USD (Alış - Satış) : 3,93 - 3,93 EURO (Alış - Satış) : 4,82 - 4,83

Türkiye bölgesel güç olma yolunda

Türk-Ermeni sınırının açılmasının Türkiye’nin bölgedeki konumunu önemli ölçüde güçlendireceği yorumları yapılıyor. Time dergisi, sınırın açılmasının, Türkiye’nin 'bölgesel siyasi ağır siklet' olma iddiasını güçlendirmeye katkıda bulunacağını belirtti.

Dünya / 06 Eylül 2009 Pazar 17:22
Türkiye bölgesel güç olma yolunda

 

Uluslararası Kriz Grubu uzmanı Hugh Pope da , &ldquo ; Hem Tü ; rkiye , hem de Ermenistan cesur ve devlet adamına yakışan bir adım attı . Başarılı olursa ikisi kazanacak&rdquo ; dedi .
The Time dergisi , &ldquo ; Tü ; rkiye ve Ermenistan : Bir Asırlık Kan Davasında Buzlar Eriyor?&rdquo ; başlıklı analizinde iki ü ; lkenin arasında varılan mutabakatın ö ; nemini vurgularken petrol ve gaz boru hatlarının geç ; tiği Kafkas bö ; lgesinin ABD ve Rusya iç ; in taşıdığı ö ; neminin altını ç ; izdi . Obama Yö ; netiminin , Tü ; rk-Ermeni ilişkilerinin tesis edilmesinin dış politikasının bir ö ; nceliği olduğu işaretini verdiğini kaydeden dergi , &ldquo ; Ancak tarih , dü ; nyanın bu bö ; lgesinde gü ; ç ; lü ; bir sabotajcıdır ve daha ö ; nce gö ; rü ; şmeler onun ağırlığı altında ç ; ö ; kmü ; ştü ; &rdquo ; diye yazdı .
Yeni plana gö ; re , bir tarih komisyonunun kurulacağına , Tü ; rkiye ' nin de , ö ; nce Karabağ sorununun ç ; ö ; zü ; lmesi ısrarından vazgeç ; tiğine dikkat ç ; ekildiği analizde Uluslararası Kriz Grubu uzmanı Hugh Pope ' nin değerlendirmelerine yer verildi .

&ldquo ; BAŞARILI OLURSA TÜ ; RKİYE ' NİN İTİBARINI Ö ; NEMLİ Ö ; LÇ ; Ü ; DE GERİ KAZANIR&rdquo ;

Hugh Pope , &ldquo ; Hem Tü ; rkiye , hem de Ermenistan cesur ve devlet adamına yakışan bir adım attı . Başarılı olursa ikisi kazanacak&rdquo ; diye konuştu . Pope , &ldquo ; Eğer ( gö ; rü ; şmeler ) başarılı olursa Tü ; rkiye , son dö ; nemde sonmuş olan iç ; reformcu , bö ; lgesel barış yapıcısı ve Avrupa Birliği ü ; yelik sü ; recini ciddi olarak ilerleten ü ; lke olarak itibarını bü ; yü ; k ö ; lç ; ü ; de geri kazanabilir&rdquo ; yorumunu da yaptı .
Time , Kars Ticaret Odası Başkanı Ali Gü ; vensoy ' un sınırın aç ; ılmasının bö ; lge ekonomisinin yü ; zde 20 bü ; yü ; yebileceği tahmine de dikkat ç ; ektiği analizinde &ldquo ; Sınırın aç ; ılması aynı zamanda Tü ; rkiye ' nin bö ; lgesel siyasi ağırsıklet olma iddiasını gü ; ç ; lendirmeye katkıda bulunacak&rdquo ; değerlendirmesini de yaptı .

Uluslararası Kriz GrubuAvrupaAvrupa BirliğiKarabağErmenistanFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı