USD (Alış - Satış) : 5,46 - 5,47 EURO (Alış - Satış) : 6,16 - 6,17

Yatağan'ın Her Yanından Tarih Fışktırıyor

Son yıllarda Muğla'nın Yatağan ilçesinde başlayan kültür atağı yeni antik kentleri gündeme taşıdı.

/ 27 Şubat 2010 Cumartesi 13:55
Yatağan'ın Her Yanından Tarih Fışktırıyor

Yatağan'ın en ünlü antik kentleri Stratonikeia ve Lagina antik kentlerinin yanında Bağyaka köyü sınırları içinde yer alan Panamara ören yeri de eklendi. Henüz hiçbir kazı çalışmanın yapılmadığı Panamara'nın kuruluşu ile ilgili çok sayıda yazıt bulunduğu açıklandı.
Araştırmacıâ€"Yazar Tarcan Oğuz, Panamara'nın sanıldığı gibi bir yunanca isim olmadığını, Anadolu'nun en eski adlarından birisi olduğunu belirterek, "Yatağan'a 14 Km. uzaklıktaki Bağyaka Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Köyün güneyinde etrafı surlarla çevrili, büyük bir tepenin üzerinde antik bir şehir görünümdedir. Burada Karia'nın antik şehirlerinden Panamara'nın kurulduğunu kayalara tipik şekilde oyulmuş Karia mezarları doğrulamaktadır. Buranın Eskihsar'daki antik şehir Stratonikeia'nın mülkiyetinde olduğu sanılmaktadır. Ayrıca Stratonikeia ile Panmara arasında bir yol bulunduğu kalıntılardan anlaşılmaktadır. Stratonikeia'ya bağlı Hekate ve Zeus Panmaros kutsal yerleri önem açısından birbirlerine denktiler. Bağyaka Köyü yukarısındaki bu sönük örende hiç kazı yapılmamıştır. Kutsal yeri çevreleyen surun içinde kalan 45,7 m2lik alanda, ağaç ve çalılıkların içine gizlenmiş çok sayıda blok parçası vardır. Burası yığma bir surla çevrilen 91,4 m2lik büyük alanın bir parçasıydı. Surun batıdaki dik açılı dönüşünden 73,2 m'lik bir uzantısı korunabildi. Çevrili alanın bir köşesinde, uzunluğu 18,3m'yi aşan bir yapının kalıntıları göze çarpar. Dış çevirme, güney batısındaki döşeli yol ile Stratonikeia'ya bağlanmıştı. Yerleşim alanın kuzey doğusundan, aşağıdaki Stratonikeia'ya bağlanan yolun izleri görülebilir. Alanda, yapımla ilgili bilgiler taşıyan çok sayıda yazıt bulundu. Zeus Panamaros ile eşi Hera'ya ait iki tapınak kutsal yerdeki görkemli yapıların başında geliyor. Ancak bu yapıların yerleri henüz tamamlanamadı. Panamara'da ayrıca, Artemis ve Serpis'e tapılırdı. Lagina'da olduğu gibi bu alan üzerinde de çok sayıda yazıt ve gömüt vardır. Yazıtlarda, bekleme odası, küçük yemek salonu ve birde depodan söz edilir. Panamara, en eski Anadolu adlarından biridir. Zeus Panamaros yapımında Helenistik dönemden çok daha önce kurduğu düşünülüyor. Buna karşın, yapımla ilgili bulunabilinen en eski belge, Stratonikeia'nın kuruluşunu izleyen dönemden kalmasıdır. Bilindiği kadarıyla Panamara'da yalnızca üç şenlik düzenleniyordu. Bunların en görkemlisi her yıl on gün süreyle, Stratonikeia'da kutlanan Panamara Şenliğiydi. Şenliğin başlangıcından Stratonikeia'ya götürülen Zeus yontusu, düzenlenen gösteri ve oyunların sona erişine dek kentte kalırdı. Hera adına iki yılda bir Panmara'da kutlanan Heraia şenliği, en azında başlangıçta, yalnız kadınlara açıktı. Bir gün süren şenliğin kapsamında gizli dinsel törenlerde yer alıyordu. Son olarak, Zeus adına her dört yılda bir, iki gün süreyle kutlanan Komyria şenliğinden söz edebiliriz. Panamara'daki Komyria kutsal yerinde düzenlenen ve yalnızca erkeklere açık olan bu şenlikte tıpkı Heraia şenliği gibi gizli dinsel törenlerle kutlanırdı. Yukarıda da değinildiği gibi bir Anadolu adı olan Panamaros, sonraları Panameros ya da Panamerois biçiminde Yunancalaştırıldı. Panameros çok nazik, Panamerios ise tüm gün ışığı anlamına gelir" dedi.

StratonikeiaHelenistikZeusYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı