USD (Alış - Satış) : 5,46 - 5,47 EURO (Alış - Satış) : 6,16 - 6,17

'Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Projesi' Toplantısı Trabzon'da Yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'de turizm konusunda uygulanmamış ölçekte çevreye duyarlı proje yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Yaşam / 27 Şubat 2010 Cumartesi 23:31
'Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Projesi' Toplantısı Trabzon'da Yapıldı

  ' Doğu Karadeniz Turizm Master Planı ve Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Projesi Toplantısı ' Trabzon ' da gerç ; ekleştirildi . Toplantıda turizm projeleri hakkında bilgi veren Kü ; ltü ; r ve Turizm Bakanı Ertuğrul Gü ; nay , Karadeniz ' de ciddi , haklı bir ç ; evrecilik duyarlılığı bulunduğunu sö ; yledi . Ç ; evrede tek bir ağacı kesmeden turizm projelerini uygulamaya koyacaklarını anlatan Gü ; nay , ' Projeyi burada konuşur , burada bırakırsak gelecek yıl tekrar bu noktadan devam ederiz . Bu projeyi yerel sahiplerine bir anlamda
emanet ediyoruz . Bu noktadan itibaren her ilde artık valilerimiz , başkanlarımız projenin asıl sahipleridir . Onlarla birlikte belediye başkanları , ü ; niversiteler , sivil toplum ö ; rgü ; tlerimiz projenin asıl sahipleridir . Burada dikkat ç ; eken bir durum bin kilometrelik yayla yolları altyapısı ö ; neriliyor , bunun 500 kü ; sur kilometresi şu anda makul ö ; lç ; ekte yapılmış durumda . Ben bazı yö ; relerin bu ç ; alışma ç ; erç ; evesinde yapıldığını biliyorum . Ö ; teki bö ; lgelerde yeni gü ; zergahlar aç ; mayacağız , yarma yapmayacağız , doğa tahribatı
kesinlikle yapmayacağız ' dedi .
Yıllardan beri derelerin ü ; zerinde ç ; ok sayıda HES projeleri bulunduğunu , bunun da ü ; lkenin ihtiyacından kaynaklandığını kaydeden Gü ; nay , ' Bakın bu projenin ilginç ; bir tarafı var . Beni bugü ; n en ç ; ok bu heyecanlandırdı . Bu proje yeşille iç ; iç ; e bir proje . Bu son derece ç ; ok ö ; nemli . Ç ; ü ; nkü ; Karadeniz ' de ciddi , haklı bir ç ; evrecilik duyarlılığı var . Derelerimizin ü ; zerinde ç ; ok sayıda HES projesi var şu anda . Bunlar elbetteki ü ; lkenin ihtiyacı ancak bu konuda ciddi bir duyarlılık var . Şimdi biz bu duyarlılığa birde
turizm acaba bö ; lgeyi tahrip edecek mi diye bir kuşku katarsak ç ; ok ciddi bir noktaya geliriz . Kesin olarak altını ç ; izerek sö ; ylü ; yorum , şimdiye kadar Tü ; rkiye ' de uygulanmamış ö ; lç ; ekte ç ; evreye duyarlı yeni bir proje yapmaya ç ; alışıyoruz . Yeşil bir proje yapmaya ç ; alışıyoruz . Bir tek ağacı ziyan etmeden , bir tek yeşil gü ; zergahı ziyan etmeden bir tek yeri yarma yol aç ; maya kalkmadan doğa ile iç ; iç ; e , doğa ile barışık bir anlamda Karadeniz ' in şimdiye kadarki tahribatını ö ; nlemeye ç ; alışmak . Yeni bir tahribat yaparak
değil , kesinlikle tahribatı ö ; nlemeye ç ; alışarak yeni bir proje gerç ; ekleştirmeye ç ; alışıyoruz ve bunu Tü ; rkiye ' ye ve dü ; nyaya bö ; yle takdim edeceğiz . O zaman bu projenin cazibesi , ilgi ç ; ekiciliği artacaktır diye dü ; şü ; nü ; yorum . Buna yeşile yolculuk veya yeşil tur denilebilir . Bu ç ; erç ; evede anlatmaya ö ; zel bir gayret gö ; stereceği ' diye konuştu .
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Ö ; zak da , konuşmasında işsizliğe dikkat ç ; ekerek , turizm sayesinde bunun azalacağını sö ; yledi . Bakan Ö ; zak , ' Ç ; ocuklarımıza iş sahası bulmamız lazım . Karadeniz ' e ağır sanayi getiremeyiz . Dolayısıyla Allah ' ın Karadeniz ' de verdiği bu nimetlerden faydalanmamız gerekir . Turizm sayesinde işsizliğin azalacağını ü ; mit ediyorum ' şeklinde konuştu .
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ise , bö ; lgesel programların daha etkili ve yararlı olduğunu bu toplantılarda gö ; rdü ; klerini belirterek , Karadeniz ' in bir bö ; lgesel marka olarak anılma ihtiyacının ortaya ç ; ıktığının anlaşıldığını sö ; yledi .
Toplantının ardında Kü ; ltü ; r ve Turizm Bakanı Ertuğrul Gü ; nay , Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Ö ; zak ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir , Ortahisar Mahallesi ' nde bulunan Kanunu Sultan Sü ; leyman heykeli ile burada bulunan tarihi evlerde incelemelerde bulundu .

Bayındırlık ve İskan BakanıMustafa DemirOrtahisarDoğu KaradenizKaradenizYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı