USD (Alış - Satış) : 6,36 - 6,38 EURO (Alış - Satış) : 7,44 - 7,45

'Türkler sandık başına gitmeli'

Devlet Bakanı Egemen Bağış, Almanya'da önümüzdeki hafta yapılacak olan seçimlere, orada yaşayan Türkler'in katılmasını ve oy kullanmasını istedi.

Güncel / 06 Eylül 2009 Pazar 14:54
'Türkler sandık başına gitmeli'

 

Egemen Bağış , soydaşların anayasal haklarını kullanmalarının , hem oradaki toplumun gü ; ç ; lenmesini ve ciddiye alınmasını sağlayacağını hem de Tü ; rkiye ' nin itibarını yü ; kselteceğini sö ; yledi . Partisinin Bursa İl Başkanlığı ' nda basın toplantısı dü ; zenleyen Bakan Bağış , demokratik aç ; ılım sü ; recinde Bakan Beşir Atalay ' ın ç ; eşitli kesimlerle gö ; rü ; ştü ; ğü ; nü ; ve fikir alışverişinde bulunduğunu hatırlattı . ' Annlerin ağlamaması , terö ; rü ; n bitmesi , standartların yü ; kselmesi iç ; in ne tü ; r aç ; ılımlar yapılabilir ' onları araştırdıklarını ifade eden Bağış , bunu , Tü ; rkiye Cumhuriyeti ' ni ü ; lke yapan , vatan yapan tü ; m unsunlar iç ; in dü ; şü ; ndü ; klerini kaydetti .


' AÇ ; ILIM SÜ ; RECİNE KARŞI Ç ; IKANLARIN TARİHE KARŞI SORUMLULUKLARI VAR '


Bakan Bağış , ü ; lkede sıkıntısı olan tek bir etnisitenin olmadığını , farklı kesimlerin farklı ya da benzer sorunları bulunduğunu dile getirerek , şö ; yle konuştu : ' Bu bir siyasi proje değil , milli birlik projesidir . Bu bir partinin projesi değil , bü ; tü ; n partilerin katkısı olsun dedik . Maalesef Tü ; rkiye ' de kan dö ; kü ; lmesin , huzur olsun , standartlar yü ; kselsin , birbirimizle helalleşelim , birlikte ç ; alışalım dediğimizde bazı siyasi partiler , ' Bizim sizinle yü ; rü ; yecek yolumuz yok ' dediler . Bir yandan statü ; kodan sö ; z eden , akan kan durmalı diyenlerin , alternatif plan oluşturamamaları dü ; şü ; ndü ; rü ; cü ; dü ; r . Bu sü ; rece karşı ç ; ıkanların tarihe karşı sorumlulukları olacaktır . Millete karşı sorumlulukları olacaktır . Bence mulahefet partilerinin artık sö ; ylemlerini gö ; zden geç ; irme vakti gelmiştir . Gerç ; ekten demokratik standartlar yü ; kselecekse , AB standartlarına ç ; ıkacaksa bunu hep beraber gerç ; ekleştirmemiz gerekiyor . '


' YAPICI OLALIM , YIKICI OLMAYALIM '


AB konusunda Devlet Bahç ; eli ve Deniz Baykal ' ın kendisine , bunun milli bir politika olması gerektiğini sö ; ylediğini ifade eden Bağış , bu yolda standartların yü ; kseltilmesine ise karşı ç ; ıkmalarını yadırgadığını belirtti . Meclis ' te bir kanunun ç ; ıkartılması iç ; in uğraştıklarında tek bir maddenin 2 saat gö ; rü ; şü ; ldü ; ğü ; nü ; hatırlatan Bağış , sadece muhalefet olsun diye ü ; lkeye zaman kaybettirildiğini savundu .

Artık ortak ç ; ıkarlar iç ; in birlikte ç ; alışılması , işbirliği yapılması gerektiğinin altını ç ; izen Bakan Bağış , ' Bizler her yaptığımız doğrudur demiyoruz . Yeter ki birlikte ç ; alışalım . Yapıcı olalım , yıkıcı olmayalım . Tü ; rkiye ' nin sorunları var ve bunları el birliği ile ç ; ö ; zmek zorundayız . Milli maç ; ta beraber seviniyoruz , depremde beraber ü ; zü ; lü ; yoruz . Demek ki ortak paydalarımız daha fazla . TC vatandaşlığı ç ; ok ö ; nemli bir kavram . Hepimizi birleştiren bir kavram ' diye konuştu .


' ALMANYA ' DAKİ TÜ ; RKLER SANDIK BAŞINA '


AB ü ; lkelerindeki gö ; ç ; menlere de seslenen Bağış , bu ü ; lkelerde 5 milyon Tü ; rk olduğunu , Almanya ' da ise 3 milyon soydaş bulunduğunu hatırlattı . Almanya ' da ö ; nü ; mü ; zdeki hafta seç ; im olduğunu belirten Bağış , 1 milyon 200 bin Tü ; rk seç ; menin oy kullanabilir durumda olduğunu anımsatarak , soydaşlara sandık başına gitme ç ; ağrısı yaptı .

Bağış , sö ; zlerini şö ; yle sü ; rdü ; rdü ; : ' Anayasal haklarını kullanarak oy vermelerini talep ediyorum . En ö ; nemli ç ; ağrımız budur . Hangi partiye oy vereceklerini sö ; yleyecek değiliz . Herkes kendi gö ; nlü ; ne yakın olan , kendisine ve ç ; ocuklarına daha faydalı olacağını gö ; rdü ; ğü ; partiye oy verecektir . Ama oradaki soydaşların anayasal haklarını kullanmış olmaları , oy vermiş olmaları bile , oradaki toplumumuzun gü ; ç ; lenmesini , daha fazla ciddiye alınmasını ve hem de ü ; lkemizin oradaki itibarının artmasını sağlayacaktır . '

PolitikaBeşir AtalayAlmanyaDeniz BaykalBasın KuruluşuYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı