USD (Alış - Satış) : 6,12 - 6,14 EURO (Alış - Satış) : 7,21 - 7,22

Adana Barosu Türk Kadınının Seçme Ve Seçilme Hakkını Kutladı

Adana Barosu, Türk kadını 5 Aralık 1934 tarihinde genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşma gününü kutladı.

/ 04 Aralık 2010 Cumartesi 09:58
Adana Barosu Türk Kadınının Seçme Ve Seçilme Hakkını Kutladı

Adana Barosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türk kadınına, uzun yıllar boyunca görmezden gelinen sosyal ve siyasal haklarının kazandırılmasının, cumhuriyetin bu süreçteki en önemli kazanımlarından biri olduğu ifade edilerek, "Kadınların kamusal yaşama katılmasına olanak tanımayan eski siyasal ve toplumsal yapı, cumhuriyetin getirdiği anlayış ve kurallarla değiştirilerek, Türk kadınının toplumdaki rolü ve konumu çağdaşlaştırılmıştır. 5 Aralık Türk kadınına seçme seçilme hakkı verilişinin 76. Yıldönümüdür. Bu hakkın veriliş kararında Atatürk şu açıklamayı yapmıştır. "Bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. Türk kadını, evdeki medeni konumunu yetki ile işgal etmiş, iş hayatının her aşamasında başarılar göstermiştir. Siyasi hayatla, belediye seçimleriyle tecrübe kazanan Türk kadını bu sefer de milletvekili seçme seçilme suretiyle haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor. Medeni memleketlerin birçoğunda, kadından esirgenen bu hak, bugün Türk kadınının elindedir ve onu yetki ve liyakatle kullanacaktır" denildi.
Türk kadınının, erkeklerle eşit haklara sahip olarak toplumsal yaşamda etkin rol üstlenmesi, ülkenin gelişme ve aydınlanma çabalarına hız kazandırdığı belirtilen açıklamada, "Türkiye, çağdaş yaşam biçimini benimsemiş tüm bireyleriyle her alanda önemli başarılar kazanmıştır. Bugün kadınlarımız ekonomik, sosyal ve siyasal yaşamın ayrılmaz parçası, üretimin vazgeçilmez öğesidir. Atatürk ilke ve devrimleriyle çağdaş kimlik kazanan Türk kadını, geri kalmışlıktan ve çağ dışılıktan kurtulan uygar Türkiye'nin simgesidir. 1934 yılında kadınlara tanınan haklar zaman ve hukuksal açıdan bir atılım ise de, bugün için aynı şeyi söyleyemiyoruz" denildi.
Türkiye'nin 1935 yılında kadınların mecliste temsilinde dünyada 2. iken 2002 yılında 163. sırada yer bulabildiğinin bildirildi Adana Barosu'nun açıklamasında daha sonra xşu görüşlere yer verildi:
"Son genel seçimlerde TBMM'de yer alan kadın milletvekili oranı yüzde 8.85 ( toplam kadın milletvekili sayısı 48) Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İnsani Gelişim Raporuna göre Türkiye, kadınların politik ve ekonomik hayatta yer almaları bakımından 80 ülke arasında 76. sırada bulunmaktadır. Bunu sağlamaya yönelik olarak toplumsal yaşamda eşitliğe ulaşılıncaya kadar geçici, özel önlem politikaları uygulanmalıdır. Kadının insan haklarının eksiksiz yaşama geçmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, mecliste ve tüm karar mekanizmalarında eşit temsil ve eşit katılım ile mümkündür. Bu anlamda Anayasada, Milletvekili Seçim Kanununda ve ilgili diğer mevzuatta kota uygulamasının hayata geçirilmesi hususu mutlaka değerlendirilmelidir."
VŞA-Y)

TbmmBirleşmiş Milletler5 AralıkBirleşmiş Milletler Kalkınma ProgramıİşgalYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı