USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Bakan Akdağ, Aşı Üretim Ve Dolum Tesisini Açtı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Türkiye'de dünyanın en gelişmiş aşılarından biri olan beşli aşının artık uygun bir biçimde dolumu yapılıyor

Siyaset / 04 Aralık 2010 Cumartesi 22:00
Bakan Akdağ, Aşı Üretim Ve Dolum Tesisini Açtı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Türkiye'de dünyanın en gelişmiş aşılarından biri olan beşli aşının artık uygun bir biçimde dolumu yapılıyor. Bu, aşının bütününün imalatı demek değildir. Ama Türkiye'de bu anlamdaki en yeni teknoloji ile üretilen bu aşıların üretimi için atılan önemli bir adımdır'' dedi.
Bakan Akdağ; Sanofi Pasteur, Mefar İlaç A.Ş. ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile Pendik Kutrköy'de bulunan Mefar firmasının fabrikasındaki beşli aşı üretim ve dolum tesisinin açılış törenine katıldı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, törende yaptığı konuşmada, insan sağlığı için önemli bir açılışı gerçekleştirdiklerini belirterek, ''Bugün bağışıklama programında çocuklarımız için yaptığımız aşılarımızdan beşli aşı dediğimiz bir aşının dolum tesislerinin açılışını yapıyoruz'' diye konuştu. Türkiye'de aşıya hep
önem verildiğini kaydeden Akdağ, ''Osmanlı'nın son döneminden ve Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren aşıya hep önem verdik. Ama şunu özellikle kaydetmek isterim ki, aşıya verdiğimiz bu önem, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile son 8 sene içinde zirve noktasına erişmiş durumdadır'' dedi.
Türkiye'de 1995 yılında 6 antijenle çocuklara aşı yapıldığını belirten Akdağ, bu sayının 2002'de 7 antijene, Sağlıkta Dönüşüm programı ile de 11 antijene çıktığını kaydetti. Akdağ, ''Bugün bütün Türk çocukları, Türkiye'deki bütün yavrularımız, hiçbir ayrım yapılmaksızın kırsalı, kenti, Doğu Anadolu'su, Kuzeyi, Güneyi, Orta Anadolu'su, metropol kentlerindeki bütün çocuklarımız, dünyanın en üstün aşılarına ücretsiz bir biçimde ulaşabilirler'' diye konuştu. Bu aşıları satın almanın, üretmenin tek başına
yetmeyeceğini, bunun büyük bir organizasyon işi olduğunu vurgulayan Akdağ, ''Türkiye'de çocuklarımızın hemen hepsini aşılayabilir durumdayız. En kaliteli aşıları en güvenilir şekilde çocuklarımıza ulaştırabilir durumdayız. Aşının imalatından bir çocuğa enjekte edilişine kadar bütün süreçleri dikkatle takip etmelisiniz. Soğuk zincir dediğimiz bir süreç var. Türkiye artık bunların hepsini mükemmel bir şekilde başaran bir ülke konumuna geldi şükürler olsun'' dedi.
Akdağ, Türkiye'de her yıl 1 milyon 300 bin bebeğin doğduğunu, hükümetin aşıya büyük bir para ayırdığını anlattı. Bundan 8 sene önce aşıya, bugünün alım gücüyle yaklaşık olarak 14-15 milyon TL harcanırken, 2010 yılında 400 milyon TL'ye yaklaşan miktarlarda para harcandığını ifade eden Akdağ, ''Bütçeyi Sağlık Bakanlığı'na veren, 'bunu kullan' diyen hükümetimize ben bütün Türk çocukları adına elbette büyük bir şükran borçluyum'' dedi.
Bugün Sağlık Bakanlığı, Sanofi Pasteur ve Mefal olarak bir ilke imza atıldığını dile getiren Akdağ, ''15 Ekim 2010 tarihinden itibaren Türkiye'de dünyanın en gelişmiş aşılarından biri olan beşli aşının artık uygun bir biçimde dolumu yapılıyor. Bu, aşının bütününün imalatı demek değildir. Ama Türkiye'de bu anlamdaki en yeni teknoloji ile üretilen bu aşıların üretimi için atılan önemli bir adımdır'' diye konuştu. Akdağ, halk arasında menenjit ve zatürre aşısı diye bilinen aşının da Türkiye'de üretimi için
görüşmeler yaptıklarını ve 2011 yılında bunu başlatmış olacaklarını ümit ettiğini söyledi.
Çocuk felcinin dünyada aşılama yoluyla ortadan kaldırılmış hastalıklardan biri olduğunu vurgulayan Akdağ, şöyle konuştu:
''Avrupa'da çocuk felcini kendi ülkesinden en son kovabilmiş ülke Türkiye'dir. 2000'li yılların başında bunu başardık ama 52 Avrupa ülkesi içerisinde çocuk felcini ülkesinden son kovabilmiş ülke biziz. Bunu küçümsediğimi için söylemiyorum. O günün şartlarında bu da büyük bir başarıydı. Ama, kızamıkta Avrupa'da bunu ilk başarmış ülkelerden biriyiz. Türkiye'de son 3 senedir yeni kızamık vakası görmüyoruz ve bununla da iftihar ediyoruz. Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin başarısıdır."
Akdağ, 2011 yılı içinde firmalarla yapılan görüşmelerin olumlu sonuç vermesi halinde, 1 veya 2 antijeni daha çocukların rutin aşı takvimine ekleyeceklerini söyledi.Türkiye'nin bugün gelir grubu bakımından orta-üst gelir gurubu ülkeler içinde olmasına rağmen, aşılama konusunda üst gelir grubu ülkelerin bir çoğunu geçmiş bir ülke durumunda olduğunu belirten Akdağ, ''Türk ilaç endüstrisinin geldiği nokta, aşı dolum tesisini de içine alarak söylüyorum; hepimizin göğsünü kabartacak bir noktadır. İlacı
Türkiye'de en mükemmel şekilde üretiyoruz. Bu adımın devamı gelecek. Ülkemiz aşı üretimi ve araştırmaları için cazip bir merkezdir. Kararlılığın, istikrarın ve elindeki imkanı iyi kullanmanın bir ülkeyi nerelere taşıyabileceğinin en iyi örneğidir bu tesis'' dedi.
Türkiye'de ofset üretimler açısından en ileriye gitmiş alanın savunma sanayi olduğunu kaydeden Recep Akdağ, bunu ileriki yıllarda aşı ve diğer uygulamalarıyla sağlık sektörünün takip edeceğini ifade etti.
Konuşmanın ardından Bakan Akdağ'a plaket sunuldu. Daha sonra Bakan Akdağ ve beraberindekiler tesisi gezdi.

Sağlık BakanlığıAvrupaSanofi PasteurRecep AkdağDoğu AnadoluYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı