USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Büyüme tek haneye indi yıl sonu yüzde 8'e kilitlendi

Yılın ilk iki çeyreğinde çift basamaklı büyüme kaydeden Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte hız kesti. Tür...

Diğer / 12 Aralık 2010 Pazar 12:55
Büyüme tek haneye indi yıl sonu yüzde 8'e kilitlendi


Yılın ilk iki çeyreğinde çift basamaklı büyüme kaydeden Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte hız kesti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) sabit fiyatlarla yüzde 5.5 büyüdü. Beklentiler, büyümenin yüzde 6.6'yı bulacağı yönündeydi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH ise bir önceki döneme göre yüzde 1.1 arttı. Büyüme rakamının beklenenden düşük gelmesini ekonomistler ağırlıklı olarak ithalata aşırı bağımlılık ve kamunun tüketim harcamalarındaki sürpriz gerilemeye bağladı. Ekonomistler, yine de GSYH'nin yıl sonunda yüzde 8'in üzerinde büyüme kaydedeceği görüşünde.
TÜİK'in yaptığı revizyonlarla birlikte yılın ilk üç çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, GSYH büyümesi yüzde 8.9 oldu. ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, "İlk 2 çeyrekte gerçekleşen güçlü büyüme sonrasında yavaşlama bekleniyordu. Ancak yine de, yılın tamamında büyümenin yüzde 8'in üzerinde kalma ihtimali güçlü" dedi. Dağdeviren, alt kalemler açısından en önemli sürprizin ise kamunun nihai tüketim harcamalarındaki azalma olduğunu belirtt ve, "İthalata çok dayalı bir büyüme gerçekleştiği için, net ihracatın negatif katkısı olmuş" dedi.

Sanayi üretimi yanılttı
Üçüncü çeyrekte sanayi üretimindeki büyüme ortalaması yüzde 10.3 olarak açıklanmıştı. Bu da büyüme beklentisinin gerçekleşenden daha yüksek olmasının en önemli nedeniydi. Destek Menkul araştırmadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Banu Kıvcı Tokalı da bu noktaya dikkat çekerek, "Üçüncü çeyrek büyüme oranının beklentilerin altında kalmasında ana etken, sanayi üretim rakamlarının gösterdiği büyüme ivmesinin katma değer artışı olarak daha sınırlı bir oranda yansımış olması. Oysa söz konusu ilişki son iki yıldır tam ters yönde gelişiyordu" dedi. 

'Öncü göstergeler büyümenin  OVP'nin üzerine çıkacağına işaret'
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yılın son çeyreğine ilişkin olarak bugüne kadar açıklanan sanayi üretimi, kapasite kullanımı gibi göstergeler ve beklentilerin 2010 yılı için ekimde açıklanan Orta Vadeli Program'da (OVP) öngörülenin üzerinde bir büyüme hızının yakalanabileceğini gösterdiğini açıkladı. OVP'de 2010 için büyüme tahmini yüzde 6.8 olarak yer almıştı.
Yılın ilk dokuz ayında özel sektör yatırımlarının reel olarak yüzde 30 büyüdüğünü ve 120 milyar TL'yi geçtigini kaydeden Babacan, "2010'da istihdam artışının devam etmesi ve özel sektör yatırımlarının hızla toparlanması diger pek çok ülkenin aksine Türkiye'de potansiyel büyüme hızının küresel krizden daha az etkilenmesini sağlamıştır" dedi.

 

'Kamu yatırımlarındaki yavaşlama beklentide yok'
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yıl sonunda büyümenin yüzde 7'nin üzerine çıkacağı öngörüsünde bulundu. Ergün, yıl sonu için bazı beklentilerin yüzde 9'a kadar yükseldiğine, bunların sadece sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı gibi öncü verileri dikkate alarak ortaya çıkmış olabileceğini söyledi. Ergün, kışla beraber turizmde ve kamu yatırımlarındaki birtakım yavaşlamaların o yüksek beklenti değerlendirmeleri içine katılmadığının görüldüğünü kaydetti.

 

12 aylık ihracat 112 milyar dolar
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 2010 yılı ihracat rakamının önceki akşam itibariyle 105.3 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Çağlayan, "Son 12 aylık ihracatımız da 112 milyar 216 milyon dolara yükseldi" dedi. Çağlayan, büyüme rakamlarına ilişkin ise, "Büyüme rakamları beklentilerin biraz altında oldu. Ben yine büyümenin yıl sonunda yüzde 7.5 olacağını düşünüyorum. Büyüme rakamlarının en büyük göstergesi ihracat, sanayi üretimi, kapasite kullanım oranlarıdır" dedi.

 

Baz etkisi inşaata yaradı
Üçüncü çeyrekte en fazla büyüme gösteren sektör, inşaat oldu. 2009'un üçüncü çeyreğinde yüzde 18.2 oranında daralan sektör, bu yılın aynı döneminde baz etkisinin de katkısıyla yüzde 24.6 oranında büyüme gösterdi.
 Geçen yılın aynı döneminde yüzde 4.2 daralan imalat sanayii bu yıl yüzde 8.7 büyüdü. Üçüncü çeyrekte tarım sektöründeki yüzde 0.8'lik daralma ise dikkat çekti. 2009 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 9.8 büyüyen balıkçılık sektöründe de bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 13 büyüme görülürken, geçen yıl 3. çeyrekte yüzde 9.5 büyüyen dolaylı ölçülen mali aracılık hizmetleri bu yılın aynı döneminde yüzde 12.7 büyüdü.
GSYH, dolar cinsinden üçüncü çeyrekte yüzde 13 artarak 197.1 milyar dolara yükseldi. Buna göre, 2009'da 616.8 milyar dolar olan GSYH, bu yılın 9 ayında 532 milyar dolar oldu.
Kaynak : Milliyet

BaşbakanNihat ErgünTarımİhracatAli BabacanYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı