USD (Alış - Satış) : 5,34 - 5,35 EURO (Alış - Satış) : 6,06 - 6,07

Türk Telekom arızaları akıllı telefonla giderecek

Türk Telekom Erişim Direktörü Bülent Hasenekoğlu, arıza, tesis ve nakil taleplerini karşılamada müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlayan ''haTTa çözüm'' projesinin Ocak ayında beş ilde uygulamaya konulduğunu, Ağustos ayında da tüm Türkiye'de yaygınlaştırılacağını bildirdi.

Teknoloji / 27 Şubat 2010 Cumartesi 21:32
Türk Telekom arızaları akıllı telefonla giderecek

  Hasenekoğlu , ' ' Proje ö ; ncesinde bir telefon arızası ortalama 6 saatte giderilebiliyordu . Projenin devreye girmesi ile bu sü ; re yaklaşık 4 saate indi ' ' dedi .

Tü ; rk Telekom Erişim Direktö ; rü ; Hasenekoğlu , bugü ; ne kadar mü ; şterilerden gelen telefon hatlarına ilişkin arıza , tesis ve nakil taleplerini gö ; revlilere yazılı ortamda ilettiklerini hatırlattı . Telefon hatlarında meydana gelen arızaların giderilmesinde ve hatların kurulması ya da taşınmasında , Tü ; rk Telekom bü ; nyesinde yaklaşık 7 bin 500 personelin ç ; alıştığını belirten Hasenekoğlu , 2 kişiden oluşan saha ekiplerinin 7 gü ; n 24 saat hizmet verdiğini dile getirdi .

' ' Saha İş Gü ; cü ; ve Filo Takip Yö ; netim Sistemleri ' ' ni hayata geç ; irdiklerini ve projeye ' ' haTTa ç ; ö ; zü ; m ' ' ismini verdiklerini anlatan Hasenekoğlu , bu projeyle mü ; şterilerden ç ; ağrı merkezlerine gelen arıza , tesis ve nakil taleplerini artık saha elemanlarına elektronik ortamda ilettiklerini sö ; yledi . Saha ekiplerinin internete bağlanma ö ; zelliği bulunan ' ' akıllı telefon ' ' olarak da nitelendirilen PDA telefonlar ü ; zerinden iş emirlerini aldıklarını ifade eden Hasenekoğlu , şunları kaydetti :

' ' Saha ekipleri PDA telefonlarına ulaşan iş emirlerini aldıktan sonra en kısa zamanda işlemin yapılacağı adrese ulaşıyor . İş kapatma işlemi da yine bu telefonlar ile yapılıyor . Eskiden saha ekipleri , sabah ç ; ıkarken o gü ; n iç ; in hazırlanmış iş emirlerini yazılı olarak alır ve gerekli işlemleri yaparlardı . Ama gü ; n iç ; inde mü ; şteriden gelen talepler ertesi gü ; ne sarkardı . Yeni uygulamanın hayata geç ; irilmesiyle artık mü ; şteriden gelen arıza bildirimleri ile yeni hat aç ; ma ya da hattın nakil işlemi saatler iç ; inde ç ; ö ; zü ; lebiliyor . ' '

Ayda ortalama 158 bin saat zaman tasarrufu

' ' haTTa ç ; ö ; zü ; m ' ' projesi kapsamında , bin ekibe eğitim verilmesinin ardından Ocak ayında Ankara , İstanbul , İzmir , Konya ve Kayseri ' de sistemin ç ; alıştırılmaya başlandığını anlatan Hasenekoğlu , ' ' Nisan ayında Trabzon , Samsun , Diyarbakır , Gaziantep , Adana , Mersin , Antalya , Muğla , Manisa , Balıkesir , Bursa , Eskişehir ve Kocaeli de uygulama kapsamına alınacak . Uygulama , Haziran ayında toplam 45 ilde , Ağustos ayında ise tü ; m Tü ; rkiye ' de yaygınlaştırılacak ' ' diye konuştu .

Tü ; rkiye genelinde ayda ortalama 640 bin kağıt ü ; stü ; nde iş emri olduğunu vurgulayan Hasenekoğlu , ' ' Bu yazılı iş emirleri iç ; in ortalama 3 ton kağıt gerekiyor . Yeni uygulamamız ile ayda ortalama 53 ağacı doğaya kazandırmış olacağız ' ' dedi .

Projenin pilot uygulamasını geç ; en yıl Ankara ' nın Dikmen semtinde yaptıklarını ifade eden Hasenekoğlu , şunları sö ; yledi :

' ' Proje ile arıza mü ; dahale sü ; relerini yü ; zde 30 oranında azalttık . Proje ö ; ncesinde telefon hatlarındaki arızalı kalma sü ; resi ortalama 6 saatti . Yani bir telefon arızası ortalama 6 saatte giderilebiliyordu . ' haTTa ç ; ö ; zü ; m ' projesinin devreye girmesi ile bu sü ; re yaklaşık 4 saate indi . Ayda ortama 158 bin saat tasarrufumuz oldu . ' '

Filo takibi

Tü ; rk Telekom ' un 7 bin 400 araç ; ile Tü ; rkiye ' nin en bü ; yü ; k ö ; zel sektö ; r taşıt filosuna sahip olduğuna dikkati ç ; eken Hasenekoğlu , taşıt filosunun yılda 140 milyon kilometre yol yaparak dü ; nyanın ç ; evresini 3 bin 500 kez dolaştığını sö ; yledi .

Hasenekoğlu , Ocak ayından itibaren ' ' Filo Takip ve Yö ; netim Sistemi ' ' ç ; erç ; evesinde 55 ildeki 2 bin 700 aracın GPS uydularıyla 7 gü ; n 24 saat takip edildiğini belirterek , ' ' Bu yıl sonuna kadar 81 ilde 7 bin 400 araca GPS cihazı takılmış olacak . Geç ; en yıl , ortalama yıllık yakıt tü ; ketimimiz 9 , 5 milyon litreydi . ' Filo Takip ve Yö ; netim Sistemi ' ile toplam yakıt tü ; ketimimizi 8 , 5 milyon litreye dü ; şü ; rmeyi hedefliyoruz ' ' diye konuştu .

Hasanekoğlu , ' ' haTTa ç ; ö ; zü ; m ' ' ve ' ' Filo Takip ve Yö ; netim Sistemi ' ' projeleri ile mü ; şteri memnuniyetini artırmayı amaç ; ladıklarını da vurguladı .

MersinGpsPdaYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı