USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Ordu profesyonelleşiyor

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, 5 Komando Tugayı'nın profesyonelleşmesi çalışmaları kapsamında 2 bin 750 uzman erbaş ile komando birliklerinin yüzde 70'inin profesyonel hale getirildiğini söyledi.

Güncel / 25 Eylül 2009 Cuma 16:53
Ordu profesyonelleşiyor

Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler başkanlığında Genelkurmay Karargahı'nda gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında konuşan Tuğgeneral Gürak, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personel yapısı ile personele yönelik son dönemde yapılan iyileştirmeler hakkında bilgi verdi.
 
Hizmetlerin daha iyi yürütülmesi, çalışanların yaşam standardı ile moral ve motivasyonlarının artırılması maksadıyla gereken tedbirleri almanın TSK'nın bugüne kadar uyguladığı ana prensip olduğunu belirten Tuğgeneral Gürak, bu kapsamda TSK personelinin özlük hakları, eğitim seviyeleri, sosyal hakları, sahip oldukları yetkiler ile ilgili olarak bugüne kadar birçok çalışma yapılarak sonuçlandırıldığını kaydetti.
 
Tuğgeneral Gürak, bu çerçevede subaylar ile ilgili gerçekleştirilen hususları şu şekilde sıraladı: 

- Kadrosuzluk tazminatının, kıdemli albaylıktan itibaren emekli olan personele verilmesine yönelik kanun değişikliği yapılmış ve uygulamaya başlanmış, diğer yandan TSK hesabına yurt içinde fakülte ve yüksek okullarda öğrenim veya meslekleriyle ilgili ihtisas yapan personelin öğrenimde geçen sürelerinin yarısının yükümlülük süresinden sayılması, 

- Sözleşmeli subay ve astsubayların temini, yetiştirilmeleri, özlük ve sosyal hakları ile ayırma ve ayrılma esaslarının yeniden düzenlenmesi, 

- İç güvenlik harekatında görev alması nedeniyle tıpta uzmanlık sınavına katılamayan tabip subaylara ilave hak verilmesi, 

- Komando temel ve ihtisas kursu gören subaylara Harp Akademileri sınavına girişte ek puan verilmesi ile ilgili yasal düzenleme yapılmıştır. 

- Özlük hakların iyileştirilmesi

- Uçuş, paraşüt denizaltı, dalgıç ve kurbağa adam hizmetleri tazminatının yeniden düzenlenmesi konularındaki çalışmalar devam etmekte olup, 

- Tabiplerin özlük haklarını iyileştirmek maksadıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve halen TBMM Genel Kurulu'nda bulunan Tamgün Yasası kapsamına askeri tabipler de dahil edilmişlerdir.

SUBAYLIĞA MÜRACAAT 7 YILDAN 5 YILA ÇEKİLİYOR 

Tuğgeneral Gürak, astsubayların özlük hakları, eğitim seviyeleri, sosyal hakları, sahip oldukları yetkiler kapsamında da 2009 yılı içerisinde gerçekleştirilen hususlar hakkında şu bilgileri verdi:

- Üstçavuş ve kıdemli üstçavuşlukta 3'er yıl olan rütbe bekleme sürelerinin 6'şar yıla çıkarılması ve buna bağlı olarak tazminat oranlarının yeniden düzenlenmesi, 

- Astsubayların daha genç rütbelerde subaylığa geçişlerine olanak sağlamak maksadıyla subaylığa müracaat yılının 7'nci hizmet yılından 5'inci hizmet yılına çekilmesi, 

- Yüksek lisans öğrenimi yapan astsubaylara, subaylara uygulanan yüksek lisans öğrenim kıdemi verilme esasları dahilinde kıdem verilmesine yönelik yasal düzenlemeler tamamlanmıştır. 

- Görevdeki astsubayların TSK hizmet  tazminatlarının artırılarak özlük haklarının iyileştirilmesi ile astsubaylarımıza üst karargah hizmetlerine yönelik müşterek bir eğitimin verilmesine yönelik çalışmalar ise devam etmektedir.

UZMAN ERBAŞLARA 46 YAŞINDA EMEKLİLİK HAKKI

Uzman jandarma ve uzman erbaşların özlük hakları ile ilgili iyileştirme faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Tuğgeneral Gürak, şöyle devam etti:

- Uzman jandarmaların göreve başlangıç derece ve kademelerinin 11/1'inden emsalleri gibi 10/1'ine yükseltilmesi, 

- Uzman jandarma ve uzman erbaşların ilerleyebilecekleri derece ve kademelerin 3/8'inden 2/6'sına yükseltilmesi ve belirli şartlarda (2 yıl ve daha uzun süreli yüksek okul mezunu olanlar ile lise mezunu olanlardan son altı yıllık sicil notu ortalaması yüzde 90 üzerinde olanlara) 1'inci dereceye yükselebilme hakkı verilmesi, 

- Uzman jandarma ve uzman erbaşlarda ilave öğrenime kademe verilmesi (2 yıl süreli yüksek öğrenim bitirenlere bir kademe, 3 yıl süreli yüksek öğrenim bitirenlere iki kademe, 4 ve daha uzun süreli yüksek öğrenim bitirenlere ise bir derece), 

- Uzman erbaşlara 46 yaşında emeklilik hakkı sağlanması ve azami 45 yaş sınırı sebebiyle daha önceden sözleşme yapılamayan uzman erbaşlara da bu hakkın verilmesi, 

- Uzman erbaşlara, astsubaylara verilen ek gösterge rakamlarının 2/3'ünün verilmesi hususları düzenlenerek MSB'ye gönderilmiştir.
Tuğgeneral Gürak, bu çalışmalar kapsamında emekli personelle ilgili olarak da "Lise mezunu emekli astsubayların, iki yıllık yüksek okul mezunu olarak intibaklarının yapılması, emekli astsubaylara ilave 100 TL'lik artış sağlanması, ikinci dereceden emekli olan astsubayların emekli aylıklarının 171 TL iyileştirilmesi maksadıyla ek göstergelerin düzenlenmesine yönelik tekliflerin Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakanlığa gönderildiğini" söyledi.

KOMANDO TUGAYLARININ PROFESYONELLEŞMESİ 

Tuğgeneral Gürak, TSK'nın süreklilik isteyen bazı kadrolarında profesyonelleşme çalışmalarına kademeli olarak devam edildiğini ve bu kapsamda komando birliklerinin tamamen profesyonel personelden oluşturulmasının hedeflendiğini belirtti. 

Bu konuda Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca 5 Komando Tugayı'nın profesyonelleşmesi çalışmalarına daha önce de açıklandığı gibi devam edildiğini bildiren Tuğgeneral en TBMM Genel Kurulu'nda bulunan  Gürak, şunları kaydetti: 

Bu kapsamda ilk olarak, komando kollarında yedek subay görevlendirilmeyecek şekilde muvazzaf subay ve astsubay kadrolarının tamamı desteklenmeye başlanmış, bugüne kadar temin edilen 2 bin 750 uzman erbaş ile komando birliklerinin yüzde 70'inin profesyonel hale getirilmesi sağlanmıştır. Halen eğitimi devam eden 650 uzman erbaşın daha sisteme girmesi ile bu oran Aralık 2009'da yüzde 86'ya ulaşacaktır. Komando birliklerinin profesyonel hale getirilmesi çalışmaları planlandığı şekilde devam etmekte olup, 2010 yılı içerisinde 5 Komando Tugayı'nın profesyonelleşmesi tamamlanacaktır. Jandarma Genel Komutanlığı'nca 1 Jandarma Komando Tugayı'nın tamamının profesyonelleştirilmesi çalışmasının 2008 ve 2009 yıllarında temin edilerek sisteme giren 872 uzman erbaş ile tamamlandığını vurgulayan Tuğgeneral Gürak, Jandarma Özel Harekat birliklerinin tamamının profesyonel personelden oluştuğuna işaret etti. 

ASKERİ OKULLARA ÖĞRENCİ ALIMI 

Tuğgeneral Gürak, dün olduğu gibi bugün de TSK'nın her kademesinde görev alacak personelin TSK bünyesindeki eğitim kurumlarına alımında her meslekten, her gelir seviyesinden ve Türkiye'nin her bölge ve ilinden yeterlilik kriterlerini karşılayan fertlerin alınmasına büyük önem verildiğini söyledi. 

TSK'nın 2009 yılında bütün illerde Milli Güvenlik derslerinde yapılan tanıtımın yanı sıra, Kuvvet Komutanlıkları bünyesinde oluşturulan gezici ekipler ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri dahil olmak üzere toplam 68 ilde tanıtım konferansları düzenlediğini belirten Tuğgeneral Gürak, sözlerini şöyle sürdürdü;  "Türkiye'nin eğitimdeki bölgesel farklılıklara rağmen 2009 yılında bu gayretlerin bir sonucu olarak, istisnasız her ilimizden, askeri liselere ve astsubay okullarına müracaat edilmiştir. İstatistikler askeri liselere alınacak bin öğrenci için 81 ilden toplam 53 bin 523 adayın müracaat ettiğini göstermektedir. Astsubay meslek okulları için de benzeri durum söz konusudur. 2 bin 883 kişinin alınacağı okullara Türkiye genelinde tüm illerden 38 bin 432 kişi müracaat etmiştir. Halen TSK eğitim ve öğretim kurumlarında her ilimizden öğrenci bulunmaktadır." 

Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, öğrenci alımlarında Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri'ne yönelik 'bir pozitif ayrımcılık' olup olmadığına ilişkin soruya, "Sınavlar tüm illerimiz için aynıdır. Bütün sorular, sınava girenlere aynı şekilde sorulmaktadır" diyerek, herhangi bir 'ayrımcılık' olmadığını söyledi.

İÇ GÜVENLİK HAREKATI 

Tuğgeneral Gürak, 18 Eylül 2009 tarihinden bugüne kadar geçen dönem içerisinde, iç güvenlik olayları kapsamında 1 bölücü terör örgütü mensubunun yakalandığını, 2 bölücü terör örgütü mensubunun ise teslim olduğunu açıkladı. Bölücü terör örgütünün sivil vatandaşlara yönelik eylemlerinde 1 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 4 vatandaşın yaralandığını, bir vatandaşın ise kaçırıldığını ifade eden Tuğgeneral Gürak, dönem içerisinde güvenliği sağlamaya yönelik olarak yapılan arazi arama-tarama faaliyetlerinde ele geçirilen silah ve mühimmatı şu şekilde sıraladı: 

"3 adet EYP (el yapımı patlayıcı) bulunarak etkisiz hale getirilmiş, 1 adet TBMM Genel Kurulu'nda bulunan Tadet BKC makinalı tüfek, 1 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 20 kilogram plastik patlayıcı, 10 adet EYM (el yapımı mayın) anahtar düzeneği, 2 adet EYM düzeneği ele geçirilmiştir."

ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİ 

Tuğgeneral Gürak, dönem içerisinde TSK tarafından 16 arama-kurtarma faaliyeti icra edildiğini, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nca 1 kişinin ölü olarak bulunduğunu, 130 kişinin de denizden sağ olarak kurtarıldığını kaydetti. Tuğgeneral Gürak ayrıca, 23 Eylül 2009 tarihinde Artvin'nin Borçka ilçesi ile Demirciler ve Kaleköy köylerinde meydana gelen sel felaketinde Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yeterli personel ile helikopterlerin arama-kurtarma faaliyetlerine katıldığını söyledi. 

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un İspanya Genelkurmay Başkanı'nın resmi davetlisi olarak 27-30 Eylül tarihleri arasında İspanya'yı ziyaret edeceğini bildirdi. Tuğgeneral Gürak, ziyarette iki ülke arasındaki askeri işbirliği konularının görüşüleceğini belirtti.


Sağlık BakanlığıKomandoMilli Savunma BakanlığıGenelkurmayİlker BaşbuğYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı