USD (Alış - Satış) : 5,34 - 5,35 EURO (Alış - Satış) : 6,06 - 6,07

Tekel işçileri AİHM sürecini başlattı

Tekel işçileri, iş yerlerinin kapatılmasının ardından işçi statüsünde başka kamu kurumlarına geçirilmemelerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyacak hukuki süreci başlattı.

Güncel / 27 Şubat 2010 Cumartesi 20:34
Tekel işçileri AİHM sürecini başlattı

 

Alınan bilgiye gö ; re , Tü ; rk-İş , DİSK , Tü ; rkiye Kamu-Sen ve KESK ' in hukukç ; ularının yaptıkları ortak değerlendirmenin ardından vardıkları karar doğrultusunda Tekel işç ; ileri , Danıştayda aç ; ılan davalara ilave olarak yasal yolları kullanmak ü ; zere yeni bir girişimde bulundu .

Bu kapsamda işç ; iler , konfederasyonların hukukç ; uları tarafından hazırlanan dilekç ; eyi ayrı ayrı imzalayarak nü ; fus kağıdı fotokopileri ile Ö ; zelleştirme İdaresi Başkanlığına sundu .

Tü ; tü ; n , Tü ; tü ; n Mamulleri , Tuz ve Alkol İşletmeleri A . Ş ' ye bağlı Yaprak Tü ; tü ; n İşletmesi Mü ; dü ; rlü ; klerinde ç ; alışırken , iş yerlerinin kapatılması nedeniyle iş sö ; zleşmelerinin 31 Ocak 2010 ' da feshedildiği anımsatılan dilekç ; ede , işletmelerin , başkanlığın , 4046 sayılı Ö ; zelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun gereğince yü ; rü ; ttü ; ğü ; ö ; zelleştirme programı dahilinde kapatıldığı belirtildi .

Dilekç ; ede , kanunun , ' ' Kuruluşlardaki Personelin Nakli ' ' başlıklı 22 . maddesinin , 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ' na tabi olarak veya sö ; zleşmeli statü ; de ç ; alışmakta olanlar ile iş kanunlarına tabi olarak gö ; rev yapmakla birlikte toplu iş sö ; zleşmesi hü ; kü ; mlerinden yararlanmayan kişilerin diğer kamu kuruluşlarına nakil olmasına olanak tanıdığı ve bu kişilerin ö ; zelleştirme uygulamaları sonucunda mağdur olmadıkları vurgulandı .

Dilekç ; ede , şunlar kaydedildi :

' ' Ancak ben işç ; i olarak ç ; alıştığımdan , bu madde yerine 4046 sayılı Kanun ' un 21 . maddesi kapsamında işleme tabi tutulmakta ve işimi kaybederek mağdur edilmekteyim .

Anayasa ' nın 10 . maddesinde yer alan ' eşitlik ' ilkesi , 2 . maddesinde yer alan ' sosyal devlet ' ilkesi ve 49 . maddesinde yer alan ' devletin ç ; alışanları koruma yü ; kü ; mlü ; lü ; ğü ; ' dikkate alınarak bu haksızlığın giderilmesini ve bu doğrultuda , 4046 sayılı Ö ; zelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun gereğince ikametgahıma en yakın kamu kuruluşunda 657 sayılı Kanun ' un 4/D maddesi kapsamında ve sü ; rekli işç ; i kadrolarında belirsiz sü ; reli iş sö ; zleşmesi ile ' sü ; rekli işç ; i ' olarak gö ; reve başlatılmam iç ; in gereğinin yapılmasını talep ederim . ' '

İşç ; iler , taleplerinin kabul edilmemesi halinde Ö ; zelleştirme İdaresi Başkanlığı aleyhine idare mahkemesinde dava aç ; acak . Mahkemeden istenen sonucun alınamaması ve iç ; hukuk yollarının tü ; ketilmesinin ardından konuyu AİHM ' e taşıyacak .

Devlet MemurlarıKesk657YAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı