USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

'Yargı reformu Türkiye'nin gücüne güç katacak'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Birliği sürecinde, demokratik standartları yükseltecek, yargı bağımsızlığını güçlendirecek, yargı hizmetinin kaliteli ve etkin şekilde sunulmasını sağlayacak reformların kararlılıkla ve ilgili tüm tarafların aktif katılımıyla hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Güncel / 07 Eylül 2009 Pazartesi 12:42
'Yargı reformu Türkiye'nin gücüne güç katacak'

 

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi ' nden yapılan aç ; ıklamaya gö ; re , Gü ; l , 2009-2010 Adli Yılının başlaması dolayısıyla mesaj yayımladı .
Gü ; l , mesajında , Anayasa ' nın 2 . maddesinde Cumhuriyet ' in nitelikleri arasında sayılan hukuk devleti ilkesinin , ç ; ağdaş devlet olmanın en ö ; nemli şartları arasında yer aldığını ifade etti .
' ' Demokrasinin , temel hak ve ö ; zgü ; rlü ; klerin teminatı olan hukuk devletinde , hukukun ü ; stü ; nlü ; ğü ; nü ; n sağlanmasının ve adaletli bir dü ; zenin gerç ; ekleşmesinin asıl olduğunu ' ' belirten Gü ; l , şunları kaydetti : ' ' Kuvvetler ayrılığı ilkesinin benimsendiği , demokratik , laik , sosyal bir hukuk devleti olan Tü ; rkiye Cumhuriyeti , geç ; mişten gü ; nü ; mü ; ze , hukukun ü ; stü ; nlü ; ğü ; nü ; bü ; tü ; n alanlara yayma ve derinleştirme konusunda memnuniyet verici bir performans gö ; stermiştir . Bu bağlamda hukuk sistemimizin evrensel dü ; zeyi giderek yü ; kselmektedir .

Bununla birlikte ç ; ağdaş dü ; nyadaki konumumuzu sağlamlaştırmak amacıyla hukuk alanında sü ; rdü ; rü ; lecek reformlarla ü ; lkemizde hukukun ü ; stü ; nlü ; ğü ; nü ; n daha da gü ; ç ; lendirilerek hakim kılınmasının ö ; nemi bü ; yü ; ktü ; r . Avrupa Birliği sü ; recinde , demokratik standartları yü ; kseltecek , yargı bağımsızlığını gü ; ç ; lendirecek , yargı hizmetinin kaliteli ve etkin şekilde sunulmasını sağlayacak reformların kararlılıkla ve ilgili tü ; m tarafların aktif katılımıyla hayata geç ; irilmesi bü ; yü ; k ö ; nem taşımaktadır .

Evrensel normlar ve değerler ışığında ç ; ağdaş bir hukuk sistemine sahip olması , Tü ; rkiye ' nin gü ; cü ; ne gü ; ç ; katacak , uluslararası platformdaki saygınlığını artıracaktır .
Hukuk sistemimizin geliştirilmesi ile demokrasi ve insan hakları alanlarındaki standartlarımızın daha ileriye taşınmasını amaç ; layan ç ; alışmalarda Tü ; rk yargısının yol gö ; sterici katkılarını her seviyede sü ; rdü ; receğine inanıyorum .
2009-2010 Adli Yılında , adaletin tevzi iç ; in ü ; lkenin her kö ; şesinde fedakarca gö ; rev yapan yargı ç ; alışanlarına başarılar diliyor , selam ve sevgilerimi iletiyorum . ' '

AvrupaAvrupa BirliğiAnayasaBasın KuruluşuCumhuriyetYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı