USD (Alış - Satış) : 3,94 - 3,94 EURO (Alış - Satış) : 4,83 - 4,84

Tecavüzcülere yeni cezalar geliyor

AK Parti'li kadın milletvekilleri Alev Dedegil ve Aşkın Asan, uzmanlarla birlikte, çocuklara yönelik cinsel suçlarla mücadele için eylem planı üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Güncel / 06 Eylül 2009 Pazar 11:59
Tecavüzcülere yeni cezalar geliyor

 

TBMM Dilekç ; e Komisyonu Başkanı Dedegil , ' ' cinsel saldırı suç ; unu işleyen kişinin kimyasal kastrasyona tabi tutulması , mal varlığına el konulması , varsa diplomasının iptal edilmesi ve mağdurla aynı şehirde yaşamaması ' ' gibi ö ; nerilerde bulundu . Dedegil ile Akdeniz Parlamenter Asamblesi Tü ; rk Grubu Başkanı Aşkın Asan , ç ; ocuklara yö ; nelik cinsel saldırı suç ; larının cezalarının artırılması ve bu suç ; u işleyen kişilere birtakım yaptırımların uygulanması iç ; in ü ; zerinde ç ; alıştıkları ' ' Eylem Planı ' ' hakkında aç ; ıklamalarda bulundu .

TCK ' nın , ' ' Cinsel dokunulmazlığa karşı suç ; lar ' ' başlıklı 6 . bö ; lü ; mü ; nde yer alan 102 . 103 . 104 . 105 . maddelerde değişiklik yapmayı planladıklarını belirten Dedegil , ç ; ocuklara yö ; nelik suç ; ların soruşturma ve kovuşturma aşamasında sü ; rekli sorunlar yaşandığını ifade etti . Dedegil , burada ç ; ok ciddi mağduriyetlerin ortaya ç ; ıktığını belirterek , ' ' Buna biz ' kurumsal istismar ' diyoruz . Yani bireyin ç ; ocuğa istismarının ü ; stü ; ne , o travmayı aldıktan sonra bir de kurumsal istismar zinciri başlıyor . Ç ; ocuğun ifadesi defalarca alınıyor , faille aynı araç ; ta getiriliyor ya da yü ; zleştiriliyor ' ' dedi .

Dedegil , TCK ' nın bu maddeleri ü ; zerinde değişiklik yaparak , daha caydırıcı bir mevzuat ve kamu vicdanını daha rahatlatacak bir cezalandırma sistemini ortaya koymaya ç ; alıştıklarını sö ; yledi .

' ' CEZALAR VE CEZA Ç ; EŞİDİ AZ ' '

Yaptıkları bu ç ; alışmanın , eğitim , hukuk ve sağlık ayağı olduğunu dile getiren Dedegil , ' ' Cezaların ve ceza ç ; eşidinin az olduğunu dü ; şü ; nü ; yoruz . Bir insana bö ; yle bir olayda hapis cezası veriliyor , ama o cezada az . Ç ; ocuğa cinsel istismar bir kaç ; kez ya da birden fazla kişi tarafından yapılmışsa , bunların ayrı değerlendirilmesini istedik ' diyen Dedegil , ceza amaç ; lı değil tedavi amaç ; lı dü ; zenlemeler de yapılmasını istediklerini belirterek ' Yani kişinin bu suç ; u ikinci kez işlemesi halinde , tedavi amaç ; lı olarak kimyasal kastrasyona ( vü ; cuda kimyasal madde enjekte edilerek , kişinin kendi başına cinsel ilişki başlatma imkanının ortadan kaldırılması ) tabi tutulması gerekiyor . Hiperaktiflik ya da uyuşturucu bağımlılığının tedavisinde olduğu gibi ' dedi . ' ' Sanki Tü ; rkiye ' de sistem , ç ; ocuk ya da kadın tecavü ; ze uğrasın da ondan sonrasına bir bakarız şeklinde ' ' diyen Dedegil , amaç ; larının kişinin , saldırıyı yapmamasını sağlamak olduğunu belirtti .

' ' ( CİNSEL İSTİSMAR ) KELİMESİ , OLAYIN VAHİMLİĞİNİ KARŞILAMIYOR ' '

Dedegil , TCK ' nın 103 . maddesinin başlığının , ' ' ç ; ocukların cinsel istismarı ' ' olmasını eleştirerek , ' ' Siz bö ; yle bir suç ; ta , bunun adına ' istismar ' diyorsunuz . Neyin istismarı? İstismar kadar hafif bir kelime bunu tanımlayabilir mi? Cinsel istismar , yapılan fiilin vahim boyutunu anlatan bir kelime değil . Bu , cinsel saldırıdır , tecavü ; zdü ; r , istismar değildir . Bu yü ; zden madde başlıklarında da değişiklik yapacağız ' ' diye konuştu .

Ç ; ocuğa yö ; nelik cinsel suç ; larla mü ; cadele konusunda dü ; nyadan ö ; rnekler veren Dedegil , ' ' Avustralya ' da , ihbar alınır alınmaz merkezden , iç ; inde uzman ekibin bulunduğu bir helikopter hemen kalkarak olay yerine gidiyor ve hiç ; kimsenin dokunmasına izin vermeden ü ; zerindeki kanıtlarla cinsel saldırıya maruz kalan ç ; ocuğu teslim alıyor ' ' dedi .

Alev Dedegil , Tü ; rkiye ' nin de bu aşamaya geleceğine inandığını belirterek , ' ' Bu konuda ç ; ok umutluyum ' ' ifadesini kullandı .

Dedegil , bu ç ; alışmalarının yasalaşması ve uygulamaya geç ; mesi halinde , bu suç ; a meyilli bir ç ; ok kişinin kendisinin kimyasal kastrasyona tabi tutulmasını isteyeceğini sö ; yledi .

Alev Dedegil , yaklaşık 4 aydır sü ; rdü ; rdü ; kleri bu eylem planını kanun teklifi olarak TBMM Başkanlığına sunacaklarını ve 20 Kasım Dü ; nya Ç ; ocuk Hakları Gü ; nü ; nden ö ; nce , 19 Kasımda kamuoyuna duyurmayı planladıklarını sö ; yledi .

' ' Ö ; YKÜ ; NÜ ; N DEĞİL CEZANIN VURGULANMASI Ö ; NEMLİ ' '

AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan da konunun eğitim boyutu ile ilgili bilgiler verdi .

Cinsel istismar suç ; u konusunda , ç ; ocuklara yö ; nelik ciddi bir eğitim olmadığını belirten Asan , eğitim fakü ; ltesinden ilgili ö ; ğretim ü ; yeleri ile gö ; rü ; şerek , ç ; ocukların algılama kapasitesine gö ; re onlara bu eğitimin nasıl verilmesi gerektiğini araştırdıklarını sö ; yledi .

Aşkın Asan , ABD , Kanada ve İngiltere ' de ç ; ocuklara , ana sınıfından başlayarak bu eğitimin verildiğini vurgulayarak , ' ' Ç ; ocuklara ilkö ; ğretimde 1 . sınıfta vü ; cudunun bö ; lgeleri ve hangi bö ; lgelere dokunulamayacağı ; kö ; tü ; dokunma , iyi dokunma , gizli dokunma konularında eğitim verilmesi gerekiyor .

Onlara ' hayır ' deme becerisinin de ö ; ğretilmesi gerekiyor . İlerleyen sınıflarda da ' cinsel istismarcılar ne gibi teknikler kullanırlar ve bunlarla nasıl başa ç ; ıkılabilir ' gibi konular ö ; ğretilmeli ' ' diye konuştu .

Ç ; ocukların yanı sıra ö ; ğretmen , polis , sağlık ç ; alışanı , hakim ve savcıların da eğitilmesi gerektiğine işaret eden Asan , medyanın ü ; zerine dü ; şen sorumluluklara da değindi . Medyanın bu tü ; r olaylarda bazen ö ; ykü ; ye ç ; ok fazla vurgu yaptığını ifade eden Asan , ' ' Caydırıcı olacaksa ve halka bir mesaj vereceksek , ö ; ykü ; nü ; n değil cezanın vurgulanması ç ; ok ç ; ok ö ; nemli ' ' dedi .

Ç ; OCUK KORUMA MERKEZİ KURULACAK

Ç ; ocuk İstismarını ve İhmalini Ö ; nleme Derneği Genel Sekreteri Figen Paslı da Eylem Planı ç ; erç ; evesinde kurulması planlanan Ç ; ocuk Koruma Merkezi hakkında bilgi verdi .

Ç ; ocuğun , cinsel suç ; a maruz kaldıktan sonra ruhsal ve bedensel tedavisinin yapılacağı sü ; reç ; teki işlemleri takip edecek ve ç ; ocuğu geç ; ici olarak koruma altına alacak bir merkez kurulacağını belirten Paslı , suç ; a maruz kalan ç ; ocukların ifadelerinin ö ; nce karakolda , sonra hastanede , daha sonra da mahkemede alındığını ve bunun da ç ; ocukların ö ; rselenmesine neden olduğunu bildirdi . Paslı , bunun ö ; nlenmesi iç ; in ç ; ocuğun ifadesinin , sosyal hizmet uzmanının , ç ; ocuk polisinin ve diğer gö ; revlilerin bulunduğu bu merkezde , tek bir kez sesli-gö ; rü ; ntü ; lü ; olarak kayıt altına alınacağını ve bundan sonra da o kaydın esas alınacağını bildirdi .

AK Parti ' li iki kadın milletvekilinin yü ; rü ; ttü ; ğü ; bu eylem planı ç ; alışmalarına ; Ankara , Gazi , Bilgi ve Hacettepe ü ; niversiteleri , Ankara , Batman ve Diyarbakır baroları , Ankara Kadın Girişimcileri Derneği , Uç ; an Sü ; pü ; rge , Tü ; rkiye Genç ; lik Federasyonu , Uluslararası Ç ; ocuk Merkezi , Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği , Tü ; rkiye Ç ; ocuklara Yeniden Ö ; zgü ; rlü ; k Vakfının da aralarında bulunduğu bazı sivil toplum ö ; rgü ; tleri katılıyor ya da destek veriyor .

Tbmm20 KasımTckMilletvekiliİstismarFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı