USD (Alış - Satış) : 4,72 - 4,73 EURO (Alış - Satış) : 5,52 - 5,53

'Dünden Yarına Filyos' Konferansı

Zonguldak'ta TMMOB Makine Mühendisleri Odası'nda dün, 'Dünden Yarına Filyos' isimli konferans verildi.

/ 28 Şubat 2010 Pazar 19:26
'Dünden Yarına Filyos' Konferansı

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ( ZKÜ ) Rektör Yardımcısı Türkan Kopaç ' ın oturum başkanlığı olarak sürdürdüğü konferansta Filyos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof . Dr . Sümer Atasoy , Şehir Plancısı Dr . Ümit Tezcan , ZKÜ Öğretim Üyesi Yrd . Doç . Dr . Mustafa Yüce , ZKÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof . Dr . Mustafa Sözen ve İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Gülsen Ergül konuşmacı olarak katıldı . İki oturumlu düzenlenen konferansa , Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Milletvekili Ali İhsan Köktürk , Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen , Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal , CHP İl Başkanı Osman Yayla , sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri ile bir grup Filyoslu vatandaş katıldı . Program , Filyos Antik kentini tanıtan bir slayt gösterisiyle başladı . Oturum Başkanı Türkan Kopaç , kısa süren açılış konuşmasının ardından İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Gülsen Ergül , katılımcılara Filyos Projesi ile ilgili bilgiler verdi . Projenin 2 milyar 445 milyon 500 bin TL değerinde olduğunu belirten Ergül , " Filyos Projesi kapsamında , bu kentte bir dizi çalışmalar yapıldı ve yapılacak . Bunlardan bazıları Filyos taşkın koruma projesi ve Filyos limanı , organize sanayi bölgesi çalışmalarıdır . Kentimizin Serbest Bölge ilan edilmesinin ardından limanlarımızı kurup kentte ticareti canlandıracağız " dedi .
Daha sonra , Filyos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof . Dr . Sümer Atasoy , Filyos ' un limanlarla canlanmasına izin vermeyeceğini belirterek , alanı koruma görevinin kendisinde olduğunu dile getirdi . Atasoy , " Karadeniz ' in her noktasında bir inceleme yapmışlığım vardır . Ancak Filyos ' ta gördüklerimiz bizi çok şaşırttı . Radarla ölçüm yaptığımızda bu toprağın altında böylesine büyük bir uygarlık yattığını görünce adeta şok olduk . Daha sonra da çalışmalarımıza başladık . Ancak bazı sorunlarımız var . Bunlardan en önemlileri para ve bürokrasi . Bu sorunları aştığımız zaman dünyanın tarihini değiştireceğiz . Bu kent 2 bin 600 yıl öncesine dayanan uygarlıkları bünyesinde bulunduruyor . Filyos , Helenler , Romalılar , Bizanslılar , Cenevizliler , Türkmenler ve Osmanlılara tanık olmuş bir kenttir . Buranın önemini anlayan yurtdışından bazı arkadaşlarımız , kentin açığa çıkarılmasına ortak olmak istediklerini defalarca dile getirdiler . Ancak bu kent Türkiye ' nin bir kentidir ve bu antik kentin açığa çıkarılmasını da sadece Türkler sağlayacaktır . Zonguldak ' ta Arkeoloji Bölümü açılacak ve Filyosla ilgili çalışmalar devam edecektir " diye konuştu . ZKÜ Öğretim Üyesi Yrd . Doç . Dr . Mustafa Yüce , Filyos ' un sanayi bölgesi olmaması gerektiğini anlattı . Yüce , şöyle devam etti :
" Organize sanayi ve turizm bir arada olamaz . Siyasilerin kafasında , bu kentin sanayi amaçlı olarak kullanılırsa buradan iş temin edilecek diye bir düşünce var . ' Sanayi mi önemli , yoksa doğal güzellik mi? ' diye soruluyor . Muslu ' da bunun en güzel örneğini görebiliyoruz . Bu beldede Eren Holding var ve artık burası yaşanamayacak bir hal alıyor . Filyos ' un da mı böyle olması gerekiyor? Devletin parasının , güzel bir yerin kirletilmesi için kullanılmasına anlam veremiyor . "
Şehir Plancısı Dr . Ümit Tezcan yaptığı konuşmada yıllar önce katıldığı yine Filyos ' la ilgili bir panelin yerel bir gazetede çıkan fotoğrafını gösterdi . Tezcan , " Yıllar beni değiştirdi , ancak Filyos sorunu hala giderilemedi . Biz çocukluğumuzdan beri Filyos Projesi lafını duyuyoruz . 9 yıl önce konuştuğumuz gibi 9 yıl sonra da aynı şeyleri konuşmaya devam edeceğiz " dedi . Konuşmaların ardından verilen aradan sonra dinleyicilerin soruları da alındı . Hakkında yapılan eleştiriler nedeniyle söz alan Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal , olaya siyasi yönden bakıldığını ifade etti . " Dünden yarına Filyos ' konulu panelin Liman ' a karşı mıyız? " boyutuna indirgendiğini ifade eden Ünal , şöyle konuştu :
" Bu liman projesi de olmak üzere bu büyük konular benden önceki belediye başkanlarının başlattığı ve devamı olan projelerdir . Buna inanmayan varsa , belgeler belediyemizde bulunuyor . İsteyen inceleyebilir . Biz hiçbir konu da taahhüt vermedik . Ama yatırım için gelen başta Kardemir olmak üzere hiçbir kimseyi ' dur ' deyip ürkütemeyiz . İşlemlerini yapsın , devam etsin . Bakarız , yanlış bir durum varsa oturup değerlendiririz , doğrusu neyse onu uygularız . Ama yapmadan yanlış deyip , yatırımcıyı da kaçıramayız . Devam ediyor ama imar tadilatı teminatı vermedik . Sit alanları ile ilgili Karabük ' te koruma kurulu var . Buraların koruma altına alındığı yerde kimse zaten bir şey yapımına izin veremez . Böyle bir alan içerisinde kazı çalışmalarını yürütecek öğrenciler için bile yapacağımız tuvalette bile Sümer Atasoy ' dan fikir ve izin aldık . Turizm açısından otel yapımını düşünüyoruz . Ona bile karşı çıkılıyor . Benim de işadamı kimliğim var . Konuya tek taraflı değil , iki tarafından da bakabilmek önemlidir . Burada özür dilerim ama hepiniz 15 ' inde maaşınızı alan insanlarsınız . Evinizde çocuğunuz aç , simit parası olmadığı günleri yaşamadınız . Bizi lukoili neden kaçırdınız diye suçlayan bile var . Zonguldak ' ta TTK ' nın limanı var . Kötü görüntüsü var . Ama ihaleye çıkarılmak istendiğinde ise Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref , talip olduğunu açıkladı . Neden karşı çıkmıyorsunuz? Bakış açısı da çok önemlidir . Bardağın boş tarafından bakıyoruz . Dolu tarafına da bakabilmeliyiz . Deprem bölgesi diyorsunuz , teknoloji gelişti . Depreme dayanıklı binalar inşa edilebilir . Siyasi bakmayın doğruları konuşalım . Bilgisizce konuşmayalım " dedi .
Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen de , kente , sanayi , turizm ile hem sanayi hem turizm seçenekleri bulunan bir anket yapılması önerisinde bulundu .
Sorular ve konuşmaların ardından program sona erdi .

TürklerBürokrasiDepremArkeolojiUygarlıkFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı