USD (Alış - Satış) : 4,70 - 4,71 EURO (Alış - Satış) : 5,51 - 5,52

Et fiyatlarındaki yükseliş durdu

Et fiyalarında yaşanan yükselişin ardndan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 'Beside yeterli hayvan var' açıklamasıyla birlikte perakende et fiyatları 22-25 lira arasına oturdu.

Ekonomi / 28 Şubat 2010 Pazar 19:47
Et fiyatlarındaki yükseliş durdu

  Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut , yemin hammaddesi olan hububat ve şeker pancarının en ç ; ok yetiştirildiği Konya ' nın , Tü ; rkiye ' de besiciliğin de merkezi durumunda olduğunu anımsattı .

Karabulut , et fiyatlarındaki artışın asıl başlama nedeninin , yıllardır kendilerinin dile getirdikleri ancak ç ; ö ; zü ; mlenemeyen ' maliyet artışı ' olduğunu , son yıllarda zarar eden besicinin ahırına besi koyamadığını ve arz miktarında da bir azalma olduğunu vurguladı .

Et fiyatlarındaki tırmanıştan ö ; nce , buzağılıktan yeni ç ; ıkmış 9 aylık bir danayı canlı kilogramı 7 liraya besiye ç ; ekilmek iç ; in ü ; reticiden aldıklarını , şu an besicinin aynı dananın canlı kilogramına 10 lira ö ; dediğini belirten Karabulut , ' Bu fiyat şu an besi iç ; in buzağı yetiştiren ç ; iftç ; iyi de ancak kurtarıyor ' dedi .

' 600 bin ton ete tekabü ; l edecek besi var '

Karabulut , besiciler olarak , kırmızı et fiyatlarındaki anormal artıştan ç ; ok rahatsız olduklarını , ç ; ü ; nkü ; piyasadaki dengenin kendileri iç ; in daha ö ; nemli olduğunu dile getirdi .

Karabulut , ' Tü ; rkiye ' de besiciliğin merkezi olan Konya ' da besici , hayvanını karkas toptan kilogramı 14-15 liradan kesime veriyor . Bu fiyatı ö ; deyerek eti alan aracı firmalar da Tü ; rkiye ' nin ç ; eşitli yerlerindeki perakendecilere belli bir karla satıyor . Ancak şimdi et , ö ; zellikle Ankara ve İstanbul gibi bü ; yü ; k kentlerde 35 lira , hatta ü ; zerine bile ç ; ıkan fiyatların ç ; ok gerisinde . . . Tarım ve Kö ; yişleri Bakanlığı , kısa sü ; re ö ; nce Konya ' da ve Tü ; rkiye genelinde besi hayvanlarını tek tek saydırdı . Bu sayım sonucunda ü ; lke genelinde 2 milyondan fazla , şuan besiye alınmış havan olduğu belirlendi . Bakanlık , Tü ; rkiye ' nin ihtiyacını rahat bir şekilde karşılayabilecek dü ; zeyde , yaklaşık 600 bin ton ete tekabü ; l eden besi varlığı olduğunu aç ; ıkladı . Et fiyatlarında baş gö ; steren tırmanışla birlikte bakanlığın ' beside yeterli hayvan var ' aç ; ıklamasının ardından kısa sü ; re iç ; inde perakende et fiyatları , 22-25 lira arasına oturdu ' dedi .

' Yoksa besici bir daha belini doğrultamaz '

Karabulut , ' bazı spekü ; latö ; rlerin beklentilerinin aksine ' , et ithalatının tü ; mü ; yle gü ; ndemden kalktığını , ithalata gerek duyulmadığının Tarım ve Kö ; yişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından da aç ; ıklandığını belirterek , ' Et fiyatı şu an hem ü ; reticiyi hem de tü ; keticiyi kurtaracak dü ; zeyi indi . Bu fiyatların istikrarlı şekilde devam edeceğini umuyoruz . Yoksa yeni fiyatlardan ahırına genç ; daha bağlayan besici ç ; ok bü ; yü ; k zararlar eder ve bir daha da belini doğrultamaz ' diye konuştu .

Mehmet Mehdi EkerMehdiTarımFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı