USD (Alış - Satış) : 5,46 - 5,47 EURO (Alış - Satış) : 6,16 - 6,17

Beyrut'ta Mukaddes emanetler sergisi

Topkapı Sarayı Hırka-i Saadet Dairesinde korunmakta ve sergilenmekte olan 'Mukaddes Emanetler'in özel fotoğraf çekimlerinden oluşan sergi Beyrut'taki UNESCO Kültür Merkezinde açıldı.

Kültür-Sanat / 28 Şubat 2010 Pazar 13:11
Beyrut'ta Mukaddes emanetler sergisi

 
Mimar Halid Tadmuri ' nin , Lü ; bnan Mü ; ftü ; lü ; ğü ; yle birlikte dü ; zenlediği serginin aç ; ılışı , ö ; zel sema gö ; sterisiyle yapıldı .

Hz . Muhammed ' in doğum gü ; nü ; mü ; nasebetiyle Lü ; bnan ' ın başkenti Beyrut ' ta aç ; ılan ve Topkapı Sarayındaki ' Mukaddes Emanetler ' in resimlerinden oluşan sergi , Lü ; bnanlılar tarafından bü ; yü ; k ilgi gö ; rdü ; . Topkapı Sarayı Hırka-i Saadet Dairesinde korunmakta ve sergilenmekte olan ' Mukaddes Emanetler ' in ö ; zel fotoğraf ç ; ekimlerinden oluşan sergi Beyrut ' taki UNESCO Kü ; ltü ; r Merkezinde aç ; ıldı . Tü ; rkiye ' de eğitim gö ; ren mimar Halid Tadmuri ' nin , Lü ; bnan Mü ; ftü ; lü ; ğü ; yle birlikte dü ; zenlediği ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Velid Bin Tallal Vakfı tarafından desteklenen serginin aç ; ılışı , ö ; zel sema gö ; sterisiyle yapıldı .

Tadmuri , Hz . Muhammed ' in gelecek hafta kutlanacak doğum gü ; nü ; mü ; nasebetiyle ve ona hakaret iç ; eren bazı filmlere karşı alternatif bir ç ; ağrıda bulunmak amacıyla bu sergiyi dü ; zenlediklerini belirterek şunları sö ; yledi : ' Bu sergi yoluyla Hz . Peygamber ' in hayatını , sahabelerle nasıl yaşadığını , onlarla nasıl ilişki kurduğunu , her yaşa hitap edecek bir şekilde sergiliyoruz . Sergi iç ; in bir de belgesel film hazırladık . Bu eserleri burada sergileyebiliyorsak , bunda İstanbul Kaynak Yayınları ' nın bü ; yü ; k emeği var . Onlar zaten Mukaddes Emanetler kitabını bastı . Bu fotoğrafları ç ; ok kaliteli şekilde vermeleri , buradaki Mü ; slü ; manların aynı şekilde , ortak mirasımıza sahip ç ; ıkmasını ve gö ; sterilmesini sağladı . '

Tadmuri , Osmanlı sultanlarının ' Mukaddes Emanetler ' e nasıl ilgi gö ; sterdiklerini , İslamiyet ' in kıymetli eşyalarına nasıl sahip ç ; ıktıklarını bu sergiyle izleyenlere gö ; sterdiklerini belirterek şö ; yle dedi : ' Arabistan ' da ' Kutsal Emanetler ' den hiç ; bir şey kalmadı . Burada bazı fotoğraflar bunu gö ; steriyor . Biz yine Abdü ; lhamid arşivlerinden , eski Kâ ; be kapılarının fotoğraflarını , eski Mekke fotoğraflarını temin ettik . Bu sergide Osmanlı kü ; ltü ; rü ; nü ; , onların bu Mü ; slü ; man eserlerine nasıl sanat eklediğini gö ; steriyoruz . Bunların hepsi Osmanlı dö ; neminde sultanlar tarafından yaptırıldı . '

Serginin aç ; ılışından ö ; nce , Trablusşam Sema Topluluğu tarafından ö ; zel bir sema gö ; sterisi dü ; zenlendi . Daha sonra da Lü ; bnan Mü ; ftü ; sü ; Muhammed Reşid Kabbani ve Devlet Bakanı Halid Kabbani ile Lü ; bnanlı ü ; st dü ; zey yetkililer tarafından fotoğraf sergisinin aç ; ılışı yapıldı . Sergiyi gezen Lü ; bnanlılar , resimlere bü ; yü ; k ilgi gö ; sterdi . Sergi , 5 gü ; n aç ; ık kalacak .


Kutsal EmanetlerTopkapıMekkeUnescoİslamiyetYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı