USD (Alış - Satış) : 4,47 - 4,47 EURO (Alış - Satış) : 5,27 - 5,28

Tekel işçileri AİHM sürecini başlattı

Tekel işçileri, iş yerlerinin kapatılmasının ardından işçi statüsünde başka kamu kurumlarına geçirilmemelerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyacak hukuki süreci başlattı.

Güncel / 27 Şubat 2010 Cumartesi 20:34
Tekel işçileri AİHM sürecini başlattı

 

Alınan bilgiye gö ; re , Tü ; rk-İş , DİSK , Tü ; rkiye Kamu-Sen ve KESK ' in hukukç ; ularının yaptıkları ortak değerlendirmenin ardından vardıkları karar doğrultusunda Tekel işç ; ileri , Danıştayda aç ; ılan davalara ilave olarak yasal yolları kullanmak ü ; zere yeni bir girişimde bulundu .

Bu kapsamda işç ; iler , konfederasyonların hukukç ; uları tarafından hazırlanan dilekç ; eyi ayrı ayrı imzalayarak nü ; fus kağıdı fotokopileri ile Ö ; zelleştirme İdaresi Başkanlığına sundu .

Tü ; tü ; n , Tü ; tü ; n Mamulleri , Tuz ve Alkol İşletmeleri A . Ş ' ye bağlı Yaprak Tü ; tü ; n İşletmesi Mü ; dü ; rlü ; klerinde ç ; alışırken , iş yerlerinin kapatılması nedeniyle iş sö ; zleşmelerinin 31 Ocak 2010 ' da feshedildiği anımsatılan dilekç ; ede , işletmelerin , başkanlığın , 4046 sayılı Ö ; zelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun gereğince yü ; rü ; ttü ; ğü ; ö ; zelleştirme programı dahilinde kapatıldığı belirtildi .

Dilekç ; ede , kanunun , ' ' Kuruluşlardaki Personelin Nakli ' ' başlıklı 22 . maddesinin , 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ' na tabi olarak veya sö ; zleşmeli statü ; de ç ; alışmakta olanlar ile iş kanunlarına tabi olarak gö ; rev yapmakla birlikte toplu iş sö ; zleşmesi hü ; kü ; mlerinden yararlanmayan kişilerin diğer kamu kuruluşlarına nakil olmasına olanak tanıdığı ve bu kişilerin ö ; zelleştirme uygulamaları sonucunda mağdur olmadıkları vurgulandı .

Dilekç ; ede , şunlar kaydedildi :

' ' Ancak ben işç ; i olarak ç ; alıştığımdan , bu madde yerine 4046 sayılı Kanun ' un 21 . maddesi kapsamında işleme tabi tutulmakta ve işimi kaybederek mağdur edilmekteyim .

Anayasa ' nın 10 . maddesinde yer alan ' eşitlik ' ilkesi , 2 . maddesinde yer alan ' sosyal devlet ' ilkesi ve 49 . maddesinde yer alan ' devletin ç ; alışanları koruma yü ; kü ; mlü ; lü ; ğü ; ' dikkate alınarak bu haksızlığın giderilmesini ve bu doğrultuda , 4046 sayılı Ö ; zelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun gereğince ikametgahıma en yakın kamu kuruluşunda 657 sayılı Kanun ' un 4/D maddesi kapsamında ve sü ; rekli işç ; i kadrolarında belirsiz sü ; reli iş sö ; zleşmesi ile ' sü ; rekli işç ; i ' olarak gö ; reve başlatılmam iç ; in gereğinin yapılmasını talep ederim . ' '

İşç ; iler , taleplerinin kabul edilmemesi halinde Ö ; zelleştirme İdaresi Başkanlığı aleyhine idare mahkemesinde dava aç ; acak . Mahkemeden istenen sonucun alınamaması ve iç ; hukuk yollarının tü ; ketilmesinin ardından konuyu AİHM ' e taşıyacak .

Devlet MemurlarıKesk657Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı