USD (Alış - Satış) : 5,33 - 5,34 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

İlk Kürtçe müzikale büyük ilgi

Haldun Dormen'in Kürtçe olarak sahnelediği ''Bir Kış Öyküsü '' aldı müzikalin prömiyeri, Diyarbakır'da yapıldı. Müzikal, büyük ilgiyle izlendi.

Kültür-Sanat / 28 Şubat 2010 Pazar 13:51
İlk Kürtçe müzikale büyük ilgi

 
Cevat Fehmi Başkut ' un ' ' Buzlar Ç ; ö ; zü ; lmeden ' ' adlı eserinden Haldun Dormen ve Kemal Uzun tarafından mü ; zikale uyarlanan ' ' Bir Kış Ö ; ykü ; sü ; ' ' mü ; zikali , ' ' Ç ; irokek Zivistane ' ' adıyla Kü ; rtç ; e olarak seyircisiyle buluştu . Haldun Dormen ' in yö ; nettiği , zor kış koşulları nedeniyle yollarının kapanmasından dolayı dü ; nyadan kopan bir kasabaya yeni bir kaymakamın atanmasıyla gelişen trajikomik olayların konu edindiği ilk Kü ; rtç ; e mü ; zikal , ç ; ok sayıda davetlinin katılımıyla prö ; miyer yaptı .

İki perdelik oyunu , Diyarbakır Valisi Hü ; seyin Avni Mutlu , Diyarbakır Bü ; yü ; kşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir , kapatılan DTP ' nin eski Genel Başkanı Ahmet Tü ; rk , BDP Genel Başkan Yardımcısı Gü ; ltan Kışanak , BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel , kapatılan DTP ' nin eski milletvekili Aysel Tuğluk , katılan DEP Eski Milletvekili Leyla Zana , Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Yü ; ksel Genç ; , Ahmet Kaya ' nın eşi Gü ; lten Kaya , sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile ç ; ok sayıda davetli izledi .

Oyun bitiminde sahneye Kü ; rtç ; e olarak davet edilen Dormen , Kü ; rtç ; e ' ' iyi akşamlar ' ' diyerek başladığı konuşmasına , sadece bu kadar ezberleyebildiğini belirterek , şö ; yle devam etti :

' ' Hayatımın en gü ; zel , gerç ; ekten en heyecan verici olayıdır . Biz bu oyunu Kemal Uzun ile birlikte Kemal Sunal iç ; in yazdık . Sunal , bu oyunla tekrar tiyatroya dö ; nmek istiyordu . Ancak ö ; mrü ; vefa etmedi . Daha sonra Selç ; uk Yö ; ntem oynadı ve ç ; ok başarılı oldu . Ç ; ok gü ; zel bir kadrosu vardı . Bu akşamki kadroda olanlarla aşık atacak şekilde harika bir kadro . Ben ç ; ok mutluyum . İyi ki bana bu fırsatı verdiniz . Ç ; ok teşekkü ; r ederim . ' '

Daha sonra sahneye davet edilen Diyarbakır Bü ; yü ; kşehir Belediye Başkanı Baydemir , Kü ; rtç ; e başladığı konuşmasına Tü ; rkç ; e devam etti . Baydemir , ' ' 70 yıllık 80 yıllık karlar eriyor bu ü ; lkede . Ve tü ; m insanların bir arada yaşayabileceğinin baharı geliyor . İşte barış kö ; prü ; lerinin bir tanesini de Haldun Dormen ile birlikte Diyarbakır Bü ; yü ; kşehir Belediyesi Şehir Tiyatro ekibimizle kurdular . İç ; tenlikle teşekkü ; r ediyoruz ' ' dedi .

Baydemir daha sonra aralarında Mutlu , Tü ; rk , Zana ve diğer davetlileri oyunculara ç ; iç ; ek vermek ü ; zere Kü ; rtç ; e olarak sahneye davet etti . Baydemir , terö ; r ö ; rgü ; tü ; PKK ' nın , Irak ' ın kuzeyindeki Kandil ve Mahmur kamplarından gelen gruptan bazı kişileri de sahneye davet etti .

Diyarbakır Valisi Hü ; seyin Avni Mutlu da gazetecilere yaptığı aç ; ıklamada , oyunu daha ö ; nce sinemada seyrettiğini , bilinen bir oyun olduğunu sö ; yledi .

Sanat dilinin evrensel olduğunu ifade eden Vali Mutlu , şö ; yle konuştu :

' ' Zaman zaman farklı dillerdeki İngilizce , Fransızca , Almanca sinema filmlerini ve tiyatro oyunlarını keyifle izliyoruz . TRT artık 24 saat hem tiyatro olarak mü ; zik olarak farklı sanat etkinlikleri itibariyle devletimizin televizyonunda yer alıyor . Diyarbakırımızda da birç ; ok televizyon kanalı bu konuyla ilgili gerekli izinlerini aldılar . Artık bu tü ; r piyesleri oyunları şarkıları , sanat etkinliklerini ekranlarımızdan zaten bir yıla yakın ve daha fazla zamandır izliyoruz . Şehir tiyatrosunda da ilk kez izliyoruz . Neticede bir kü ; ltü ; rel etkinliktir . İyi bir başlangıç ; oldu diye dü ; şü ; nü ; yorum . ' '

Bir gazetecinin Kü ; rtç ; e bildiğiniz kelime var mı? sorusuna Vali Mutlu , ' ' Şü ; phesiz tabii ki pek ç ; ok bildiğimiz kelime var . Sanat gerç ; ekten sanat iç ; in ve toplum iç ; in de yapıldığında her ikisinde de gü ; zel . Ama ortaya gü ; zel bir şey gayesiyle yapıldığında bence fevkalade iyi . Neticede bu bir sanat eseri . Ve ben bunu her zaman sö ; ylü ; yorum sanatın dili evrenseldir . Dolayısıyla biz onu yü ; reğimizle izliyoruz , ö ; yle bakmak lazım ' ' dedi .

Koreografı Nebi Birgi ' ye , dekor tasarımı Serdar Geren ' e , kostü ; m tasarımı İsmail Oyur ' a , ışık Bayram Can ' a ait oyunda , Yavuz Akkuzu , Leyla Batği , Vural Tantekin , Berfin Emektar , Ö ; zcan Ateş , Rezan Kaya , Mehmet Musaoğlu , Elvan Koç ; er , Bora Ç ; elik , Ö ; mer Şahin , Mesut Erenci , Kemal Ulusoy , M . Emin Yalç ; ınkaya , Şahabettin Dağ , Ali Sağ , Yılmaz Kurttekin , Lokman Karadeniz , Hakan Karsak ve Sabahattin Aslan rol alıyor .

Demokratik Toplum KongresiBirgiMahmurOsman BaydemirBerfinYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı