USD (Alış - Satış) : 4,72 - 4,73 EURO (Alış - Satış) : 5,52 - 5,53

'Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Projesi' Toplantısı Trabzon'da Yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'de turizm konusunda uygulanmamış ölçekte çevreye duyarlı proje yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Yaşam / 27 Şubat 2010 Cumartesi 23:31
'Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Projesi' Toplantısı Trabzon'da Yapıldı

  ' Doğu Karadeniz Turizm Master Planı ve Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Projesi Toplantısı ' Trabzon ' da gerç ; ekleştirildi . Toplantıda turizm projeleri hakkında bilgi veren Kü ; ltü ; r ve Turizm Bakanı Ertuğrul Gü ; nay , Karadeniz ' de ciddi , haklı bir ç ; evrecilik duyarlılığı bulunduğunu sö ; yledi . Ç ; evrede tek bir ağacı kesmeden turizm projelerini uygulamaya koyacaklarını anlatan Gü ; nay , ' Projeyi burada konuşur , burada bırakırsak gelecek yıl tekrar bu noktadan devam ederiz . Bu projeyi yerel sahiplerine bir anlamda
emanet ediyoruz . Bu noktadan itibaren her ilde artık valilerimiz , başkanlarımız projenin asıl sahipleridir . Onlarla birlikte belediye başkanları , ü ; niversiteler , sivil toplum ö ; rgü ; tlerimiz projenin asıl sahipleridir . Burada dikkat ç ; eken bir durum bin kilometrelik yayla yolları altyapısı ö ; neriliyor , bunun 500 kü ; sur kilometresi şu anda makul ö ; lç ; ekte yapılmış durumda . Ben bazı yö ; relerin bu ç ; alışma ç ; erç ; evesinde yapıldığını biliyorum . Ö ; teki bö ; lgelerde yeni gü ; zergahlar aç ; mayacağız , yarma yapmayacağız , doğa tahribatı
kesinlikle yapmayacağız ' dedi .
Yıllardan beri derelerin ü ; zerinde ç ; ok sayıda HES projeleri bulunduğunu , bunun da ü ; lkenin ihtiyacından kaynaklandığını kaydeden Gü ; nay , ' Bakın bu projenin ilginç ; bir tarafı var . Beni bugü ; n en ç ; ok bu heyecanlandırdı . Bu proje yeşille iç ; iç ; e bir proje . Bu son derece ç ; ok ö ; nemli . Ç ; ü ; nkü ; Karadeniz ' de ciddi , haklı bir ç ; evrecilik duyarlılığı var . Derelerimizin ü ; zerinde ç ; ok sayıda HES projesi var şu anda . Bunlar elbetteki ü ; lkenin ihtiyacı ancak bu konuda ciddi bir duyarlılık var . Şimdi biz bu duyarlılığa birde
turizm acaba bö ; lgeyi tahrip edecek mi diye bir kuşku katarsak ç ; ok ciddi bir noktaya geliriz . Kesin olarak altını ç ; izerek sö ; ylü ; yorum , şimdiye kadar Tü ; rkiye ' de uygulanmamış ö ; lç ; ekte ç ; evreye duyarlı yeni bir proje yapmaya ç ; alışıyoruz . Yeşil bir proje yapmaya ç ; alışıyoruz . Bir tek ağacı ziyan etmeden , bir tek yeşil gü ; zergahı ziyan etmeden bir tek yeri yarma yol aç ; maya kalkmadan doğa ile iç ; iç ; e , doğa ile barışık bir anlamda Karadeniz ' in şimdiye kadarki tahribatını ö ; nlemeye ç ; alışmak . Yeni bir tahribat yaparak
değil , kesinlikle tahribatı ö ; nlemeye ç ; alışarak yeni bir proje gerç ; ekleştirmeye ç ; alışıyoruz ve bunu Tü ; rkiye ' ye ve dü ; nyaya bö ; yle takdim edeceğiz . O zaman bu projenin cazibesi , ilgi ç ; ekiciliği artacaktır diye dü ; şü ; nü ; yorum . Buna yeşile yolculuk veya yeşil tur denilebilir . Bu ç ; erç ; evede anlatmaya ö ; zel bir gayret gö ; stereceği ' diye konuştu .
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Ö ; zak da , konuşmasında işsizliğe dikkat ç ; ekerek , turizm sayesinde bunun azalacağını sö ; yledi . Bakan Ö ; zak , ' Ç ; ocuklarımıza iş sahası bulmamız lazım . Karadeniz ' e ağır sanayi getiremeyiz . Dolayısıyla Allah ' ın Karadeniz ' de verdiği bu nimetlerden faydalanmamız gerekir . Turizm sayesinde işsizliğin azalacağını ü ; mit ediyorum ' şeklinde konuştu .
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ise , bö ; lgesel programların daha etkili ve yararlı olduğunu bu toplantılarda gö ; rdü ; klerini belirterek , Karadeniz ' in bir bö ; lgesel marka olarak anılma ihtiyacının ortaya ç ; ıktığının anlaşıldığını sö ; yledi .
Toplantının ardında Kü ; ltü ; r ve Turizm Bakanı Ertuğrul Gü ; nay , Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Ö ; zak ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir , Ortahisar Mahallesi ' nde bulunan Kanunu Sultan Sü ; leyman heykeli ile burada bulunan tarihi evlerde incelemelerde bulundu .

Bayındırlık ve İskan BakanıMustafa DemirOrtahisarDoğu KaradenizKaradenizFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı