USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Telefon konuşmalarının son 5 yılı kayıt altında

Türkiye’de cep telefonu kullanıcılarının bütün iletişim bilgilerinin 5 yıl geçmişe yönelik olarak, gerektiğinde soruşturma ve davalarda kullanılmak üzere GSM operatörleri tarafından tutulduğu ortaya çıktı.

Güncel / 06 Eylül 2009 Pazar 11:19
Telefon konuşmalarının son 5 yılı kayıt altında

 

Cep telefonlarına ilişkin kayıtların tutulması , son gü ; nlerde Ergenekon davasıyla birleşen Danıştay saldırısı olayı ile ilgili soruşturmanın genişletilmesi ve Bakırkö ; y ' deki bir cinayet soruşturması sırasında geç ; mişe yö ; nelik dinleme kayıtlarının mahkemeye gö ; nderilmesi ile gü ; ndeme geldi . Bu iki olay kamuoyu tarafından bilinmeyen bir durumu ortaya ç ; ıkardı . Daha ö ; nce istihbarat ö ; rgü ; tlerinin mahkemelere başvurarak 3 ' er aylık dö ; nemlerle iletişim detay kayıtlarını aldığı biliniyordu . Ancak Yargıtay ' ın jandarmaya yö ; nelik verilen Tü ; rkiye genelindeki iletişimin tespiti kararını hukuka aykırı bularak bozmasının ardından bu tü ; r genel kararlar alınamıyor . İstihbarat ö ; rgü ; tlerinin iletişimin izlenmesine yö ; nelik kararları Tü ; rkiye geneli yerine il bazında almaya devam ettiği belirtiliyor .

Bu gelişmelere karşılık , herkesin iletişim bilgilerinin 5 yıl sü ; reyle GSM operatö ; rlerinde tutulduğu ve gerektiğinde kullanılması iç ; in ilgili makamlara verildiği ortaya ç ; ıktı . Buna gö ; re GSM operatö ; rleri , kimin kiminle gö ; rü ; ştü ; ğü ; , mesajlaştığı ve cep telefonunun baz istasyonu sinyal bilgilerini 5 yıl sü ; reyle kayıt altında tutuyor . Baz istasyonu sinyal bilgileri yoluyla cep telefonu kullanıcılarının bulunduğu yerler de kayıt altında tutuluyor .

KAYITLAR OPERATÖ ; RLERDE SAKLANIYOR

TİB Başkanı Fethi Şimşek , VATAN ' a yaptığı aç ; ıklamada telefon detay kayıtlarının 5 yıl sü ; reyle tutulması konusunda şunları sö ; yledi :

&ldquo ; Ü ; cretlendirmeye esas fatura bilgileri operatö ; rlerde var . Operatö ; rlerle aboneler arasında ilerde hukuki bir ihtilaf olması halinde kullanılmak ü ; zere bunlar bu sü ; rede tutuluyor . Bunların mahkemelerde delil olarak kullanılması ancak TİB aracılığıyla mü ; mkü ; n . Adli bir soruşturma sırasında mahkeme kararıyla ya da gecikmesinde sakınca bulunan hallerde savcıların talebiyle bu bilgiler operatö ; rlerden alınarak mahkemeye ve savcılığa gö ; nderiliyor . Ancak bunlar iletişimin tespitiyle sınırlı . Yani kimin kiminle gö ; rü ; şü ; p mesajlaştığına yö ; nelik bilgiler . İç ; erik yani ses kaydı anlamında bunlar tutulmuyor . &rdquo ;

GEÇ ; MİŞE DÖ ; NÜ ; K DİNLEME VAR MI?

Şimşek , İstanbul ' daki bir cinayet soruşturması sırasında geç ; mişe yö ; nelik dinleme kayıtlarının mahkemeye gö ; nderilmesine ilişkin olarak da şunları sö ; yledi :

&ldquo ; Herhangi bir mahkeme kararı olmadan TİB ü ; zerinden dinleme yapılamaz . Bahse konu haber bu aç ; ıdan yanlıştır . Zaten dinleme TİB ' de değil , Emniyet , Jandarma ve MİT ' te yapılıyor . TİB ' de yapılan mahkemelerin verdiği dinleme kararlarının hukuka uygun olup olmadığına bakmaktır . Zaten , herkesi dinleyerek konuşmaları kaydedecek bir teknoloji de TİB ' de yoktur . Olsa bile mahkeme kararı olmadan kimsenin dinlenmesine izin verilemez . &rdquo ;

KİŞİSEL VERİLERİN GİZLİLİĞİNE AYKIRI

İletiŞİm hukuku uzmanı avukat Fikret İlkiz VATAN ' a yaptığı değerlendirmede , iletişim bilgilerinin 5 yıl boyunca saklanmasının insan haklarına aykırı olduğunu belirtti . İlkiz , &ldquo ; İletişime ait detay kayıtlarının 5 yıl boyunca tutulması tamamiyle insan haklarına aykırıdır . Ç ; ü ; nkü ; insan haklarına gö ; re kişisel verilerin gizliliği esastır . Ama bizdeki sisteme bakarsanız kişisel verilerin gizliliği kişiler iç ; in geç ; erli , ö ; yle anlaşılıyor . Kolluk gü ; ç ; leri istedikleri gibi değerlendiriyorlar ama kişi bunlara ulaşamıyor&rdquo ; dedi .

İlkiz , bu uygulamaya karşı herkesin dava aç ; ma hakkı olduğunu belirterek &ldquo ; Bu konuda hukuki girişimde bulunmak isteyen vatandaş , ö ; ncelikle bilgi edinme hakkı ç ; erç ; evesinde kişisel verilerin ne olduğunu sormalı . Eğer varsa ve tutuyorlarsa kişisel verilerin gizliliği konusunda dava aç ; malıdır . Bu dava hem bir hak ihlali nedeniyle tazminat davası şeklinde olabilir hem de kensidiyle ilgili verilerin imha edilmesi talebiyle aç ; ılabilir&rdquo ; dedi . İlkiz , bu konuda AİHM kararlarının da net olduğunu belirterek &ldquo ; AİHM kararlarına gö ; re bu durum Avrupa İnsan Hakları Sö ; zleşmesi ' nin 8 . maddesinin ( Herkes ö ; zel ve aile hayatına , konutuna ve haberleşmesine saygı gö ; sterilmesi hakkına sahiptir . ) ihlalidir&rdquo ; dedi . İlkiz , AİHM ' e dava aç ; madan ö ; nce iç ; hukuk yollarının tü ; ketilmesi gerektiğini kaydetti . TelefonlarIn dinlenmesiyle ilgili olarak yapılan tartışmalarda ö ; n plana ç ; ıkan siyasetç ; ilerin başında MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Ö ; zdemir geliyor . İstanbul eski Emniyet Mü ; dü ; r olan Ö ; zdemir VATAN ' a şunları sö ; yledi : &ldquo ; Şu anda sizinle Gaziantep ' teki evimin ö ; nü ; nde konuşuyorum . Teknik olarak bunu tespit etmeleri mü ; mkü ; n . Bunu baz istasyonları kanalıyla yapıyorlar . Ancak bu bilgileri 5 yıl boyunca saklı tutuluyor olması iletişim ö ; zgü ; rlü ; ğü ; aç ; ısından sorunlar yaratıyor . Ö ; zellikle bu bilgilerin mahkemelerde delil olarak kullanılması konusunda şü ; phelerim var . Ç ; ü ; nkü ; cep telefonu taşınabilir bir cihaz . Birisi sizin cep telefonunu taşıyarak suç ; işleyebilir . O zaman suç ; lu siz mi olacaksınız? İşte bu yü ; zden sanki silahınıza sahip ç ; ıkıyor gibi cep telefonunuza sahip ç ; ıkmanız gerekir . Ancak bakanın sö ; ylediği gibi sadece şekilsel değil iç ; erik anlamında da dinlemeler olduğunu dü ; şü ; nü ; yorum . Bugü ; n suç ; luluları yakalamak iç ; in cep telefonu kullanılıyor . Suç ; lularla mü ; cadele iç ; in başka enstrü ; manlar da var . Bu , işin kolayına kaç ; mak . &rdquo ;

YÖ ; NETMELİK

14 ŞUBAT 2007 ' de Resmi Gazete ' de yayınlanan &ldquo ; Ceza Muhakemesi Kanunu ' nda ö ; ngö ; rü ; len telekomü ; nikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi , gizli soruşturmacı ve teknik araç ; larla izleme tedbirlerinin uygulanmasına ilişkin yö ; netmelik&rdquo ; 5 yıl saklanan bilgilerle ilgili şu bilgiye yer veriyor : &ldquo ; İletişimin tespiti : İletişimin iç ; eriğine mü ; dahale etmeden , iletişim araç ; larının diğer iletişim araç ; larıyla kurduğu iletişime ilişkin arama , aranma , yer bilgisi ve kimlik bilgilerinin tespit edilmesine yö ; nelik işlemlere bu ad verilir&rdquo ;

İNGİLTERE ' DE 1 , İTALYA ' DA 5 YIL

Cep telefonları şirketlerinin mü ; şterin ö ; zel bilgilerini belli bir sü ; re de olsa saklaması , dü ; nyada da ç ; ok tartışılan bir konu . Başta ABD ve İngiltere ' de olmak ü ; zere birç ; ok ü ; lkede birç ; ok sivil toplum kuruluşu , ö ; zel şirketlerin ve devletlerin bu tü ; r bilgilere ulaşmasını sert eleştiriyor . İngiltere ' de telefon operatö ; rleri , mü ; şteri bilgilerini kanunların izin verdiği 1 yıl sü ; reyle saklıyor . İtalya ' da bu sü ; re ise 5 yıl . 2006 yılından Avrupa Birliği ü ; ye ü ; lkelere , vatandaşlarının cep telefonu bilgilerini 6 ay ile 2 yıla kadar sü ; reyle saklanması ile ilgili kanun ç ; ıkarmalarını tavsiye etti . Ancak ü ; ye ü ; lkelerin yarısı , bu tavsiyeye henü ; z uymuş değil .

YASA 3 YILDIR MECLİSTE BEKLİYOR

HERKESİN iletişim ve seyahatlerine ilişkin verilerin bu şekilde tutulmasını ö ; nleyebilecek bir kanun tasarısı ise 3 yıldır TBMM ' de tutuluyor . &ldquo ; Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı&rdquo ; 28 Temmuz 2006 ' da Meclis ' e sevk edildi ancak , 22 Temmuz 2007 seç ; imlerinden sonra kadü ; k olan tasarı Ekim 2007 ' de yenilendi . Tasarıda , kişisel nitelikteki verilerin tanımı yapılıyor ve korunması amacıyla idarî ; bir yapının oluşturulması hedefleniyor . Tasarıyla kişisel verilerin hangi hallerde kullanılacağı ayrıntılarıyla dü ; zenleniyor ancak hukukç ; ular bu tasarı yasalaşsa bile kişisel verilerin korunmasını tam anlamıyla sağlayamacağını savunuyor .

AvrupaTbmmAvrupa BirliğiDanıştayMilletvekiliYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı