USD (Alış - Satış) : 5,34 - 5,35 EURO (Alış - Satış) : 6,06 - 6,07

Vali Karaloğlu, İl Özel İdare Arsasının Satışını 'Ekonomi Konseyi' İle Paylaştı

Van Valisi Münir Karaloğlu, batıdaki iş adamlarının gelip Van'da yatırım yapmalarının kentin reytingini arttıracağını belirterek, 'Yabancıların yatırım yapmasından rahatsızlık duyanları anlamakta zorluk çekiyorum' dedi

/ 27 Şubat 2010 Cumartesi 10:33
Vali Karaloğlu, İl Özel İdare Arsasının Satışını 'Ekonomi Konseyi' İle Paylaştı

Van Valisi Münir Karaloğlu, batıdaki iş adamlarının gelip Van'da yatırım yapmalarının kentin reytingini arttıracağını belirterek, "Yabancıların yatırım yapmasından rahatsızlık duyanları anlamakta zorluk çekiyorum" dedi.
Ekonomi Konseyi üyelerini makamında kabul eden Van Valisi Münir Karaloğlu, uzun süredir kamuoyunda tartışılan İl Özel İdaresi'ne ait arsanın satışı ile ilgili düşüncelerini ve beklentilerini 'Ekonomi Konseyi' üyeleriyle paylaştı. Konsey üyelerinin satışla ilgili çekincelerini ve kafalarında oluşan tereddütleri cevaplayan Vali Karaloğlu, 600 kişiye istihdam kapısı açacak, kentin ekonomisine katkı sağlayacak olan alışveriş merkezi ve 5 yıldızlı otel inşaatının bir an önce başlaması için de sivil toplum temsilcilerinden destek istedi. Kamuoyunda arsanın kiralama işleminin 'Kapalı kapılar' ardında yapıldığı ve 'Peşkeş çekildiği' iddialarına karşı, firma ile yapılan sözleşme ile cevap veren Karaloğlu, arsanın satılması ve gelinen son durumla ilgili konsey üyelerine bilgiler aktardı.
"Bu arazi, 81 bin 550 metrekare olarak Van Denizi A.Ş. adına kayıtlıdır. Tapu bir yere gitmiş değil, tapuyu bir yere devretmiş değiliz. Mal yine Van'ın malı, tapu yine yüzde 99.9'u İl Özel İdaresi'ne ait olan Van Denizi Şirketi'ne ait. Kimseye peşkeş çekilmiş değil. İl Genel Meclisi kendi içinde bir komisyon kuruyor ve kıymet takdiri yapıyor. Kıymet takdirinde ise 30 milyon 730 bin TL'lik kıymet biçilmiş. Sonra bununla yetinilmiyor, Türk Ticaret Kanunu'na göre Van Asliye Hukuk Mahkemesi'nden de bir kıymet takdiri yaptıralım diyorlar. Oradan da yaklaşık 30 milyon 624 bin TL gibi bir rakam geliyor. Daha sonra bunlar İl Genel Meclisi'nde tartışılıyor ve 47 kişilik İl Genel Meclisi'nde konu tartışılır da sır kalır mı? İki kişi burada konuşuyoruz, bir gün sonra konuştuklarımızı ben sokakta duyuyorum. Bu sır kalmıyor da, 47 kişinin konuştuğu şey, nasıl 'Kapalı kapılar ardında' konuşulmuş oluyor? Bu işin platformu da İl Genel Meclisidir. Burası da kamuoyuna ve basına açıktır" dedi.
İL ÖZEL İDARESİ'NİN ŞİRKET KURMA YETKİSİ YOKTUR
Hukuken İl Özel İdaresi'nin tek başına şirket kurma yetkisinin olmadığını ve sadece Bakanlar Kurulu'na teklif yapabileceğini ifade eden Vali Karaloğlu, "İl Özel İdaresi kurmadığı şirketin işletmesini de durduramaz. Hukuken böyle bir karar alamaz. Van Denizi A.Ş.'nin kurulmasından sonra MAFA şirketiyle 49 yıllığına 'Süreli daimi ve müstakik üst hakkı tesis' sözleşme imzalanıyor. Bu bir 'Entifa' kullanma hakkıdır. Hukuken bu bir kiralama da değildir. Bu satış sözleşmesi de değildir. Bu hukuken üst hakkıdır ve yap-işlet devret modelidir. Sermayesi olarak şirkete devredildikten sonra artık arazi ile ilgili söz söyleme hakkı İl Özel İdaresi'nden çıkarak, şirket yönetimine geçiyor. Şirket aynı zamanda kamu kaynağı ile kurulmuş bir şirkettir" ifadelerini kullandı.
YAP-İŞLET-DEVRET MODELİYLE ŞİRKET İLE 49 YILLIĞINA SÖZLEŞME YAPILMIŞ
Şirketle 49 yıllığına yap-işlet devret modeli ile alışveriş merkezi yapılmak üzere anlaşma yapıldığını da belirten Vali Karaloğlu, "Arazi üzerinde İl Özel İdaresi'ne ait binalar var. Şirket orayı devraldığında bu binaları yıkacak. Ama alışveriş merkezi yapmadı veya yapamadıysa. İl Özel İdaresi'nin zarara uğramaması için binalara karşılık olarak 4 milyon 137 bin liralık bir teminat alınmış. Teslim edildikten sonra bu sözleşmenin haricinde yeni yapacağımız binalar için de 1 milyon 800 bin lira da bağışta bulunacağı ile ilgili protokol imzalanmış. Sözleşmeye ayrıca inşaat süresi 24 ay, ruhsat süresi için 24 ay bırakılmış. Yap-işlet-devret sözleşmelerinde kira bırakma durumunda değilsiniz. Hukuken böyle bir zorunluluğunuz da yok. Yap-işlet-devret modelinde malınızın değeriyle 49 yıl sonra devredilecekler arasında sizin arsa değerinizin ve o kiranın hesabı yapılır ve devredildiğinde onu karşılıyorsa ayrıca bir kira almazsınız. Buna rağmen sözleşmeye yıllık kiralar konmuş. Bu kira da ciro üzerinde olacak. Migros'un şu anda arsa sahibine verdiği rakamın 4 katı üzerinden verilmiş. Eğer peşkeş çekilmişse, o zaman o şahıs Migros'a kendi malını peşkeş mi çekmiş. Sözleşmeye bir başka madde daha bırakılmış, denmiş ki 'Ciro üzerinden şu oranda pay alınır, ama her halükarda da şu kadar doların altında da olamaz' burayı işletemeyip bana az para ödeyemezsin. 49 yıl sonra şu andaki dolar bazında hesaplandığında da 30 milyon TL değerinde bir paraya tekabül ediyor. Böyle bir kira sözleşmeye bırakılmış. Hangi koşullarda sözleşmenin feshedildiğine dair hükümler var" şeklinde konuştu.
Firma ile yapılan sözleşmede alışveriş merkezine 5 yıldızlı otel yapma şartının da ekletildiğini kaydeden Vali Karaloğlu, çalıştırılacak olan 600 kişinin de Van'dan olmasının prensip olarak kabul edildiğini bildirdi. 22 yıldır kamuda idarecilik yaptığını anımsatan Vali Karaloğlu, işlem kamu zararı olmadığını, kendisinin de o dönemde Vali olarak görevde olması halinde de sözleşmeye imza atacağını söyledi.
Kamuoyunda konuşulduğu gibi 'Yangından mal kaçırır gibi' bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Vali Karaloğlu, "Bu iş yaklaşık 1,5 yıl devam etmiş. Mecliste tartışılmış, o günkü meclis üyeleri Aydın'da şahsa ait alışveriş merkezlerini gezmiş. Bu işte ne hukuki açıdan, ne etik açıdan bir problem görmüyorum. Ben de olsaydım, bu sözleşmeyi imzalardım. Bu sözleşmenin kente bir zararı yok, bu kente menfaati var. Sebebi ise Suriye sınırının açılmış ve Suriye'yle vizelerin kaldırılmış olmasıdır. Şu anda Gaziantep, Osmaniye, Şanlıurfa alışveriş merkezleri yarışına girmiş, Suriyelileri nasıl taşırız, nasıl alışveriş yaptırırız yarışı içine girmişler. Kapıköy Sınır Kapısı açıldıktan sonra bizim burada çok nitelikli alışveriş merkezlerine ihtiyacımız olacak. Çok nitelikli eğlence ve otellere ihtiyacımız olacak. Eğer biz bunları yapamazsak, burada kimseyi tutamayız. İranlılar belki bu kapıyı kullanır, bu kez gider, Gaziantep'te parasını harcar. İranlılar bu kapıyı kullanarak uçakla Antalya'ya, İstanbul'a ve İzmir'e giderek parasını harcar. Onun için bizim bu kentteki müesseselerin niteliğini yükseltmemiz lazım. Bunu kentte yapacak sermaye varsa kendi sermayesidir, eğer yoksa o zaman da dışarıdan gelir. Bunu engelleme şansımız yok. Benim buradaki seçkin gruba önerim, bunları teşvik edelim şeklindendir. Batıdan insanlar gelip burada yatırım yapsın. Bu, kentin reytingini artırır. Bu, bizi kesinlikle rahatsız etmesin" diye konuştu.

İl Genel MeclisiMigrosMünir KaraloğluBakanlar KuruluİranlılarYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı