USD (Alış - Satış) : 5,48 - 5,49 EURO (Alış - Satış) : 6,17 - 6,18

2010 Yılı Dernekler Eğitim Semineri Yapıldı

2010 yılı çalışma programı çerçevesinde İl Dernekler Müdürlüğünce Karabük'te kurulu bulanan derneklere yönelik eğitim semineri düzenlendi.

/ 26 Şubat 2010 Cuma 17:32
2010 Yılı Dernekler Eğitim Semineri Yapıldı

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen seminere Vali Nurullah Çakır, İl Dernekler Müdürü Hayrettin İpekoğlu ve dernek başkan ve yöneticileri katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan İl Dernekler Müdürü Hayrettin İpekoğlu, Karabük'te kurulu bulunan 549 derneğe 2003 yılından buyana hizmet verdiklerini ifade ederek, düzenlenen bu tür seminerlerin dernekler açısından çok yararlı olduğunu belirtti.
Seminerin açılışında bir konuşma yapan Vali Nurullah Çakır, sivil toplum kuruluşu anlayışının diğer gelişmiş ülkelerden daha iyi olarak ülkemizde geçmişten günümüze çok farklı noktalara geldiğini belirterek, Ülkemizde ve Karabük'te sivil toplum örgütlenmesinin son derece yüksek ve köklü bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Batı standartlarında görmediğimiz bazı yapıların, geçmişte atalarımız tarafından yapıldığını görüyoruz diyen Vali Çakır, bunun en güzel örneğinin geçmişte yardımlaşma amacıyla kurulan vakıfların olduğunu belirtti.
Bu anlamda bugün kurulu bulanan derneklere toplumsal sorumluluk anlamında bir çok görevler düştüğünü ifade eden Vali Çakır, çağdaş bir kent olan Karabük'te dernekçilik olgusunun Türkiye'deki diğer illere göre çok yüksek olduğunu, yapılacak olan bir takım faaliyetleri daha disiplinel, bilimin ışığında ele alarak herkesin memnun olabileceği bir noktaya getirmenin elimizde olduğunu, bu anlamda Valilik Proje Üretim ve Sinerji Merkezinin tüm derneklerin yanında olduğunu ve onlara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.
Özellikle toplum yararına çalışan ve geniş tabana sahip derneklerin hem kendi temsil ettikleri kesime hem de tüm kesimlere yönelik bir takım proje çalışmalarında bulunması gerektiğini ifade eden Vali Nurullah Çakır, yapılacak olan bu çalışmaların Mart ayında Karabük'te de ofisi kurulacak olan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'na proje anlamında alt yapı oluşturacağını, Kalkınma Ajansı ile birlikte daha somut projelere imza atılabileceğini belirtti.
Sivil toplum kuruluşları ve dernekler açısından üniversitenin varlığının da büyük bir avantaj olduğunu belirten Vali Çakır, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının üniversite ile işbirliği içinde birlikte hareket edebileceğini, uygulanacak bir takım projelerde üniversitenin güçlü desteğinin alınabileceğini ifade etti.
Karabük'te 272 adet sosyal amaçlı dernek, 16 adet kültür amaçlı dernek, 160 adet cami ve Kur'an kursu derneği, 80 adet sportif amaçlı dernek ve 11 adet de eğitim amaçlı derneğin bulunduğunu belirten Vali Nurullah Çakır, mevcut ve yeni kurulabilecek dernek ve cemiyetlerin Karabük'teki faaliyet ve etkinliklerinin yanında ulusal ve uluslar arası boyutta da bu faaliyetlerde bulunabilecek, İlimizde uyguladıkları bir takım başarılı projelerden diğer illerinde faydalanması noktasında çalışmalar yürütebilecek güçlü dernekler olması gerektiğini vurguladı.
Karabük'te ortak amaç ve gayelerle kurulan bir çok derneğin bulunmasına karşın bir takım etkinliklerde bu birlikteliklerin sağlanamadığını ifade eden Vali Çakır, bazı proje ve etkinliklerde bir çok derneğin bir araya gelerek ortak amaç ve gayede büyük işler başarabileceğini sözlerine ekledi.

Batı KaradenizKaradenizNurullah ÇakırYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı