USD (Alış - Satış) : 5,33 - 5,34 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

Sıcak Haber : İhraç edilen Öztürk Yılmaz'dan ilk açıklama!..

Başbakan Erdoğan: 'Irkçılık Ve İslamafobia Bir İnsanlık Suçudur'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ırkçılık ve islamafobianın bir insanlık suçu olduğunu belirterek, 'Başta Avrupa olmak üzere kimi ülkelerde tırmanan vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza yönelen ırkçı saldırıları bir kez daha şiddetle kınıyoruz' dedi

Siyaset / 27 Şubat 2010 Cumartesi 16:16
Başbakan Erdoğan: 'Irkçılık Ve İslamafobia Bir İnsanlık Suçudur'

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ırkç ; ılık ve islamafobianın bir insanlık suç ; u olduğunu belirterek , ' Başta Avrupa olmak ü ; zere kimi ü ; lkelerde tırmanan vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza yö ; nelen ırkç ; ı saldırıları bir kez daha şiddetle kınıyoruz ' dedi .
Erdoğan , Devlet Bakanı Faruk Ç ; elik ' in koordinasyonunda Grand Cevahir Otel ' de dü ; zenlenen Tü ; rk , soydaş ve akraba topluluklarının kurmuş oldukları sivil toplum ö ; rgü ; tleriyle , ' ' buluşma yemeği ' ' nde bir araya geldi . Yemekte konuşan Erdoğan , katılımcılara seslenerek , ' Tarih ve talih bizi ayrı coğrafyalara dağıtmış olabilir ama bizim gö ; nü ; llerimiz bir . Yü ; reklerimiz ortak ç ; arpıyor . Biz hepimiz kardeşiz . Biz aynı boyun evlatlarıyız . Bizim sevincimiz bir , hü ; znü ; mü ; z bir . Biz , tek bir ailenin fertleriyiz . Biz , hep
birlikte bir aileyiz . Her birimiz bin yılların ö ; tesinden gelen ortak bir kü ; ltü ; rü ; n , ortak geleneklerin , ortak tarihin mensuplarıyız . Tarihimiz ve kü ; ltü ; rü ; mü ; zle gururluyuz . Medeniyetimizle gururluyuz . Bulunduğumuz her yerde bizler barışın temsilcileri olduk ' dedi .
Erdoğan , son 7 yılda 81 ü ; lkeye 233 ziyaret gerç ; ekleştirdiğini hatırlatarak , ' Gittiğim her ü ; lkede , o ü ; lkenin devlet başkanları , başbakanları , ü ; st dü ; zey yetkilileri bana Tü ; rklerin ç ; alışkanlığından , dü ; rü ; stlü ; ğü ; nden ö ; vgü ; yle sö ; z ettiler . Her gittiğim ü ; lkede oradaki Tü ; rkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından dolayı gururlandım . Bize bunu yaşattığınız iç ; in Allah razı olsun . Bizim ç ; abalarımız , sizin oralarda huzur iç ; inde yaşamanız iç ; indir . Bizim gayretlerimiz , sizlerin orada onurlu birer vatandaş olarak yaşamanız
iç ; indir . Tü ; rkiye ne kadar gü ; ç ; lü ; olursa , sizler de oralarda gü ; ç ; lü ; olacaksınız . Tü ; rkiye ne kadar itibarlı olursa , sizlerin de itibarı oralarda o denli yü ; ksek olacaktır . Sizler , hakkı cesaretle sö ; yleyen bir ü ; lkenin evlatlarısınız . Hiç ; bir yerde boynunuzu bü ; kmeyin , bize boyun bü ; kmek yakışmaz . Kendinizi yalnız , dışlanmış hissetmeyin ' diye konuştu .
Katılımcılara , Tü ; rkiye ' nin AB ü ; yeliği yolunda yaşanan gelişmelere ilişkin bilgiler de veren Erdoğan , şunları sö ; yledi :
' Tü ; rkiye , AB ü ; yeliği yolunda bü ; yü ; k kazanımlar elde etti . Katılım mü ; zakerelerine başladık . Mü ; zakereleri kararlılıkla sü ; rdü ; rü ; yoruz . Avrupa Birliği ü ; yesi ü ; lkelerde , oranın vatandaşı olarak yaşayan Tü ; rk sayısı yaklaşık 5 . 5 milyon civarı . Bugü ; n AB ü ; yesi kimi ü ; lkelerin nü ; fusundan kat ve kat fazla . Biz , Asya ' yı bırakıp Avrupa ' ya , veya Avrupa ' yı bırakıp Asya ' ya yö ; nelen bir ü ; lke değiliz . Biz , artık dü ; nya ü ; lkesi Tü ; rkiye ' yiz . Tü ; rkiye , artık gü ; ndemi belirlenen bir ü ; lke değil , dü ; nyada gü ; ndem belirleyen bir ü ; lkedir .
' Tü ; rkiye Avrupalı değil ' diyorlar . Bunu hangi dü ; şü ; nceyle sö ; ylü ; yorsun . İnanın cevap veremiyorlar . Gü ; ney Kıbrıs ' ı hangi kriterle AB ' ye aldınız . Karar siyasi . Biz uzun ince bir yoldayız . Adam olana zoru başarmak yakışır , biz bunu başaracağız . Tü ; rkiye ' nin AB ' ye yü ; k olacağını iddia edenler , ufuktan , vizyondan , gelecek tasavvurundan uzak olanlardır . Tü ; rkiye AB ' ye yü ; k olamaz , tam tersine AB ' ye vizyon katar . Tü ; rkiye ' nin AB ü ; yeliğini seç ; im malzemesi yapmak isteyenler , Tü ; rkler ü ; zerinden istismar siyaseti gü ; denler
bilsinler ki Tü ; rkiye onların dar ufuklarına sığmayacak kadar bü ; yü ; k bir ü ; lkedir . '
Erdoğan , ırkç ; ılığın bir insanlık suç ; u olduğunu belirterek , ' Başta Avrupa olmak ü ; zere kimi ü ; lkelerde tırmanan vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza yö ; nelen ırkç ; ı saldırıları bir kez daha şiddetle kınıyoruz . Artan ırkç ; ı eğilimler karşısında sessiz kalan liderleri , aç ; ıklamalarıyla ırkç ; ılığı kö ; rü ; kleyen yetkilileri uyarıyorum ' dedi .
Antisemitizmin bir insanlık suç ; u olduğunu ifade eden Erdoğan , aynı şekilde islamafobianın da insanlık suç ; u olduğunun altını ç ; izdi . Başbakan Erdoğan , ' Marjinal ö ; rneklerden yola ç ; ıkarak tü ; m Mü ; slü ; manların tö ; hmet altında bırakılması son derece yanlıştır . Kılık kıyafetinden , kullandığı kelimelerden dolayı insanlara ö ; n yargıyla yaklaşılması , dışlanmaları , ö ; telenmeleri haksızlıktır , hukuksuzluktur .
Mü ; slü ; manlara yö ; nelik rencide edici tavır , sö ; ylem , politika ve yayınlar ifade ö ; zgü ; rlü ; ğü ; bahanesinin arkasına gizlenemez . Mesela karikatü ; r , yok bö ; yle bir şey . Karikatü ; rize edeceksen , kendi değerlerini karikatü ; rize et . Kalkıp da farklı inanç ; gruplarının saygın olan değerlerini karikatü ; rize etmeyi kimse ö ; zgü ; rlü ; kler dü ; nyası iç ; inde tanımlayamaz . Ö ; zgü ; rlü ; kler sınırsız değildir . Ö ; zgü ; rlü ; k alanı bir başkasının ö ; zgü ; rlü ; k alanına kadardır . O ö ; zgü ; rlü ; k alanının sınırına geldiğin zaman senin ö ; zgü ; rlü ; k alanın biter . İnancına
gü ; venen , inanç ; hü ; rriyetinden korkmaz . Biz inancımıza da , dü ; şü ; ncemize de gü ; veniyoruz . Ne inanç ; ne de dü ; şü ; nce hü ; rriyetinden korkmuyoruz . Farklılıklar eşit saygıyı hak eder . Ayırımcılık politika malzemesi yapılamaz . Temel haklar referanduma gö ; tü ; rü ; lemez ' diye konuştu .
Tü ; rkiye ' nin bir ç ; ok şehrinde farklı dinlerin , kü ; ltü ; rlerin bir arada yaşadığını ifade eden Erdoğan , Bizim gö ; ğe yü ; kselen minarelerimiz , ç ; an sesini bastırmaz . Onları dışlamaz . Hakkı ç ; iğnenen kim olursa olsun , biz onların yanında olmak zorundayız . Tü ; rkiye olarak yerkü ; renin neresinde olursa olsun haksızlığa uğramış insanlar iç ; in sesimizi yü ; kselttik , yü ; kseltmeye de devam edeceğiz . Bizim hassasiyetimiz onların birer insan olmalarından kaynaklanıyor ' dedi .
Erdoğan , sö ; zlerini şö ; yle tamamladı :
' Biz tü ; m ü ; lkelerin nü ; kleer silah sahibi olmasına karşı ç ; ıkıyoruz . Hiç ; birinde olmayacak . Başta BM Gü ; venlik Konseyi ' nin daimi ü ; yeleri ö ; nce kendinizden başlayacaksınız ki sö ; zü ; n tesiri olsun . Daimi ü ; yelerde sayısız nü ; kleer silah olacak , sonra başkasına ' yapma ' diyeceksin . Sende var . Bu adalet mi . Adaletin olmadığı bir dü ; nyada kü ; resel barışı konuşamayız . Sıkıntı buradan geliyor . Bunların medeniyetinde bö ; yle bir anlayış yok . Biz adaleti , insani değerleri savunuyoruz . Bunu yaparken de ayırım gö ; zetmiyoruz . Tü ; rk
kü ; ltü ; rü ; nü ; n mirası ü ; zerinde mesuliyetimiz var . '

BaşbakanAvrupaKatarPolitikaAvrupa BirliğiYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı