USD (Alış - Satış) : 5,46 - 5,47 EURO (Alış - Satış) : 6,16 - 6,17

Polise Taş Atan Çocuklar İçin Gökyüzüne Balon Bırakıldı

Eğitim-Sen üyesi ve bazı sivil toplum örgütleri temsilcilerinin aralarında bulunduğu bir grup öğretmen, polise taş attıkları gerekçesiyle tutuklanan çocuklar için gökyüzüne beyaz balon uçurup onlara mektup gönderdi.

Yaşam / 27 Şubat 2010 Cumartesi 17:26
Polise Taş Atan Çocuklar İçin Gökyüzüne Balon Bırakıldı

  Şanlıurfa Ahmet Bahç ; ıvan İş Merkezi ö ; nü ; nde toplanan grup arasında tutuklu ç ; ocukların aileleri ve Sivil Toplum Ö ; rgü ; tü ; temsilcileri de hazır bulundu . İş Merkezi ö ; nü ; nde yapılan aç ; ıklama sırasında ' Tutuklu ç ; ocuklara ö ; zgü ; rlü ; k , taş atan ç ; ocuklar değil , silah sıkanlar yargılansın ' afişi asıldı .

Polisin yoğun gü ; venlik ö ; nlemi aldığı basın aç ; ıklamasında Eğitim-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Sıtkı Dehşet , hü ; kü ; metin daha fazla hoş gö ; rü ; , daha fazla insan hakları , daha fazla diyalog ve daha fazla barışç ; ıl davranıp , demokratik kanallarla Kü ; rt sorununu ç ; ö ; zmeye davet etti . Dehşet , Diyarbakır olaylarında polise taş atan ç ; ocuklara dair ; Başbakanın ' Ç ; ocukta olsa Kadın da olsa gereken yapılacaktır ' sö ; zlerini aç ; ıklamasına değindi . Dehşet , ' Devlet terö ; rü ; nü ; n tırmandırılarak yaşlarının iki katı oranında hapis cezalarına ç ; arptırılan bu ç ; ocuklarımız halen Diyarbakır , Batman , Van , Mardin , Hakkari , Siirt , Urfa gibi bö ; lge illeri başta olmak ü ; zere Mersin , Adana , İstanbul ve Tü ; rkiye metropollerinde şu anda yü ; zlerce ç ; ocuk cezaevlerinde tutuklu bulunuyor . Kü ; rt ç ; ocuklarını ailelerine karşı bir tehdit ve şantaj aracı olarak kullanmaktadır . Adana Valisinin tutumu buna verilecek en iyi ö ; rnektir . Ailelerin yeşil kartlarını iptal ederek devletin bu yaklaşımını ortaya koymuştur . Bu ve benzeri yö ; ntemler Kü ; rt sorununu ç ; ö ; zmez aksine daha da derinleştirir . Hü ; kü ; met girdiği bu yanlış yoldan derhal geri dö ; nmelidir . BM ç ; ocuk hakları sö ; zleşmesinde ç ; ocuklara tanınan yasal hakların gereği derhal yerine getirilmelidir . Daha fazla asayiş daha fazla gü ; venlik , daha fazla şiddet , daha fazla ceza vermekle Kü ; rt Sorunu ç ; ö ; zü ; lmedi ç ; ö ; zü ; lmeyecektir . Kü ; rt ç ; ocuklarını , polise taş atmaya sevk eden edenleri ortadan kaldıracak adımlar ve yasal dü ; zenlemeler yapılmalıdır ' dedi .

Ana dilde eğitim gö ; rmek istedikleri iç ; in , ü ; zerlerine gaz bombası , kurşunla ve tazyikli suyla gelen polislere taş atıkları iç ; in cezaevlerinde tutuklu bulunan Kü ; rt ç ; ocuklarının derhal serbest bırakılmasını hatırlatan Sıtkı Dehşet , ' Hü ; kü ; metin daha fazla hoş gö ; rü ; , daha fazla insan hakları , daha fazla diyalog ve daha fazla barışç ; ıl , demokratik kanallarla Kü ; rt sorununu ç ; ö ; zmeye davet ediyoruz ' diye konuştu .

Yapılan basın aç ; ıklamasından sonra barışı temsil ettiklerini ileri sü ; ren grup , gö ; kyü ; zü ; ne beyaz balonları uç ; urdu . Ellerindeki balonları uç ; uran grup , beş dakikalık oturma eylemi yaptı . Grup ellerinde ' Tutuklu ç ; ocuklara ö ; zgü ; rlü ; k , taş atan ç ; ocuklar değil , silah sıkanlar yargılansın ' afişi taşıdı .

Oturma eyleminden sonra grup cezaevinde halen tutuklu bulunan 120 ç ; ocuğa kart gö ; nderdi . Eylemciler olaysız bir şekilde dağıldı .

MersinBasın KuruluşuDiyalogYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı