USD (Alış - Satış) : 4,85 - 4,86 EURO (Alış - Satış) : 5,68 - 5,69

Polise Taş Atan Çocuklar İçin Gökyüzüne Balon Bırakıldı

Eğitim-Sen üyesi ve bazı sivil toplum örgütleri temsilcilerinin aralarında bulunduğu bir grup öğretmen, polise taş attıkları gerekçesiyle tutuklanan çocuklar için gökyüzüne beyaz balon uçurup onlara mektup gönderdi.

Yaşam / 27 Şubat 2010 Cumartesi 17:26
Polise Taş Atan Çocuklar İçin Gökyüzüne Balon Bırakıldı

  Şanlıurfa Ahmet Bahç ; ıvan İş Merkezi ö ; nü ; nde toplanan grup arasında tutuklu ç ; ocukların aileleri ve Sivil Toplum Ö ; rgü ; tü ; temsilcileri de hazır bulundu . İş Merkezi ö ; nü ; nde yapılan aç ; ıklama sırasında ' Tutuklu ç ; ocuklara ö ; zgü ; rlü ; k , taş atan ç ; ocuklar değil , silah sıkanlar yargılansın ' afişi asıldı .

Polisin yoğun gü ; venlik ö ; nlemi aldığı basın aç ; ıklamasında Eğitim-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Sıtkı Dehşet , hü ; kü ; metin daha fazla hoş gö ; rü ; , daha fazla insan hakları , daha fazla diyalog ve daha fazla barışç ; ıl davranıp , demokratik kanallarla Kü ; rt sorununu ç ; ö ; zmeye davet etti . Dehşet , Diyarbakır olaylarında polise taş atan ç ; ocuklara dair ; Başbakanın ' Ç ; ocukta olsa Kadın da olsa gereken yapılacaktır ' sö ; zlerini aç ; ıklamasına değindi . Dehşet , ' Devlet terö ; rü ; nü ; n tırmandırılarak yaşlarının iki katı oranında hapis cezalarına ç ; arptırılan bu ç ; ocuklarımız halen Diyarbakır , Batman , Van , Mardin , Hakkari , Siirt , Urfa gibi bö ; lge illeri başta olmak ü ; zere Mersin , Adana , İstanbul ve Tü ; rkiye metropollerinde şu anda yü ; zlerce ç ; ocuk cezaevlerinde tutuklu bulunuyor . Kü ; rt ç ; ocuklarını ailelerine karşı bir tehdit ve şantaj aracı olarak kullanmaktadır . Adana Valisinin tutumu buna verilecek en iyi ö ; rnektir . Ailelerin yeşil kartlarını iptal ederek devletin bu yaklaşımını ortaya koymuştur . Bu ve benzeri yö ; ntemler Kü ; rt sorununu ç ; ö ; zmez aksine daha da derinleştirir . Hü ; kü ; met girdiği bu yanlış yoldan derhal geri dö ; nmelidir . BM ç ; ocuk hakları sö ; zleşmesinde ç ; ocuklara tanınan yasal hakların gereği derhal yerine getirilmelidir . Daha fazla asayiş daha fazla gü ; venlik , daha fazla şiddet , daha fazla ceza vermekle Kü ; rt Sorunu ç ; ö ; zü ; lmedi ç ; ö ; zü ; lmeyecektir . Kü ; rt ç ; ocuklarını , polise taş atmaya sevk eden edenleri ortadan kaldıracak adımlar ve yasal dü ; zenlemeler yapılmalıdır ' dedi .

Ana dilde eğitim gö ; rmek istedikleri iç ; in , ü ; zerlerine gaz bombası , kurşunla ve tazyikli suyla gelen polislere taş atıkları iç ; in cezaevlerinde tutuklu bulunan Kü ; rt ç ; ocuklarının derhal serbest bırakılmasını hatırlatan Sıtkı Dehşet , ' Hü ; kü ; metin daha fazla hoş gö ; rü ; , daha fazla insan hakları , daha fazla diyalog ve daha fazla barışç ; ıl , demokratik kanallarla Kü ; rt sorununu ç ; ö ; zmeye davet ediyoruz ' diye konuştu .

Yapılan basın aç ; ıklamasından sonra barışı temsil ettiklerini ileri sü ; ren grup , gö ; kyü ; zü ; ne beyaz balonları uç ; urdu . Ellerindeki balonları uç ; uran grup , beş dakikalık oturma eylemi yaptı . Grup ellerinde ' Tutuklu ç ; ocuklara ö ; zgü ; rlü ; k , taş atan ç ; ocuklar değil , silah sıkanlar yargılansın ' afişi taşıdı .

Oturma eyleminden sonra grup cezaevinde halen tutuklu bulunan 120 ç ; ocuğa kart gö ; nderdi . Eylemciler olaysız bir şekilde dağıldı .

MersinBasın KuruluşuDiyalogFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı