USD (Alış - Satış) : 6,36 - 6,38 EURO (Alış - Satış) : 7,44 - 7,45

Sıcak Haber : G.Saray: 1 L.Moskova: 0 (CANLI)!..

Göz Protezlerinin Bedeli Devlet Tarafından Karşılanacak  Ankara

OTEZLERİNİN BEDELİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK 

ANKARA (A.

Diğer / 04 Aralık 2010 Cumartesi 16:33
Göz Protezlerinin Bedeli Devlet Tarafından Karşılanacak  Ankara

OTEZLERİNİN BEDELİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK 

ANKARA (A.A) - 04.12.2010 - Göz protezlerinin bedeli, eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerince düzenlenen sağlık kurulu raporu doğrultusunda devlet tarafından karşılanacak.
Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan değişiklik, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.
Buna göre, yatarak tedavilerde temini zorunlu tıbbi malzemelerin hastaya aldırılması durumunda; fatura tutarı hastaya ödenerek ilgili sağlık kurumunun alacağından mahsup edilecek. Ancak mahsup edilen malzemenin sağlık kurumunca ihale veya doğrudan alım yöntemi ile temin edilemediğinin başhekimlik onayı ile belgelendirilmesi halinde; tespit edilen tutar sağlık kurumuna iade edilecek.
Ancak tıbbi malzemenin tanıya dayalı işlem kapsamında olması halinde sağlık kurumuna iade yapılmayacak.
Değişiklikle göz protezleri de geri ödeme kapsamına alındı.
Yeni düzenlemeyle göz protezlerinin bedeli; Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerince düzenlenen sağlık kurulu raporu doğrultusunda SGK tarafından karşılanacak.
'Göz protezleri hareketli bir malzeme olmayıp, göz protezinin hareketi, hastanın daha önce geçirdiği cerrahi müdahale ile ilgilidir' ifadesine yer verilen tebliğde, 5 yaşına kadar olanlara sağlık kurulu raporu ile öngörülmesi halinde yılda bir, 5 yaşından büyüklere ise sağlık kurulu raporu ile öngörülmesi halinde üç yılda bir göz protezinin bedeli kurumca ödenecek. Ancak her iki halde de sağlık kurulu raporunda protezin değiştirilme gerekçesi belirtilecek.

-DİŞ TEDAVİLERİ-

Değişiklikle diş tedavileriyle ilgili de yeni düzenlemeler yapıldı.
Buna göre, diş eti hastalıkları, kemik kaybı ve implant tedavilerinde kullanılan greftler (kemik tozu) ve bu kemik tozlarını muhafaza etmek için kullanılan membranlar, aynı merkezde çalışan, doktora unvanı kazanmış en az bir periodontoloji veya ağız diş çene cerrahisi hekiminin yer aldığı üç diş hekiminin imzası ile hazırlanan resimli sağlık kurulu raporuna istinaden reçete edilirse bedeli kurumca karşılanacak. Sağlık kurulu raporuna hastaya ait radyograflar da eklenecek.
Lokal anestezi altında yapılan işlemlerde; sağlık kurulu raporuna, hasta tarafından doldurulacak malzemenin kullanıldığına dair belge (adı ve soyadı, işlem tarihi, kullanılan malzeme) de konulacak.
Lokal anestezi altında ayaktan tedavi esnasında kullanılan plak ve vida da sağlık kurulu raporuna istinaden reçete edilirse bedelini kurum ödeyecek. Bununla ilgili kurul raporuna da hastaya ait sonuç radyografları eklenecek.
Kurum, kanama durdurucular, protez yapıştırıcıları, protez temizleme tabletleri, özel içerikli diş macunları gibi tıbbi değeri olmayan malzemelerin bedelini karşılamayacak.

04.12.2010 16:33:32

Resmi GazeteSgkYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı