USD (Alış - Satış) : 5,48 - 5,49 EURO (Alış - Satış) : 6,16 - 6,17

Başbakan'dan Anayasa değişikliği açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mart ayı sonuna kadar anayasa değişikliği teklifinin paket halinde TBMM'ye sunulacağını söyledi.

Güncel / 28 Şubat 2010 Pazar 17:27
Başbakan'dan Anayasa değişikliği açıklaması

  Erdoğan , Reform İzleme Grubu ' nun 19 . toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısında anayasa değişikliği teklifinin mart ayı sonuna kadar Meclis ' e sunulacağını ifade etti .

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Tü ; rkiye ' de demokrasi , hukukun ü ; stü ; nlü ; ğü ; ve insan hakları alanlarında ö ; nemli atılımların gerç ; ekleştirilmeye devam edebilmesi iç ; in başta Anayasa olmak ü ; zere ilgili mevzuatta gereken değişikliklerin sü ; ratle hayata geç ; irilebilmesinin bü ; yü ; k ö ; nem taşıdığını belirterek , ' ' Bu hususu teminen bir anayasa değişikliği paketi en kısa zamanda , farklı alanlarda yasa değişikliklerini iç ; eren bir reform paketi de Mart ayı sonuna kadar TBMM ' ye sunulacaktır ' ' dedi .

Erdoğan , Devlet Bakanı ve Başmü ; zakereci Egemen Bağış ' ın ev sahipliğinde Yeni Başbakanlık ' ta yapılan ' ' 19 . AB Reform İzleme Grubu Toplantısı ' ' nın ardından yaptığı aç ; ıklamada , toplantı aracılığıyla AB ' ye katılım noktasındaki gelişmelerin ele alındığını , eksikliklerin gö ; zden geç ; irildiğini ve ilerleyen dö ; neme yö ; nelik takvimin , yapılacakların değerlendirildiğini sö ; yledi .

Egemen Bağış ' ın yanı sıra Adalet Bakanı Sadullah Ergin , İç ; işleri Bakanı Beşir Atalay ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , ilgili TBMM komisyon başkanları ve bü ; rokratların katılımıyla verimli bir toplantı yapıldığını ifade eden Başbakan Erdoğan , TBMM ' nin Tü ; rkiye ' nin AB ' ye katılım sü ; recindeki bü ; yü ; k desteği ve ö ; nemine binaen , davetli meclis komisyon başkanları ile mevcut desteğin geliştirilmesi amacıyla TBMM ' de izlenebilecek ö ; zel ç ; alışma usulleri ü ; zerinde fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti .

Başbakan Erdoğan , toplantıda , başta Tü ; rkiye ' nin AB İletişim Stratejisi ve İspanya dö ; nem başkanlığı sırasında ağırlık verilecek konular olmak ü ; zere , katılım sü ; recinde ilerleyen dö ; neme ilişkin yol haritasının değerlendirildiğini belirtti .

23 numaralı ' ' Yargı ve Temel Haklar Faslı ' ' nın fiili mü ; zakerelere aç ; ılabilmesi iç ; in 2008 yılı başından itibaren hazırlıklarına başlanılan ve kapsamlı bir istişare sü ; reci sonrasında kabul edilip 2009 yılı eylü ; l ayında AB Komisyonu ' na gö ; nderilen ' ' Yargı Reformu Stratejisi ve Eylem Planı ' ' nın uygulanma sü ; recinin grup tarafından yakından takip edildiğini dile getiren Erdoğan , şunları sö ; yledi :

' ' Son gü ; nlerde kamuoyunda yoğun şekilde tartışılan bir husus yargı bağımsızlığının gü ; ç ; lendirilmesi , yargının tarafsızlığının geliştirilmesi ve bu bağlamda Hakimler ve Savcılar Yü ; ksek Kurulu ' nun objektiflik , tarafsızlık ve şeffaflık temelinde uluslararası belgeler ışığında geniş tabanlı temsil esasına gö ; re yeniden yapılandırılması konusudur . Bu konu sö ; z konusu strateji ve eylem planının kısa vadeli ö ; ncelikleri arasında yer almaktadır .

Yargı Reformu Stratejisi ve Eylem Planı , gü ; ncel tartışmalardan bağımsız ve zamanlama bakımından da bu tartışmalardan ç ; ok ö ; nce hazırlanmıştır . Bu ç ; erç ; evede ö ; ngö ; rü ; len tedbirlerin bir an ö ; nce hayata geç ; irilmesi iç ; in gereken kararlılığın gö ; sterilmesi hususu bu toplantıda bir kez daha vurgulanmıştır .

Ü ; lkemizde demokrasi , hukukun ü ; stü ; nlü ; ğü ; ve insan hakları alanlarında ö ; nemli atılımların gerç ; ekleştirilmeye devam edebilmesi amacıyla başta Anayasamız olmak ü ; zere , ilgili mevzuatımızda gereken değişikliklerin geç ; mişteki gibi sü ; ratle hayata geç ; irilebilmesi bü ; yü ; k ö ; nem taşımaktadır . Bu hususu teminen bir anayasa değişikliği paketi en kısa zamanda , farklı alanlarda yasa değişikliklerini iç ; eren bir reform paketi de Mart ayı sonuna kadar TBMM ' ye sunulacaktır . ' '

BaşbakanTarafsızlıkTbmmBeşir AtalayAnayasaYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı