USD (Alış - Satış) : 6,12 - 6,14 EURO (Alış - Satış) : 7,21 - 7,22

Chp, Genel Maden İş Sendikası'nı Ziyaret Etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Osman Yayla, Genel Maden İşçileri Sendikası'nı (GMİS) ziyaret etti.

/ 04 Aralık 2010 Cumartesi 16:43
Chp, Genel Maden İş Sendikası'nı Ziyaret Etti

Ziyarette CHP il yöneticileri ile GMİS Genel Merkez ve şubeler yöneticileri de hazır bulundu. Ziyarette konuşan CHP İl Başkanı Osman Yayla, emek cephesinde büyük sorunlar yaşandığını belirterek, emeğe, insana saygı duyulmayan toplumların devamının imkanının şimdiye kadar görülmediğini söyledi. Alın terinin, emeğinin karşılığının mutlaka alması gerektiğini kaydetti. Yayla, "Kuruluş yıldönümünüzü ve Dünya Madenciler Günü'nüzü kutluyoruz. Her ikisinin bir araya gelmesi anlamlı. Emek cephesinden baktığımızda çok büyük sıkıntılar var. İşveren cephesinde de mutlaka sıkıntılar var. Gönlümüz bu sıkıntıların asgariye indirilmesi yönünde. Zonguldaklı olarak, emeğin başkentinde yaşayan sorumlu kişiler olarak, Zonguldaklı vatandaşlar olarak endişelerimiz var. Emeğin layık olduğu değeri bulamamasından dolayı çok şikayetçiyiz. Önümüzdeki günlerde torba yasa çıkarılacak. Yazılanlardan-çizilenlerden öğrendiğimize göre emek aleyhine hükümler olduğu yönünde bilgiler var. Gönlümüz emeğin, insanların, işçilerin incitilmesine asla müsaade edilmemesinden yanadır. Gönlümüz emeğin hak ettiği değeri bulmasından yanadır. Bu nedenle biz üzerimize düşen mücadeleyi her zaman yapacağız. Emeğe, insana saygı duyulmayan toplumların devamı imkanı şimdiye kadar görülmemiştir. Alın terinin, emeğin karşılığını mutlaka alması gerekir. 4-C gibi, özelleştirme gibi uygulamalardan meydana gelen büyük aksaklıklar var, mağduriyetler var. Şimdi torba yasayla duyumlarımıza göre farklı saatlerde çalıştırma, ödünç işçi çalıştırma, esnek çalıştırma gibi düzenlemelerle emeğin mağdur edilmesi girişimlerini hissediyoruz. Dileğimiz siyasetçilerin Türkiye'yi böylesine büyük bir mağduriyete ve emek kargaşasına sürüklememeleridir. Biz muhalefet partisi olarak, Zonguldaklı olarak önümüze bir mağduriyet gelirse gerekli mücadeleyi yapacağımızı belirtiyoruz. Zaten Türkiye'de emeğin gittikçe değerinin düşürülmesi korkunç bir durum. Anayasa değişikliğiyle sendikaların bölünmesi-parçalanması tehlikesi de var. İş dünyası, çalışma hayatı tedirgin. Esnaf Sanatkarlar Kooperatifi'ni ziyaret ettik. Orada da büyük mağduriyetler var. Esnaf borç batağında, dişliler birbirine girmiş çalışmıyor. Temennimiz 2011'de az sorunlu bir yıl yaşamaktır. Türkiye'nin huzuru, vatandaşın refahı için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.
Ziyaretten memnuniyet duyduklarını ifade eden GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu, emek aleyhine düzenlemeler içerdiği ortaya atılan torba yasayla ilgili olarak, "1946 yılında kurulan sendikamızın kuruluşunun 64. yılı. Dileğimiz, temennimiz Türkiye Taşkömürü Kurumu'nu yaşatmak ve sendikamızı, bölgemizi nice yıllara taşımaktır. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü iki yıldır ne yazık ki acı içinde anıyoruz. İki yıldır Bursa Mustafa Kemal Paşa'da, Balıkesir Dursunbey'de, Edirne Keşan'da, TTK'da 17 Mayıs'ta taşeron şirkette grizu faciaları yaşadık. Bu nedenle Dünya Madenciler Günü'nü buruk bir şekilde kutluyoruz. 12 Eylül'de anayasa değişikliğine gidildi. Bizler o zaman da bir maddeye karşı çıktık. Haklılığımız ortaya çıktı. Değişin anayasa maddelerine gire Sendikalar Kanunu'nun da değiştirilmesi gündeme geldi. Burada birden fazla sendika üye olmanın önü açıldı. Üçlü Danışma Kurulu'nda yer alan Türk-İş, DİSK ve Hak-İş Konfederasyonlarının genel başkanları bu düzenlemenin kaos yaratacağı, bu değişikliğin yapılmaması gerektiği yönündeki görüşü Çalışma Bakanımıza ilettiler. Biz bu sakıncalar konusunda önceden uyarılarda bulunmuştuk ve haklılığımız ortaya çıktı. Örgütlenmenin önündeki tüm engellemeler kaldırıldıktan sonra bu düzenlemenin uygulanması gerektiğini söyledik. Örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmadan birden çok sendikaya üye olmanın önünün açılması mevcut sendikaların bölünmesine yol açacaktır. Bir torba yasa hazırlanıyor ancak içeriğini yeterince bilmiyoruz. Bugün torba yasadan ne çakacağı belli değil. Emek torbaya sığmaz. Emek hak ettiği değeri mutlaka bir gün alacaktır. Genel Maden İşçileri Sendikası olarak dün emek adına yaptığımız mücadeleye bugün de hazırız. Madenciler, Zonguldak halkı, sivil toplum örgütleri, siyasi partilerimizle birlikte geçmişte olduğu gibi mücadele etmeye hazırız. 1994 yılında 5 Nisan kararlarıyla 2 üretim bölgemiz kapatılıyordu. Bu girişimler geriye kolay püskürtülmedi. Zonguldak'ın, Bartın ve Karabük'ün mücadelesiyle başarıya ulaşıldı. Biz mücadelemizi TTK'nın yaşaması için sürdüreceğiz. Bugün ülkemizin ihtiyacı olan 23 milyon ton kömür için 3 milyar dolara yakın parayı dışarıya ödüyoruz. Taşkömürü üretimini arttırmak ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

AnayasaÖzelleştirmeİsçiMadenciler GünüMuşluYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı