . Benimle ilgili takipsizlik kararı veren mahkemeyi kapattılar . O zaman DGM Savcısı bana gelerek , ' Mahkemeyi kapattılar ' dedi . Biz de onlara belediye olarak araç ; tahsis ettik ve Ankara ' ya taşındılar . Dava Nuh Mete Yü ; ksel ' in eline geç ; ti . 6 ay sonra bana dava aç ; tı . Bu bildiğimiz yargı sistemi 50 yıldır devam ediyor ' yorumlarında bulundu .
Karatepe , bugü ; n yaşananların rö ; vanş olmadığını belirterek , ' Bu olağan bir sü ; reç ; tir ' gö ; rü ; şü ; nü ; dile getirdi .

28 Şubat ' ta bir mağlubiyet yaşandığını ancak bü ; tü ; n mağlubiyetlerin aslında bir galibiyet olduğunu ifade eden Karatepe , ' Yaşananlar değerlidir . Bu yaşananlar bize bir şeyler ö ; ğretti . Metot yanlışları oldu ama samimi bir kitle olduğunu ispat etti . O zamanki iktidarın bir ortağı vardı , DYP vardı . Ama şimdi yok oldu . Demokratik metotlarla hizmet ederken , askeri yargı ve medya tekellerinin baskıları sonucu o hü ; kü ; met hezimete uğradı . Sonra geriye ç ; ekilerek mağlubiyetin hesabı yapıldı . Biz kendimizin yanlış
tutum ve davranışlarını gö ; zden geç ; irdik . Şimdi de siyaset yapmayı ö ; ğrendik . Tü ; rkiye demokratikleştikç ; e , toplum yö ; netmeyi ö ; ğreniyor ' diye konuştu .
Şü ; krü ; Karatepe 1996 yılında Kayseri Bü ; yü ; kşehir Belediye Başkanlığı gö ; revinde bulunduğu zaman , yaptığı bir konuşmadan dolayı Ankara 1 No ' lu Devlet Gü ; venlik Mahkemesi ( DGM ) tarafından bir yıllık hapis ve 5 yıl siyasetten uzak kalma cezası almıştı . Karatepe 24 Nisan 1998 yılında cezaevine girmişti .

Başbakan28 ŞubatParlamentoCumhuriyetDypFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı