USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Kürtçe özel tv geliyor

Özel radyo ve televizyonlar da 24 saat boyunca Kürtçe başta olmak üzere farklı dil ve lehçelerde yayın yapabilecek!

Güncel / 07 Eylül 2009 Pazartesi 10:34
Kürtçe özel tv geliyor

 

Ö ; zel radyo ve televizyonların da 24 saat boyunca Kü ; rtç ; e başta olmak ü ; zere farklı dil ve lehç ; elerde yayın yapabilmesi iç ; in yö ; netmelik değişikliği yapılıyor . RTÜ ; K , değişikliği ö ; nü ; mü ; zdeki hafta karara bağlayacak .

Ö ; ZEL TELEVİZYONA DA BU HAK TANINMALI
Radyo ve Televizyon Ü ; st Kurulu ( RTÜ ; K ) , Başbakan Yardımcısı Bü ; lent Arınç ; ' ın gazetelerin Ankara temsilcilerine &ldquo ; TRT sabahtan akşama kadar Kü ; rtç ; e yayın yapıyorsa , ö ; zel televizyona da bu hak tanınmalı&rdquo ; demesinin ardından yö ; netmelik değişikliği iç ; in ç ; alışma başlattı . Ö ; zel radyo ve televizyonlar da , 24 saat boyunca Kü ; rtç ; e başta olmak ü ; zere farklı dil ve lehç ; elerde yayın yapabilecek .

Programlar , haber , eğlence ve kü ; ltü ; r konularıyla sınırlı kalmayacak . Tü ; rkç ; e alt yazı zorunluluğu kaldırılacak . Değişiklik iç ; in kurul ü ; yelerine vize veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , &ldquo ; Demokratik aç ; ılımda olduğu gibi bir yol haritası izleyebilirsiniz&rdquo ; dedi .

TOPLANTIDA TARTIŞILDI
RTÜ ; K , &ldquo ; Tü ; rk Vatandaşlarının Gü ; nlü ; k Yaşamlarında Geleneksel Olarak Kullandıkları Farklı Dil ve Lehç ; elerde Yapılacak Radyo ve Televizyon Yayınları Hakkındaki Yö ; netmelik&rdquo ; te değişiklik yapmaya hazırlanıyor .

Kurulun geç ; en gü ; nlerde yaptığı toplantıda , TRT 6 ' nın yasaya dayalı Kü ; rtç ; e yayın yapması nedeniyle yö ; netmelikte uyum değişikliğine gidilmesinin zorunlu olduğu , bu ç ; erç ; evede ö ; zel televizyonların ö ; nü ; ndeki engellerin kaldırılmasının da mantıklı olacağı belirtildi .
Toplantıda , yü ; rü ; rlü ; kte olan yö ; netmeliğe gö ; re , sadece haber , eğlence ve kü ; ltü ; r tanıtımı konularında gü ; nde 45 dakika yabancı dilde yayın yapabilen ulusal radyo ve televizyonların ö ; nü ; ndeki &ldquo ; konu&rdquo ; ve &ldquo ; zaman&rdquo ; sınırlarının kaldırılması benimsendi .

DİL Ö ; ĞRETİCİ YAYIN YOK
Kesinleşmeyen bu değişikliğe gö ; re , ö ; zel radyo ve televizyonlar da , 24 saat boyunca , Kü ; rtç ; e dahil farklı dil ve lehç ; elerde yayın yapabilecek .
Bu yayınlar , haber , eğlence ve kü ; ltü ; r dışında , &ldquo ; genç ; lik&rdquo ; ve &ldquo ; tartışma&rdquo ; gibi farklı alanlarda olabilecek .

Ö ; zel radyo ve televizyonlarda farklı dil ve lehç ; elerin ö ; ğretilmesi girişiminde bulunulmaması iç ; in , yö ; netmelikteki &ldquo ; Farklı dil ve lehç ; elerin ö ; ğretilmesine ilişkin yayın yapılamaz&rdquo ; hü ; kmü ; kalacak .

Ü ; st Kurul , bu değişiklikleri karara bağlamak iç ; in ö ; nü ; mü ; zdeki hafta yeniden toplanacak .
Erdoğan , 3 Eylü ; l ' de kendisini ziyaret eden RTÜ ; K ü ; yelerine , kurulun yeniden yapılandırılmasını ö ; ngö ; ren yasa tasarısı ile yö ; netmelik değişikliğinin ö ; nemini vurguladı .

Erdoğan , &ldquo ; Bu dü ; zenlemeler iç ; in , yayın kuruluşları , ü ; niversiteler , sivil toplum ö ; rgü ; tleriyle gö ; rü ; şerek kapsamlı bir konsensü ; s sağlayın . Biz , demokratik aç ; ılım sü ; reci kapsamında , kısa , orta ve uzun vadeli planlar hazırlıyoruz . Siz de bizim gibi bir yol haritasını takip edebilirsiniz&rdquo ; diye konuştu .

DADAK : KARAR VERMEDİK
RTÜ ; K ü ; yesi Mehmet Dadak yö ; netmelik değişikliği ç ; alışmalarını doğrulayarak şunları sö ; yledi :
&ldquo ; Henü ; z nihai karar verilmedi . Farklı dil ve lehç ; elerde yayını belli ö ; lç ; ü ; ye kadar serbest bırakmak lazım . AB ' nin de istediği bir şey . Zaten uydudan ü ; lkemize yö ; nelik bu tü ; r yayınlar yapılıyor . Tü ; rkiye ' nin kendi dü ; zenlemelerini yapmasını kısıtlamak doğru olmadığı gibi ç ; ok serbest bırakmak da doğru değil . Tedricen geliştirmek gerekir . ' 24 saat yayın ' deniyor , ' 12 saat ' deniyor . Henü ; z karar vermedik . İzlemek , sonuç ; ları gö ; rmek , ona gö ; re zamanla geliştirmek gerekiyor . dedi .

BaşbakanMehmet DadakTrt 6Yol HaritasıRecep Tayyip ErdoğanYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı