USD (Alış - Satış) : 6,36 - 6,38 EURO (Alış - Satış) : 7,44 - 7,45

Türk bandıralı gemilere Gürcü engeli

Orta Doğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Hasan Kanbolat, Gürcistan’ın resmen sınırları içinde olan Abhazya ile kendi denetimi dışında ticaret yapılmasını önlemeye çalıştığını, Abhazya’ya giden Türk gemilerine el koyduğunu ifade ederek “Karadeniz’de Türk gemilerine Gürcü engeli için çözüm zamanı gelmiştir” dedi.

Dünya / 02 Eylül 2009 Çarşamba 09:44
Türk bandıralı gemilere Gürcü engeli

 

Kanbolat , yaptığı aç ; ıklamada 17 Ağustos ' ta Sinop ' un 96 mil aç ; ığında Tü ; rk ekonomik bö ; lgesinin sınırında seyretmekte olan Buket adlı tankerin Gü ; rcü ; sahil gü ; venlik ekipleri tarafından alıkonularak Poti limanına ç ; ekildiğini , geminin satılmak ü ; zere Batum limanına gö ; tü ; rü ; ldü ; ğü ; nü ; ve tamamı Tü ; rk vatandaşı mü ; rettebatın gö ; zaltına alındığını anımsatarak bu geminin Gü ; rcistan ' ın Abhazya ile ticaret yapıldığı gerekç ; esiyle el konulan ilk tanker olmadığına dikkat ç ; ekti . Resmi rakamlara gö ; re Gü ; rcistan ' ın 1999-2003 arasında 40 ' tan fazla ve 2004-2006 arasında 22 gemiye ' Gü ; rcistan sularını yasadışı yollardan geç ; mek ' suç ; undan el koyduğunu bildiren Kanbolat , Gü ; rcistan ' ın resmen sınırları iç ; inde olan Abhazya ile kendi denetimi dışında Karadeniz ü ; zerinden ticaret yapılmasını ö ; nlemeye ç ; alıştığını , bu konuda bazen uluslararası hukuku da ç ; iğnediğini belirterek &ldquo ; Karadeniz ' de Tü ; rk gemilerine Gü ; rcü ; engeli iç ; in ç ; ö ; zü ; m zamanı gelmiştir&rdquo ; dedi . Ağustos 2008 ' deki savaşın ardından Rusya ' nın Abhazya ' nın bağımsızlığını tanımasından sonra Gü ; neybatı Kafkasya ' da yeni bir dü ; zenin oluşmaya başladığını vurgulayan Kanbolat , Gü ; rcistan ' ın Abhazya ' ya yö ; nelik yıllardır sü ; rdü ; rdü ; ğü ; politikaların Abhazya ' yı Rusya ' ya yaklaştırdığını ifade etti .

Ankara ' nın da Gü ; neybatı Kafkasya ' da yeni bir dü ; zenin oluşmaya başladığının ve Abhazya ' nın artık tamamen yok sayılamayacağının farkında olduğunu kaydeden Kanbolat , Abhazya ' nın Rusya tarafından tanınmasından beri CHP milletvekillerinin TBMM ' ye ilettikleri soru ö ; nergelerinin sayısındaki artışa dikkat ç ; ekti . Kanbolat , Ekim 2008 ' de CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Ö ; ymen ' in Ulaştırma Bakanlığı ' na , Kasım 2008 ' de CHP Antalya milletvekili Tayfun Sü ; ner ' in Dışişleri Bakanlığı ' na , 7 Mayıs ve 21 Ağustos ' ta CHP Konya milletvekili Atilla Kart ' ın Başbakan ' a ve son olarak 26 Ağustos ' ta Onur Ö ; ymen Dışişleri Bakanlığı ' na Abhazya ' ya yö ; nelik insani ve ticari ambargonun kaldırılması ve Gü ; rcistan tarafından el konulan Tü ; rk gemileriyle ilgili olarak soru ö ; nergesi verdiğini belirtti .

Abhazya ' nın yok sayıldığı ve ' deve kuşu gibi kafanın kuma sokulduğu ' politikaların sadece Rusya ' ya yaradığını vurgulayan Kanbolat , Tü ; rkiye ' nin bu sü ; reç ; te Gü ; rcistan ile mevcut iyi ilişkilerini zedelemeden ve Avrupa-Atlantik dü ; nyasıyla ters dü ; şmeden Abhazya ile insani ve ticari ilişkilerini arttırma arayışına girdiğini kaydetti .

BaşbakanTbmmAtilla KartDışişleri Bakanlığı17 AğustosYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı