USD (Alış - Satış) : 4,72 - 4,73 EURO (Alış - Satış) : 5,52 - 5,53

Bakan Yıldırım Açılımı Savundu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 'Demokratik açılım projesi, teröre bulaşmamış, silah eline almamış gencimizi, vatandaşımızı terör belasından uzaklaştırmak, tekrar birlik, beraberlik ve kardeşliği tesis etmektir' dedi.

Yaşam / 28 Şubat 2010 Pazar 17:50
Bakan Yıldırım Açılımı Savundu

  AK Parti tarafından Van Ticaret ve Sanayi Odası ' nın konferans salonunda dü ; zenlenen ' Tü ; rkiye Buluşmaları ' konferansı , saygı duruşu ve İstiklal Marşı ' nın okunmasıyla başladı . AK Parti Van milletvekilleri Kerem Altun ve Kayhan Tü ; rkmenoğlu ' nun yaptığı konuşmadan sonra kü ; rsü ; ye ç ; ıkan Bakan Binali Yıldırım , bu ü ; lkede analar kuzularını doya doya sevemediyse bunun vebalini ortadan kaldırmanın boyunlarının borcu olduğunu sö ; yledi . ' O gü ; n 10 milyon insanımızla 7 dü ; vele nasıl kafa tuttuysak , nasıl bu toprakları onlara ç ; iğnetmediysek bugü ; n de aynı noktada ' olduğumuzu belirten Binali Yıldırım , şö ; yle konuştu : ' İstiklal mü ; cadelemizi , gelecek mü ; cadelemizi aynı kararlılıkla aynı inanç ; la sü ; rdü ; receğiz ve bunu başaracağız . Bu yolda ilerlememize hiç ; kimse engel olmayacak . Bunu da en iyi siz biliyorsunuz . Ç ; ü ; nkü ; burada terö ; rü ; n getirdiği olumsuzluklardan en fazla bedel ö ; deyen burasıdır . Onun iç ; in bağımsızlığın , birliğin , beraberliğin , huzurun , barışın ve gü ; venin ne anlama geldiğini Van Tü ; rkiye ' de en iyi bilen illerden bir tanesidir . '

Tü ; rkiye ' nin artık her şeyi konuşacağını anlatan Yıldırım , şunları sö ; yledi : ' Olağanü ; stü ; lerin , sıkıyö ; netimlerin , darbe gü ; nlerinin Tü ; rkiye ' sinden aç ; ık toplum , her şeyi konuşan , sorunlarından kaç ; mayan , sorunları ile yü ; zleşen , sorunlarının ü ; zerine kararlılıkla giden bir ü ; lke var . Bugü ; n 72 milyonu bir ve beraberdir . İleriye , daima ileriye bakacağız . Enerjimizi boşa harcayacağımız alanlardan sü ; ratle uzaklaşacağız . Terö ; r bizim enerjimizin bir bö ; lü ; mü ; nü ; boşa harcamamıza neden oldu . Bunu hepiniz iyi biliyorsunuz .
25 yıl geç ; ti aradan 40 bin insanımızı kaybettik , 300 milyar dolarımız uç ; tu gitti . Terö ; rü ; n bize maliyeti dolaylı olarak 1 trilyon dolar . Tü ; rkiye ' nin bir yıllık bü ; tç ; esi 287 trilyon , demek ki kaynaklarımızın 4 katına yakın bir kısmını bu yolda harcamışız . Bu kaynakları terö ; rle mü ; cadele iç ; in harcamamış olsaydık , acaba ne yapabilirdik? O para ile 15 bin adet 24 derslikli okul , 9 bin adet tam teşekkü ; llü ; 400 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi , 200 adet boğaz kö ; prü ; sü ; , 120 adet Atatü ; rk Barajı daha yapabilirdik .
450 bin kilometre bö ; lü ; nmü ; ş yol yapabilirdik ama bu kaynak nereye gitti , boşa gitti . Bedel sadece para değildir ama geri getirilemeyecek bü ; yü ; k bir bedel de verdik . Binlerce insanımız , binlerce gencimiz hayatını kaybetti . '
Mezheplerin ve kü ; ltü ; r farklılıklarının olduğunu ve bunun bin yıl ö ; ncede var olduğunu ifade eden Yıldırım , ' Şimdi bunu bugü ; n kalkıp bizim ayrışmamız , kutuplaşmamızın bir vesilesi olarak gö ; rmek gaflettir ' dedi .

BÜ ; YÜ ; K PROJE
Suç ; a karışmamış genç ; leri tekrar topluma kazandırmak iç ; in yaptıkları ç ; alışmada bugü ; ne kadar bin gencin dağdan indiğini anlatan Yıldırım , sö ; zlerini şö ; yle sü ; rdü ; rdü ; : ' Bu demokratik aç ; ılım projesi de terö ; re bulaşmamış , silah eline almamış gencimizi , vatandaşımızı terö ; r belasından uzaklaştırmak , tekrar birlik , beraberlik ve kardeşliği tesis etmektir . Proje budur . Proje bugü ; nü ; n projesi değildir , proje siyasetten ortaya konulmuş bir proje de değildir . Bu konu siyaset ü ; stü ; bir konudur . Maalesef bu aç ; ılımı , bu
bü ; yü ; k projeyi sorgulamadan , anlamadan , dinlemeden bazı siyasi partilerimiz reddetti . Her zaman yaptıklarını bunda da yaptılar ve bizi şaşırtmadılar . '
Konuşmasının ardından vatandaşların sorunlarını da dinleyen Bakan Yıldırım , Karayolları 11 . Bö ; lge Mü ; dü ; rlü ; ğü ; ' nde verilen yemeğe katıldı .

KayhanKerem Altunİstiklal MarşıAk PartiBinali YıldırımFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı