USD (Alış - Satış) : 5,48 - 5,49 EURO (Alış - Satış) : 6,16 - 6,17

Et fiyatlarındaki yükseliş durdu

Et fiyalarında yaşanan yükselişin ardndan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 'Beside yeterli hayvan var' açıklamasıyla birlikte perakende et fiyatları 22-25 lira arasına oturdu.

Ekonomi / 28 Şubat 2010 Pazar 19:47
Et fiyatlarındaki yükseliş durdu

  Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut , yemin hammaddesi olan hububat ve şeker pancarının en ç ; ok yetiştirildiği Konya ' nın , Tü ; rkiye ' de besiciliğin de merkezi durumunda olduğunu anımsattı .

Karabulut , et fiyatlarındaki artışın asıl başlama nedeninin , yıllardır kendilerinin dile getirdikleri ancak ç ; ö ; zü ; mlenemeyen ' maliyet artışı ' olduğunu , son yıllarda zarar eden besicinin ahırına besi koyamadığını ve arz miktarında da bir azalma olduğunu vurguladı .

Et fiyatlarındaki tırmanıştan ö ; nce , buzağılıktan yeni ç ; ıkmış 9 aylık bir danayı canlı kilogramı 7 liraya besiye ç ; ekilmek iç ; in ü ; reticiden aldıklarını , şu an besicinin aynı dananın canlı kilogramına 10 lira ö ; dediğini belirten Karabulut , ' Bu fiyat şu an besi iç ; in buzağı yetiştiren ç ; iftç ; iyi de ancak kurtarıyor ' dedi .

' 600 bin ton ete tekabü ; l edecek besi var '

Karabulut , besiciler olarak , kırmızı et fiyatlarındaki anormal artıştan ç ; ok rahatsız olduklarını , ç ; ü ; nkü ; piyasadaki dengenin kendileri iç ; in daha ö ; nemli olduğunu dile getirdi .

Karabulut , ' Tü ; rkiye ' de besiciliğin merkezi olan Konya ' da besici , hayvanını karkas toptan kilogramı 14-15 liradan kesime veriyor . Bu fiyatı ö ; deyerek eti alan aracı firmalar da Tü ; rkiye ' nin ç ; eşitli yerlerindeki perakendecilere belli bir karla satıyor . Ancak şimdi et , ö ; zellikle Ankara ve İstanbul gibi bü ; yü ; k kentlerde 35 lira , hatta ü ; zerine bile ç ; ıkan fiyatların ç ; ok gerisinde . . . Tarım ve Kö ; yişleri Bakanlığı , kısa sü ; re ö ; nce Konya ' da ve Tü ; rkiye genelinde besi hayvanlarını tek tek saydırdı . Bu sayım sonucunda ü ; lke genelinde 2 milyondan fazla , şuan besiye alınmış havan olduğu belirlendi . Bakanlık , Tü ; rkiye ' nin ihtiyacını rahat bir şekilde karşılayabilecek dü ; zeyde , yaklaşık 600 bin ton ete tekabü ; l eden besi varlığı olduğunu aç ; ıkladı . Et fiyatlarında baş gö ; steren tırmanışla birlikte bakanlığın ' beside yeterli hayvan var ' aç ; ıklamasının ardından kısa sü ; re iç ; inde perakende et fiyatları , 22-25 lira arasına oturdu ' dedi .

' Yoksa besici bir daha belini doğrultamaz '

Karabulut , ' bazı spekü ; latö ; rlerin beklentilerinin aksine ' , et ithalatının tü ; mü ; yle gü ; ndemden kalktığını , ithalata gerek duyulmadığının Tarım ve Kö ; yişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından da aç ; ıklandığını belirterek , ' Et fiyatı şu an hem ü ; reticiyi hem de tü ; keticiyi kurtaracak dü ; zeyi indi . Bu fiyatların istikrarlı şekilde devam edeceğini umuyoruz . Yoksa yeni fiyatlardan ahırına genç ; daha bağlayan besici ç ; ok bü ; yü ; k zararlar eder ve bir daha da belini doğrultamaz ' diye konuştu .

Mehmet Mehdi EkerMehdiTarımYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı