USD (Alış - Satış) : 4,71 - 4,72 EURO (Alış - Satış) : 5,48 - 5,49

Sıcak Haber : SON DAKİKA! Oy verme işlemi sona erdi!..

Çağlayan: Özür bekliyoruz

Çağlayan, 'Hiç kimsenin haddi değildir Türkiye Cumhuriyeti bakanının üstünü aramak, x-ray cihazından geçirmek. Buna hiç kimsenin gücü yetmez. Böyle bir şeye de Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti olarak asla taviz vermeyiz' dedi.

Güncel / 04 Eylül 2009 Cuma 15:28
Çağlayan: Özür bekliyoruz

 

Ç ; in ziyaretinin ardından yurda dö ; nen Zafer Ç ; ağlayan İstanbul ' dan İzmir ' e hareketi ö ; ncesi Atatü ; rk Havalimanı ' nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı . Ç ; ağlayan , Ç ; in ziyareti sırasında Urumç ; i Havalimanı ' nda ü ; stlerinin aranmak istenmesi ü ; zerine yaşanan gerginlikle ilgili değerlendirmelerde bulundu . Urimç ; i Havaalanı ' na geldiklerinde beraberinde bü ; rokratlar ve gazetecilerden oluşan bir heyetin de bulunduğunu anlatan Ç ; ağlayan , beraberindeki kişilerin listesinin daha ö ; nce bildirildiğini sö ; yledi .

Urimç ; i Havaalanı ' nın ç ; ok kü ; ç ; ü ; k ve VIP uygulaması olmayan bir havaalanı olduğunu belirten Ç ; ağlayan , ' Alana geldiğimizde heyetteki diğer arkadaşlarımızın x-ray cihazından geç ; mesini istediler . Tabii ki buna şiddetle karşı ç ; ıktım . ' Beraberimdeki heyet size daha ö ; nce bildirildi , biz Ç ; in devletinin misafiriyiz ' dedim . Pekin Havaalanı ' nda gerek iniş , gerek ç ; ıkışımızda ö ; zel arabalarla alındık , uğurlandık . En ufak bir problemle karşılaşmadık .

Dışişleri Bakan Yardımcısı bizi karşıladı . Dolayısıyla Urumç ; i Havaalanı ' nda bö ; yle bir uygulamayı asla kabul etmeyeceğimi sö ; yledim . Havaalanı kuralları olabilir , ancak daha ö ; nce Tü ; rkiye tarafından verilmiş bir liste var . Arkadaşlarımızı x-ray cihazından geç ; irmeyeceğimi ifade ettim ' diye konuştu .

Asıl problemin Urimç ; i Havaalanı gö ; revlileriyle Ç ; inli diplomatlar arasında yaşanan sıkıntı olduğunu anlatan Bakan Ç ; ağlayan , ' Ç ; ü ; nkü ; onlar Ç ; inli diplomatlara da başka bir uygulama yapmayacaklarını sö ; ylediler . Bir sü ; re konuşulduktan sonra oradan geç ; tik . Arkadaşlarımız da geç ; tiler . Tabii ki arkadaşlarımızın geç ; mesi esnasında orada bir itiş kakış oldu . Ç ; ü ; nkü ; , arkadaşlarımız gö ; rmü ; ş , daha evvel de bir Tü ; rkmen kadın orada şiddete maruz kalmış . Pasaportu elinden alınmak istemiş . Garip bir uygulama . Evet bir tartışma olayı yaşanmıştır . Tartışmanın asıl nedeni beraberimdeki heyetin x-ray cihazından geç ; irilmesini benim kabul etmememdir . Bugü ; n olsa yine aynı tepkiyi koyarım , aynı tavrı koyarım ' diye konuştu .

Bakan Ç ; ağlayan , konuyla ilgili Tü ; rk basınında bazı yanlış haberler ç ; ıktığını da dile getirerek , ' Hiç ; kimsenin haddi değildir Tü ; rkiye Cumhuriyeti bakanının ü ; stü ; nü ; aramak , x-ray cihazından geç ; irmek . Buna hiç ; kimsenin gü ; cü ; yetmez , bö ; yle bir şeye de Tü ; rkiye Cumhuriyeti devleti ve hü ; kü ; meti olarak asla taviz vermeyiz . ' Yumruklar havada uç ; uştu ' şeklinde haberler ç ; ıktı , bö ; yle bir şey olmadı . Bazı şeyler gazeteci arkadaşların heyecanından kaynaklandı ' dedi .

Tü ; rkmenistan ' dan bugü ; n erken saatte Tü ; rkiye ' ye geldiklerini ve beraberindeki heyetin Ankara ' ya devam ettiğini ifade eden Ç ; ağlayan , ' ' Ç ; in ' in Ankara Bü ; yü ; kelç ; isi ve Bü ; yü ; kelç ; ilik Mü ; steşarı beni karşılamak iç ; in Esenboğa Havalimanı ' na gelmiş ' ' dedi .

Ç ; ağlayan , konunun Dışişleri Bakanlığı ' na intikal ettirildiğini , Ç ; in Bü ; yü ; kelç ; iliği ' ne nota verilmesini istediğini de belirterek , ' ' Urumç ; i ' deki tamamıyla maksadı aşan bir uygulamadır . Ben bir kasıt gö ; rmü ; yorum , ç ; ü ; nkü ; gerek Ç ; in Başbakanı , gerek Dışişleri Bakanı , gerek Ticaret Bakanı ' nın bana ve heyetime gö ; sterdiği ilgi alaka gerç ; ekten mü ; kemmeldi . Urumç ; i Havaalanı ' nda bir kasıt sö ; z konusu değil . Sadece orada bir işgü ; zarlık , iş bilmemezlik var ' ' dedi .

27-28 Eylü ; l tarihleri arasında yapılacak karma ekonomik komisyon toplantısının iptal edilip edilmeyeceğine ilişkin bir soru ü ; zerine ise Ç ; ağlayan , ö ; nce gelişmelerin takip edileceğini kaydetti . ' Bizden bir ö ; zü ; r dilenmesi gerekir ' diyen Ç ; ağlayan aç ; ıklamalarını şö ; yle sü ; rdü ; rdü ; ; ' Gerç ; i orada Ç ; inli diplomatlar heyet de yanımdayken benden defalarca ö ; zü ; r diledi . Herhalde Bü ; yü ; kelç ; i ' nin Ankara Esenboğa Havaalanı ' na gelmesinin nedeni de budur . Ö ; ğleden sonra Ankara ' ya geç ; eceğim . Kendisi oraya gelirse orada da gö ; rü ; şü ; rü ; z . Ben kasıt olmadığı kaatindeyim . Tabii bizim hassasiyetlerimiz belli . Urimç ; i ' de yaşanan olaylar konusunda Tü ; rkiye ' nin hassasiyetleri belli . '

PekinDışişleri BakanlığıBasın KuruluşuEsenboğa HavalimanıYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı